Miss Hanoi nie je iba lokálna detektívka

Detektívka je žáner, ktorý dlhodobo tróni v rebríčku obľúbenosti filmových i knižných žánrov. Jedným z posledných želiezok v ohni filmového krbu rozdúchaného na druhej strane rieky Moravy je film Miss Hanoi, prostredníctvom ktorého dávajú tvorcovia divákovi príležitosť nazrieť do vietnamskej komunity aj trochu inak, než sú bratia Česi zvyknutí z nákupov vo vietnamských večierkach.

Pred štyrmi rokmi zavraždili vietnamské dievča. Vrahmi boli jej neplnoletí spolužiaci, ktorých následne umiestnili do výchovného ústavu. Po dovŕšení dospelosti ich však prepustili na slobodu a práve tu sa začína príbeh filmu Miss Hanoi. Jedného z nich totiž po prepustí čoskoro nájdu mŕtveho. Druhý je na úteku. 

Do tejto hustej atmosféry prichádza z okresnej kriminálky skúsený vyšetrovateľ, kapitán Kříž. Je to veľmi konzervatívny typ a tak nie je príliš nadšený, keď dostane na pomoc miestnu policajtku vietnamského pôvodu. A už vôbec nie potom, keď sa ukáže, že Anh má podozrivo blízko k rodine obeti.

Téma je na výsosť zaujímavá. Nech vojdete v Prahe (a zrejme je to doména celej Českej republiky) do akýchkoľvek malých potravín a je úplne jedno, či je to v poslednom bloku Jižního Města, alebo na Václavskom námestí, takmer určite zistíte, že ich vlastní Vietnamec. V niektorých mestách a miestach je ich vplyv markantný, inde menej, ale sú tiež miesta, kde ich komunita tvorí celé geto.

Pre mnohých sú ich stánky s rôznorodými potravinami, neuveriteľne dobrým jedlom, či fejkovým oblečením zdrojom zaobstarania sa, keďže ceny sú častokrát priaznivejšie, než v bežných reťazcoch. O ich súkromnom živote sa toho príliš veľa nevie a práve na túto oblasť sa prostredníctvom detektívnej zápletky snaží poukázať film Miss Hanoi.

Režisér Zdeněk Viktora sa pokúša o presvedčivé a dôveryhodné spracovanie a darí sa mu to. Film trvá zhruba hodinu a pol a tým pádom sa v ňom neustále niečo deje. Prípad postupne rozpletajú dvaja herci, na ktorých je životnosť celého filmu postavená. Ha Than Špetlíková je vlastne vrhnutá do spoločnosti, ktorá je jej istým spôsobom blízka, čím dáva svojej postavu naozaj uveriteľnú podobu. Polemika, či dobre vyšetriť prípad, alebo ostať verná tradíciám klanu, ktorý ňou kvôli vyšetrovaniu opovrhuje, je doménou príbehu.

David Novotný v úlohe kapitána Kříža exceluje svojim neskrývaným mačovstvom, neberie si servítky pred ústa, jeho narážky sú surové, arogantné, miestami až trápne, či cez čiaru. Myslím, že presne toto bol zámer režiséra, urobiť z neho nadsamca, ktorý sa divákovi bude svojim spôsobom až hnusiť. Novotný je výborný, ale to už je tak akosi u tohto herca pravidlom.

A predsa má tento film jeden obrovský nedostatok, ktorým je plochý scenár. Napriek krátkej stopáži sú vo filme miesta, ktoré pôsobia únavne, bezvýchodiskovo (čo ale nevyplýva z témy), a z osobnej skúsenosti priznávam, že pri istých pasážach som sa vybral hrabať sa v chladničke, ale žiaľ žiadnu famóznu polievku Pho, na ktorú som pri sledovaní filmu dostal chuť, som v nej nenašiel. Netuším, koľko vietnamských nehercov si vo filme zahralo, ale možno práve to by mohol byť kameň úrazu.

Úprimne sa divím, že tvorcovia tento film poslali do kina. Neviem si predstaviť, že by som si ho tam dokázal vychutnať bez aktivovaných mrlí v zadku. Doma je to pohoda. Miss Hanoi je v podstate televízny film, ktorý si na DVD od spoločnosti Bontonfilm, v pohodlí vlastnej obývačky vychutná naozaj každý. A vydržať až do konca. Záver je prekvapivo dobrý. Vychádza na DVD, bez pridaných bonusov.

Pavol Božík
65%

Réžia: Zdeněk Viktora
Hrajú: Ha Thann Špetlíková, David Novotný, Ján Jackuliak, Miroslav Hruška, Chip Nguyen, Jiří Kocman, Radim Madeja, Vu Tien Tung, Dang Thi Trang

Žáner: Detektívka
Pôvodný názov: Miss Hanoi
Rok výroby: 2018 (Premiéra: 9. august 2018)
Distribúcia: Bontonfilm
Rok vydania: 2018
Formát: DVD
Celková dĺžka: 86 minút
Zvuk: český (5.1, 2.0)
Titulky: české pre nepočujúcich, anglické, vietnamské