Na Febiofest pricestuje Vitalij Manskij

Organizátori jubilejného 30. medzinárodného filmového festivalu Febiofest Bratislava prezradili posledné zvučné meno. Záverečnú projekciu podujatia osobne uvedie držiteľ viac než 100 festivalových ocenení.

Veľmi nás teší, že sa nám podarilo zorganizovať v Bratislave 30. ročník Febiofestu, ktorý poputuje aj do ďalších regiónov, povedal počas brífingu prezident podujatia Peter Dubecký. Všetkých osem sekcií je zaujímavo zostavených. Obsahujú nielen najnovšie filmy, ale aj pohľad na našu i zahraničnú kinematografiu z ostatných rokov, dodal.

Horúcou novinkou, ktorú zástupcovia festivalu predstavili, je účasť režiséra Vitalija Manského. Sme radi, že Vitalij Manskij príde osobne uviesť svoj film Východný front, ktorý bude naším oficiálnym záverečným filmom, povedal programový riaditeľ Ondrej Starinský. Manského filmy boli odpremietané na vyše 500 medzinárodných filmových festivaloch, kde získal viac než 100 ocenení, vrátane dvoch cien za najlepší dokumentárny film na MFF v Karlových Varoch. Jeho film Svedkovia Putinovi, ktorý ukazuje nástup Vladimira Putina k moci i zákulisie Kremľa, bol nominovaný na cenu Európskej filmovej akadémie v kategórii Najlepší dokumentárny film. Rodák z Ukrajiny sa na tohtoročnom festivale v Bratislave predstaví filmom Východný front, ktorý režíroval spoločne s kameramanom a režisérom Jevhenom Titarenkom. Dokumentárny film priblíži dôsledky ruskej invázie očami Jevhena a jeho priateľov, ktorí sa hneď 24. februára 2022 dobrovoľne pridali k práporu prvej pomoci. Priamo na fronte zachraňovali životy a evakuovali ranených. Divák ich bude môcť sledovať v akcii a v zázemí na západe Ukrajiny, kam prišli navštíviť svoje rodiny pri príležitosti krstu syna jedného z nich. Tu, mimo bojov, v kruhu priateľov a rodiny, odznejú príbehy priamo poznačené bojom Ukrajiny za oslobodenie od imperiálneho Ruska. Film uvedie Febiofest v sobotu 18. marca večer v priestoroch SNG. Diváci, ktorí film Východný front počas festivalu nestihnú, nemusia smútiť. Film sa vďaka distribučnej spoločnosti Film Expanded dostane krátko po Febiofeste aj do bežnej kinodistribúcie.

Jubilejný 30. ročník medzinárodného filmového festivalu Febiofest Bratislava sa uskutoční od 15. do 19. marca v kinách Mladosť, Klap na VŠMU, v kinosále novootvorenej Slovenskej národnej galérie a aj v priestoroch Jurkovičovej Teplárne.