Masaryk odkrýva romantickú ukážku osudovej lásky

Karel Roden vo filme Masaryk

Filmový príbeh Masaryk stvárňuje i osudovú lásku Jana a spisovateľky Marcie Davenportovej. Paradoxne, zatiaľ čo prvú a jedinú Masarykovu oficiálnu manželku Frances Crane Leatherbeeovú vo filme neuvidíme, jeho osudovú lásku Marciu Davenportovú áno. Vo filme ju hrá americká herečka Arly Joverová (hrala napríklad vo filme Muži, ktorí nenávidia ženy).

Nezáleží na tom, či ide o skutočnú alebo o fiktívnu postavu. Ide hlavne o samotnú postavu, odpovedá Arly Joverová na otázku, či je jednoduchšie hrať fiktívnu či reálnu osobu a dodáva: S úlohou Marcie som mala šťastie. Podarilo sa mi dostať k jej nahrávke, na ktorej predstavovala svoju knihu. Takže som mala možnosť si ju vypočuť – počuť jej hlas z jednej konferencie. Taktiež napísala výbornú autobiografickú knihu. Vďaka tomu som sa o jej osobnosti veľa dozvedela. Takže si myslím, že keď ide o fiktívnu postavu, máte slobodu si všetko vymyslieť, využiť svoju predstavivosť, čo je skvelé. Ale ja som získala veľa informácií o tom, kým vlastne bola, priamo z jej vlastných zdrojov…

Na otázku Aké ľudské posolstvo môže film Masaryk odovzdať dnešnému divákovi? odpovedá režisér Julius Ševčík: Že ideály sú krásne, no nie je žiadny med za ne bojovať. Je takmer ľahostajné, či sa film odohráva v dobe zápasu proti nemeckému expanzionizmu, alebo či by bol o nástupe komunizmu alebo iného ľubovoľného barbarstva proti pokroku, pravde a humanite. Hrdina, akokoľvek nedokonalý a trebárs i neúspešný, existuje v každej dobe, keď ide o veľa.