Mamma Mia!, hity sa minuli, život zvážnel

Mamma Mia! Here We Go Again

V čom spočíva fenomén úspechu muzikálu Mamma Mia!? Tvoria ho dva aspekty. Absolútna kultovosť hitov skupiny ABBA a ľahkosť, s akou sa podarilo tvorcom napísať dokonale jednoduchý príbeh, ktorý síce nezaručí celosvetový mier, ale za dve hodiny dá divákovi príležitosť zabaviť sa a odreagovať sa. Reč je o filmovom spracovaní, ale samozrejme aj o tom divadelnom. Slovenská verzia je v bratislavskom Divadle Nová scéna neustále vypredaná a právom.

Po desiatich rokoch sa hrdinovia prvého príbehu vracajú. Že išlo o jeden z najočakávanejších filmov tohto roka niet pochýb. Napríklad tu v Nórsku ho videlo v čase premietania takmer milión divákov, pričom čo do počtu obyvateľov, je Nórsko porovnateľné so Slovenskom. Koľko z nich z kina odchádzalo nadšených a koľko naopak, to už štatistiky neriešia.

V novom príbehu sa tvorcovia vracajú do čias, keď bola Donna čerstvou absolventkou univerzity. Chcela spoznávať svet, netušila však, že zakrátko stretne troch mladých mužov, spozná jeden necivilizovaný grécky ostrov a totálne sa zmení jej život. Paralelne s týmto príbehom sa odohráva ten aktuálny, situovaný presne desať rokov po prvom filme, keď skúsenejšia a múdrejšia Sophie plánuje veľkolepé znovuotvorenie rodinného hotela na ostrove Kalokairi, na ktoré sa samozrejme zbehnú všetci obvyklí podozriví, vrátane trojice charizmatických otcov.

Indiana Jones veľmi dobre vie, že niektoré škatule by mali ostať natrvalo nedotknuté a jednoznačne to platí aj o kultových filmoch, medzi ktoré prvý príbeh muzikálu Mamma Mia! ja osobne radím. Scenár dvojky vznikal dlhé roky, prepisoval sa nespočetne veľa ráz, kým dostal podobu, na ktorú vraj ochotne kývli všetci hrdinovia.

Žiaľ, tak ako som sa pri jednotke kráľovsky bavil, tak pri dvojke som sa neopísateľne trápil. Príbeh je mimoriadne smutný a s radosťou bezstarostného života na gréckom ostrove (ktorý sa tento raz presunul do Chorvátska) nemá nič spoločné. Rieši sa minulosť a riešia sa veľmi citlivé veci, ktoré diváka až ubíjajú.

Prvý náznak vydareného vtipu prišiel niekedy po sedemdesiatich minútach a ohurujúce choreografie, ktorými sa prvý film preslávil, sa dostavujú až v záverečnej tretine filmu, čo už nestihne rozveseliť ani najväčšieho optimistu. Najväčší problém výbušných momentov tkvie v tom, že všetky obrovské hity skupiny ABBA sa (pochopiteľne: kto vtedy počítal s dvojkou?) vystrieľali v prvom filme a hoci stále bolo z čoho vyberať, ostáva v drvivej väčšine pri piesňach menej známych a mimoriadne tklivých. Navyše si dovolím odhadovať, že v retrospektívnej časti filmu znejú piesne, ktoré ak si zrátame Donnin vek a obdobie, kedy by mali zapadnúť do jej mladistvého života, tak ešte ani neexistovali, ale to je iba môj názor.

Ďalší problém je, že scenáristi si neustrážili sled príbehu. Donna podľa svojich denníkov zviedla všetkých troch mladíkov na pláži ostrova a bodka, bodka, bodka. Ibaže podľa retrospektívneho príbehu dvojky mala s prvým pomer už na hoteli v Paríži a až s ďalšími dvoma na pláži ostrova. Takže aj majster tesár sa predsa len občas utne.

Kráľovnou príbehu je tak napokon speváčka Cher, ktorá vyzerá na neuveriteľných štyridsať rokov a podozrievam ju, že má rovnakého plastického chirurga, ako jedna naša Zdena. Cher aspoň zaspievala ako pani, a hoci v celom príbehu pôsobila ako päsť na oko, bola na záver príjemným osviežením, ktorú film Mamma Mia! Here Wed Go Again potrebuje od samotného začiatku.

Film na Slovensku vydáva spoločnosť Bontonfilm na DVD, Blu ray a tiež v 4K Ultra HD prevedení. Práve tento formát sme mali možnosť vzhliadnuť a priznám sa, že v konečnom dôsledku boli pre mňa najväčším zážitkom pri sledovaní tohto filmu práve tie technické dokonalosti kvality obrazu, dokonalosti farieb a zvuku, vďaka čomu je moje konečné hodnotenie relatívne vysoké. Mimochodom, odporúčam sledovať originálnu verziu s českými titulkami. Žiaľ, ani český dabing sa na rozdiel od jednotky príliš nevydaril.

Disk prináša záplavu bonusového materiálu, aj s českými titulkami, takže sa divák dozvie mnoho zo zákulisia vzniku filmu i nakrúcania. Práve podľa bonusových dokumentov je zjavné, že dvojka muzikálu Mamma Mia! vznikala dlhé roky a nešila sa horúcou ihlou. Je teda obrovská škoda, že to nedopadlo lepšie. Pre zberateľov ešte info, že pred Vianocami vydáva Bontonfilm aj oba filmy v spoločnom boxe na DVD i na Blu ray.

Pavol Božík
70%

Réžia: Ol Parker
Hrajú: Meryl Streep, Pierce Brosnan, Colin Firth, Stellan Skarsgård, Julie Walters, Dominic Cooper, Amanda Seyfried, Christine Baranski, Lily James, Josh Dylan, Hugh Skinner, Jeremy Irvine, Alexa Davies, Jessica Keenan Wynn, Andy Garcia, Cher

Žáner: Muzikál
Rok výroby: 2018 (Svetová premiéra: 19. júla 2018)
Pôvodný názov: Mamma Mia! Here We Go Again
Distribúcia: Bontonfilm
Rok vydania: 2018
Formát: DVD, Blu ray, 4K Ultra HD
Celková dĺžka: 113 minút
Zvuk (4K Ultra HD): anglický (Dolby Atmos), český, francúzsky, maďarský (Dolby Digital Plus 7.1), poľský (5.1)
Titulky (4K Ultra HD): české, anglické, holandské, francúzske, grécke, maďarské, hindi, islandské, portugalské, švédske, nórske, dánske, fínske
Bonusy: Vynechané scény, predĺžené scény, dokumenty z nakrúcania, pohľady do zákulisia, audiokomentáre