Nasadni do vlaku a… nezblázni sa

Od samotného začiatku sa divák nechá strhnúť akoby rýchlosťou vlaku, v ktorom sa vezie ožratá Rachel. A bez toho, aby tušil, čo sa skrýva za jej alkoholickým úpadkom. To sa totiž dozvie až na samom konci a… bude mať chuť si naliať.

Rachel sa denne vozí vlakom do práce a z práce, prefrčí okolo svojho starého domu, kde momentálne býva jej exmanžel s novou manželkou Annou. O dva domy ďalej vidí každý deň iný manželský pár. Verí, že sú šťastní, čo im želá, no zároveň im to závidí. A jedného dňa, keď vlak prechádza okolo ich domu, stane sa Rachel svedkom niečoho, čo od základu zmení všetko, čo si doteraz o nich myslela.

Dievča vo vlaku je film nakrútený podľa knižného bestselleru. Mnoho našincov príbeh pozná i ako vydarenú audioknihu v českom jazyku. Zásadný rozdiel adaptácie voči knihe je, že knižný príbeh sa odohráva v Londýne, filmový v New Yorku. Trochu to bude miasť toho, kto čítal knihu. Potom, je tu niekoľko aspektov, ktoré pripomínajú príbeh Stratené dievča, dokonca aj niektoré vizuály si boli nepochopiteľne podobné.

Dôvod mi ostal záhadný, pretože jediné, čo tie dva príbehy spája je výborne napísaná psychologická zápletka, ktorá vyústi do nečakaného konca. Osobne som presvedčený, že divák odhalí vraha niekde v 61 minúte, ale jednoducho až do konca si nepripustí, že by to mohla byť ona / že by to mohol byť on a hoci sa na konci utvrdí, že mal pravdu, aj tak mu to príde neuveriteľné.

Príbeh sa vracia v čase a tvorcovia to urobili trochu nešťastne, stačí malá nepozornosť a prichádzajú otázky, v akej časovej slučke sa práve nachádzame. Ale v konečnom dôsledku je to naozaj pochopiteľné. Po vzhliadnutí si dovolím tvrdiť, že PR bublina okolo celého príbehu bola nafúknutá až príliš a divák má na konci pocit, že tak akosi spľasla.

Zatiaľ, čo príbeh troch žien, ktoré majú niečo spoločné a v istom bode sa ich priamky pretnú nie je ničím prevratný (je ale dobrý), herecké výkony (niektoré) sú famózne. Emily Blunt zahrala večne utrápenú alkoholickú chuderu na výbornú a keď uvidíte, aké životné zvraty sa jej počas tých dvoch hodín udejú, budete krútiť hlavou. Herecké možnosti, ktoré mu poskytovala jeho postava naplno vo filme využil Justin Theroux, známy ako hlavný hrdina seriálu Pozostalí, ktorého tretia séria sa práve začína vysielať.

Dievča vo vlaku vychádza na DVDBlu ray ako súčasť katalógu spoločnosti Magic Box. Na Blu ray je skvelý obraz i zvuk (česká verzia i pôvodná verzia vo formáte 5.1), český dabing sa vydaril. Pribalená je zhruba pol hodina bonusového materiálu. Ten prináša vynechané a predĺžené scény (viac predĺžené), film o filme a krátke rozprávanie o prevode knihy na filmové plátno. Bonusy sú s českými titulkami.

Pavol Božík
65%

Réžia: Tate Taylor
Hrajú: Emily Blunt, Rebecca Ferguson, Haley Bennett, Justin Theroux, Luke Evans, Édgar Ramírez, Allison Janney, Lisa Kudrow, Laura Prepon, Marko Caka, Mauricio Ovalle

Distribúcia: Magic Box
Rok vydania: 2017
Formát: Blu ray
Celková dĺžka: 112 minút
Jazyková verzia: anglická, česká (5.1)
Titulky: české, slovenské
Bonusy: Vynechané a predĺžené scény, Film o filme: Na palube vlaku, Prevod knihy na filmové plátno