Nebuď lúzer, zober čo vrecia stačia

Aj tak sa dá! Sadnete si na režisérsku stoličku, zoberiete svoje tri mimoriadne úspešné filmy, obrátite ich hore hlavou, obsadíte zvučné mená a máte nový film. Nejako tak postupoval Steven Soderbergh pri tvorbe svojej najnovšej akčnej komédie Logan Lucky: Miliónová lúpež. Zobral svoje Dannyho jedenástky až trinástky, vyžmýkal z nich to najlepšie, posadil to na poriadne bláznivý kolotoč a celé to prevrátil naruby.

Táto partička nemá absolútne nič!
Ani techniku, ani prachy, už vôbec nie šťastie, ale…
… má nápad, ako si zlepšiť život.

Bratia Loganovci žijú v úplnom zapadákove. Nemajú peniaze, nemajú prácu a na krku majú rodinnú tradíciu smoliarov a lúzrov, ktorá sa s nimi vlečie už takmer sto rokov. Meno Logan je v tomto kraji synonymom prehry. Jimmy Logan sa rozhodne konečne zatočiť kolesom šťastia a ukradnúť 14 miliónov dolárov počas najväčších a najslávnejších automobilových pretekov v Amerike. To je slušná suma peňazí, a preto potrebuje do partie svojho brata s jednou rukou, no zároveň musí dostať z väzenia miestneho odborníka na lúpeže každého druhu a zohnať ďalších pomocníkov. Vyzerá to ako úplne šialený nápad, ale výhodou natvrdlých zlodejov je to, že všetci si o nich myslia, že sú natvrdlí…

Chvíľu som sa pasoval s myšlienkou, či je to vlastne paródia Dannyho parťákov, alebo ako sa k tomu vlastne postaviť. A možno Soderbergh naozaj zamýšľal nakrútiť paródiu svojich vlastných úspešných filmov, aj keď to zrejme nie je to presné označenie. Aj keď sa v promo materiáloch režisér otvorene priznáva, že chcel Dannyho parťákov nakrútiť tak akosi inak, naopak. Podstata ostala zachovaná. Neustále sa niečo deje, potom sa to zvrtne a na záver sa dočkáte vysvetlenia (aj s jasným náznakom možného pokračovania, ak dôjde k úspechu).

Partia večných smoliarov, ktorá sa rozhodne urobiť zásadný krok svojho života je priam studňou skvelých nápadov, na ktorých sa dalo postaviť mnoho gagov. Táto filmová partia sa však berie až príliš vážne. Alebo len má Soderbergh trochu iný zmysel pre humor, ktorému neporozumejú všetci. Pretože mne osobne sa zdalo, akoby režisér v skutočnosti zamýšľal ďalší akčný film, iba ho zasadil do iného prostredia – na americký zapadákov, kde najväčším vrcholom kultúry je voľba detskej miss, ktorá vo voľnej disciplíne spieva tak falošne, až je to dojemné. Opäť, lokalizačne veľký priestor na veľa srandy, a opäť veľmi nevyužité možnosti.

Zachraňuje to herecké obsadenie. Prišlo mi, že Channing Tatum, Adam Driver, Daniel Craig, Katie Holmes, teda najsilnejšie mená celého hereckého ansámblu do toho išli buď pre zvučné režisérske meno, alebo si proste chceli zo seba vystreliť. Je pravdepodobné, že sa pri nakrúcaní celkom zabávali, no do kinosály sa to príliš preniesť nepodarilo. Škoda. Americkí recenzenti síce chrlia jednu pozitívnu recenziu za druhou, no mne osobne humor tohto filmu nesadol. Možno sa malo viac strihať, dve hodiny sú príliš. Veľké ambície, veľké možnosti a vo finále vcelku vlažná komédia na záver leta.

Pavol Božík
60%

Réžia: Steven Soderbergh
Hrajú: Channing Tatum, Adam Driver, Daniel Craig, Katie Holmes, Seth MacFarlane, Riley Keough, Hillary Swank, Katherine Waterston, Sebastian Stan

Žáner: Akcia / Komédia
Rok výroby: 2017
Distribuuje: Bontonfilm
Celkový čas: 120 minút
Premiéra: 31. august 2017