Nádherná planéta – nádherný zážitok

V spolupráci spoločnosti IMAX a NASA vznikol unikátny filmový záznam putovania medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) nekonečným vesmírnym priestorom doplnený o podmaňujúce zábery našej nádhernej modrej planéty vo svojej časovej premenlivosti. Film nie je len fascinujúcim záznamom, zamýšľa sa nad budúcnosťou Zeme a možnostiach spoznávania vesmírneho života. Nádherná planéta poskytuje jedinečný 3D pohľad na Zem vďaka záberom, ktoré nakrútili tiež samotní astronauti. Divák tak dostane pozvanie aj na návštevu do útrob stanice a súkromia kozmonautov. Pri realizácii sa opäť stretol tím, ktorý spolupracoval na filmoch Hubblov teleskop 3D a Space Station 3D na čele s producentkou a režisérkou Toni Myersovou, ktorá sa podieľala aj na scenári a strihu.

V noci je z vesmíru vidieť, ako Zem žiari – stále sa rozširujúce elektrické svetlá priamo poukazujú na zmeny nášho sveta. Z ISS sú viditeľné mnohé z týchto znepokojivých zmien – od odlesňovania Madagaskaru či Amazonského pralesa, cez ropné plošiny v Mexickom zálive až po topenie ľadovcov v Grónsku. No stále môžeme našu planétu ochrániť. Keď získavame nové poznatky o galaxii, vytvárame si zároveň hlbší vzťah s planétou, ktorú nazývame našim domovom.

A Beautiful Planet poskytuje nádherný pohľad na Zem vďaka záberom, ktoré nakrútili samotní astronauti. Pomocou moderných vizualizácii založených na údajoch agentúry NASA ponúka film i pozitívnu predstavu o budúcnosti ľudstva. Nádhernú planétu (A Beautiful Planet, 2016) môžete vidieť exkluzívne v kine IMAX 3D od 1.decembra 2016.

Po prvýkrát sa filmári na čele s Toni Myersovou a kameramanom Jamesom Neilhousom, rozhodli využiť v produkcii digitálne kamery, aby zachytili ohromujúce zábery Zeme z vesmíru. Trvalo im približne tri roky, kým si zvolili správne kamery a vybavenie. Kamery a objektívy vyniesli do vesmíru pomocou vesmírnej lode SpaceX Dragon, ktorá vyštartovala z Floridskej raketovej základne na myse Canaveral 20. septembra 2014. Digitálne kamery si zvolili čiastočne aj preto, lebo majú podstatne nižšiu hmotnosť a navyše vedia zaznamenať dlhšie záznamy. Napríklad filmový kotúč váži obvykle takmer 5 kíl a zmestia sa naň tri minúty záznamu – zatiaľ čo úložný priestor do digitálnej kamery (približne rovnakej veľkosti ako mobilný telefón) dokáže zaznamenať až 30 minút.

Astronauti nakrútili zábery, aké Myersová a Neihouse nikdy nevideli. Jedným z nich bol záber na Nový Zéland bez oblakov. Počas nakrúcania strávili kamery približne 15 mesiacov na palube ISS a precestovali takmer 300 miliónov kilometrov. Nakrúcali s nimi astronauti troch expedícii až do decembra 2015.