Návrat Rodinky Úžasných je zmysluplný, vtipný aj akčný

To, že ide o rozprávku divák pochopí hneď v úvode filmu zlodej krtko vykráda banku a zahlási: Som najväčší tunelár na svete. Americkí tvorcovia zjavne nepoznajú ani jedného z našich Robertov, po ktorých boku by ich krtko iba bledol závisťou. Ale to už by nebola rozprávka, ale film nakrútený podľa skutočných udalostí.

Tvorcovia filmu Rodinka Úžasných 2 nadväzujú na prvý diel a pokračovanie štartujú presne v tom istom momente, kde jednotka končila…

Zdá sa, že hlavnou superhrdinkou bude tento raz Helen. Ako príťažlivejšia polovička z najslávnejšej superdvojice sa stáva tvárou kampane, ktorá má vyžehliť obraz superhrdinov v očiach verejnosti. Bob sa tak musí venovať domácim povinnostiam a hlavne výchove detí – Violet, Dasha a najmä malého Jack-Jacka, ktorého superschopnosti sa ešte len majú prejaviť a prekvapiť všetkých, vrátane vlastných rodičov. Zdalo by sa, že superhrdina Bobovho kalibru s tým nemôže mať problém. Omyl! Navyše sa objaví nový nepriateľ s geniálnym diabolským plánom a Parrovci musia čeliť výzve, ako zvládnuť domácnosť, pubertu detí, školskú dochádzku a popritom ešte zachrániť svet. Nie nadarmo sú však Úžasní.

Na pokračovanie Rodinky Úžasných sme čakali neuveriteľných štrnásť rokov, pri animovanom filme hádam jedno z najdlhších čakaní, ale vyplatilo sa. Tvorcovia absolútne prirodzene nadväzujú na udalosti prvej časti filmu a následne rozvíjajú príbeh hlavných hrdinov, ktorí tajac svoju identitu neustále menia miesto svojho bydliska, pretože pánovi Úžasnému sa príliš nedarí skrývať to, kým vlastne je. Až celkom prirodzene prichádza moment, ktorý vracia hlavných hrdinov do akcie, okolo ktorej sa následne krútia nasledujúce celé dve hodiny filmu. Filmu, pri ktorom sa nebude nudiť ani detský, ale ani dospelý divák. Jednoducho Rodinka Úžasných 2 je parádnou oddychovkou pre celú rodinu.

Vzhľadom na dlhý časový odstup medzi oboma filmami a ich následnú nadväznosť na seba odporúčam v prípade potreby siahnuť po boxe oboch filmov, ktoré na DVD i Blu ray vydala spoločnosť Magic Box (dostupná je však dvojka samozrejme i samostatne na oboch nosičoch). Jediným sklamaním v tomto prípade je iba absencia slovenského dabingu na Blu ray (na DVD je dostupný). Český je síce vydarený, ale pre detského diváka je slovenčina z mnohých dôvodov prirodzenejšia.

K filmu na Blu ray sú pribalené ďalšie dva krátke animované filmy. Prvý z nich (Bao) prežíva samostatným životom, druhý (Teta Edna), ako samotný názov naznačuje, je o svojskej módnej návrhárke, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou filmového príbehu. Súčasťou disku je ešte niekoľko ďalších bonusov.

Pavol Božík
80%

Réžia: Brad Bird

Žáner: Animovaný
Pôvodný názov: Incredibles 2
Rok výroby: 2018 (Svetová premiéra: 15. jún 2018)
Distribúcia: Magic Box
Rok vydania: 2019
Formát: DVD, Blu ray
Celková dĺžka: 118 minút
Zvuk (Blu ray): anglický (DTS HD Master Audio7.1), anglický (DTS HD High Resolution 5.1), český (Dolby Digital 5.1)
Titulky (Blu ray): české, anglické pre nepočujúcich
Bonusy:
* Krátky film: Bao
* Krátky film: Teta Edna
* Silná káva: Lekcia animácie s Bradom Birdom