Naozaj chcem zomrieť storočný, ako zošuverené hrozienko? Áno!

Will Smith & Hellen Mirren vo filme Collateral Beauty

Túžime po láske, chceme viac času a bojíme sa smrti. Tri veci, ktoré nás údajne všetkých spájajú. A skúsme sa na chvíľu zastaviť a zamyslieť. A… prídeme na to, že je to vlastne pravda. Howard bol skvelý, kreatívny a charizmatický muž, ktorý vybudoval firmu, zamestnanci boli skôr priatelia a po dlhých a náročných dňoch ho doma čakala usmiata žena a šťastná dcéra. Miloval ich nadovšetko.

Až keď ho dostihla rodinná tragédia uvedomil si, že prestal veriť v lásku, nenávidí čas, a smrti by sa rád postavil zoči voči, aby zistil, či je naozaj tak férovým hráčom, ktorý nepristúpi na žiadny obchod. Navyše ho prestala zaujímať firma a tá ide ku dnu neuveriteľne rýchlo. Kolegovia toho majú tiež dosť na rováši, ale zo všetkých síl sa snažia Howardovi pomôcť. Tak drasticky a tak brutálne, až je to na hranici vkusu a divák chvíľu rozmýšľa, či to s tým Howardom myslia naozaj úprimne…

dalo by sa o tom básniť hodinu a pol, pretože presne toľko ten film trvá a presne toľko emócií v sebe zanecháva. Nastavuje zrkadlo nášmu súčasnému ubehanému svetu, keď nás častokrát zastaví až nejaká skutočná tragédia. Traja kamaráti si tak pripravia na Howarda brutálnu pascu, z ktorej buď vyjde ako blázon, alebo sa spamätá.

Traja kamaráti sú Edward Norton, Kate Winslet a Michale Peña. Ten prvý by si rád našiel cestu k svojej dcére z rozvedeného manželstva, ten druhý tají vážnu chorobu pred celým okolím a ona by rada otehotnela. Keď sa im do života primotajú Láska, Čas a Smrť, je na čase si veľa vecí usporiadať a uvedomiť si, že i tá najväčšia strata môže priniesť krásne momenty.

Na počiatku bol trailer. Keď som ho videl prvý raz, pristihol som sa, že sa mi zrýchlil dych. Ten trailer však zvádza na trochu iný druh filmu. O to väčšie je prekvapenie v kinosále, keď si divák uvedomí, že ostáva nohami na zemi v ozajstnej realite a za zážitkami sa nebude vypravovať na druhý breh. Klobúk dolu pred taktikou tvorcov.

Trojica Edward Norton, Kate Winslet a Michale Peña svojim spôsobom vlastne iba asistuje hlavnému hrdinovi. Odvádzajú však veľký herecký koncert, pretože o tom to celé je. O presviedčaní. A dôležité je presvedčiť nielen hlavného hrdinu, ale najmä diváka. Nie je s tým však najmenší problém.

V hlavnej úlohe filmu Collateral Beauty (prečo ten anglický distribučný názov, prečo nie jednoducho Paralelná krása?) sa predstavuje Will Smith a dovoľujem si týmto slávnostne oznámiť, že po prvý raz som ho považoval za herca, pretože v tých bláznivých sci-fi úletoch mi prišiel skôr ako nevydarený klon Stevena Seagala a Chucka Norrisa, navyše z inej planéty.

Poloha zúboženej trosky, hľadajúcej nový zmysel života akoby mu bola písaná na telo. Režisér David Frankel a scenárista Allan Loeb mali pri výbere hercov šťastnú ruku a výsledok je viac než iba dojemný.

Pavol Božík
80%

Réžia: David Frankel
Scenár: Allan Loeb
Hrajú: Will Smith, Keira Knightley, Kate Winslet, Edward Norton, Naomi Harris, Hellen Mirren, Michael Peña

Dĺžka: 96. minút
Distribuuje: Continental Film
Premiéra: 15. december 2016