Chlieb náš každodenný v Cannes

Festival v Cannes je jedným z najprestížnejších svetových filmových podujatí. Kiná v meste na Francúzskej riviére každoročne v máji premietajú dôkladne zostavený program, do ktorého je zaradený výber tých najlepších nových filmov. V tohtoročnom programe bude zastúpené aj Slovensko – do súťažnej sekcie La Cinef festival zaradil krátkometrážny film Chlieb náš každodenný. Nakrútila ho režisérka Alica Bednáriková, študentka Filmovej a televíznej fakulty Vysokej školy múzických umení.

Filmý ktorú festival premietne v medzinárodnej premiére pod anglickým názvom Liquid Bread, zavedie publikum na južné Slovensko, do trojgeneračného domu uprostred horúceho leta. Nečakaná návšteva vnučky Zoje rozbúri hladinu pokojnej rutiny. V tichej spoločnosti Boha a alkoholu rodina rozpletá svoju tragicko-komickú minulosť a (takmer) zamlčané tajomstvá.

Chcela som vo filme zobraziť život, aký poznám, s nádejou, že ho možno tak poznajú aj diváci. Vyjadriť lásku k prostrediu, z ktorého pochádzam, no neopomínať aj surovosť a tragédiu, ktorá je jeho súčasťou, hovorí o filme Alica Bednáriková, rodáčka zo Žiliny, ktorá má niekoľko festivalových úspechov na svojom konte aj vďaka predchádzajúcemu filmu Nuda.

Svoju novinku talentovaná tvorkyňa obsadila skúsenými hereckými osobnosťami. Objavia sa v nej Milka Zimková, Karol Čálik či Ondrej Kovaľ, spoločne s nimi sa na plátne objavia aj začínajúce herečky Viktória ŠuplatováPatrícia Balajová.

Festival v Cannes sa uskutoční v dňoch 17. – 28. mája 2022. V sekcii La Cinef, ktorá je venovaná študentským filmom, premietne festival 16 diel a spolu so slovenským, budú súťažiť aj filmy z Francúzska, Talianska, Portugalska, Dánska, Poľska, Maďarska, Veľkej Británie, Izraelu, Indie, Číny, USA či Austrálie. Do výberu boli zaradené po posúdení 1 528 prihlásených diel z celého sveta.