Nesbøv filmový Snehuliak stojí so cťou

Okolo filmového spracovania Nesbøvho Snehuliaka sa vytvorila taká obrovská bublina, až som sa pred samotnou projekciou bál, aby príliš rýchlo nespľasla. Nespľasla, našťastie! Teda, nie úplne. Slovenskí diváci navyše Snehuliaka videli vo štvrtok ako prví na svete, oficiálna premiéra, aj v Nórsku, je až dnes (v piatok 13-teho).

Nesbøv filmový Snehuliak má jeden veľký problém a to, že je americký. Mnohí si určite spomenú na tri skvelé švédske filmy nakrútené podľa Larssonovho Millénia. Potom sa Američania rozhodli natočiť trilógiu na svoj, americký štýl a došlo iba na jednotku. Žiaľ, bolo to príliš americké. V prípade Snehuliaka je garde opačné, natočili ho rovno Američania, čo je najväčší problém. Predpokladám, že Nóri by ho nakrútili inak, viac Nesbøvsky. 

Uprostred noci zmizne zo svojho domu žena a o pár dní neskôr ju nájdu brutálne zavraždenú. Postavený snehuliak, ktorý na mieste činu zostal ako jediné vodítko naznačuje, že tento páchateľ sa chce hrať a že sa možno už párkrát takto hral aj v minulosti. A zjavne ho to baví čím ďalej tým viac a neplánuje s tým prestať. Hoci Harrymu v pátraní pomáha mladá brilantná vyšetrovateľka Katherine Bratt, neprestávajú policajti ťahať za kratší koniec. Záplava domnelých i pravých stôp a hneď niekoľko podozrivých vytvárajú páchateľovi dokonalú clonu, za ktorou môže nerušene stavať snehuliakov, vraždiť a zahrávať sa z Harry Holom. Lenže skvelému policajtovi stačí aj vrahova nepatrná chyba na to, aby sa chytil stopy a už ju nepustil.

Priznám sa, že som Snehuliaka nečítal, ale počúval som audioknihu = čítanú verziu kompletnej knihy. Vyšla v slovenčine a pri počúvaní som hltal každé Mňahončákovo slovo. Brilatne napísaná detektívka, pri ktorej nemá čitateľ / poslucháč čas oddychovať. Snehuliak filmový je príliš vláčny. Reči o tom, ako sa po tomto filme budete báť a už nikdy nebudete stavať snehuliakov sú drísty.

Americkí tvorcovia išli mocno po príbehu, silno sa držali knižnej predlohy a z tohto pohľadu ide o jedno z najlepších filmových spracovaní nejakého knižného bestselleru. Za to im patrí veľké plus. Ibaže pri tej snahe sa kdesi vytratilo napätie a dynamika, ktoré kniha so sebou prináša. Snehuliak je príliš vláčny, tým pádom dlhý a napätie, ktoré by vytrhávalo z letargie je veľmi vzácne.

Samozrejme, spracovať do dvoch hodín štyristo stranovú knihu nie je vôbec jednoduché a aj preto by možno bolo vhodné preskočiť líniu deja, ktorá sa odohráva v druhom najväčšom nórskom meste Bergen. V knihe je rozvetvená a dáva zmysel, vo filme ale pôsobí rozpačito. Nehovoriac o tom, že tvorcovia nevyužili tie najkrajšie scenérie, ktoré mesto ponúka.

Avšak vizuálne spracovanie filmu ako celku je bravúrne. Filmári síce nekládli dôraz na najväčšie ťaháky Osla či Bergenu, no najmä Oslo a okolité scenérie dokázali zachytiť nádherne. Aj keď úvodná scéna z Vigelandského parku v nórskom hlavnom meste bola zbytočne dlhá. A pred ňou ešte americké intro, ktoré by bolo v poriadku, keby sa v prestrihoch postupne znova neobjavovalo vo filme. Mierne zakopli i tvorcovia animácií, useknuté prsty, odstrelené hlavy, či kŕdeľ čajok ozobávajúcich mŕtve telo boli proste počítačové (pochopiteľne), ale bolo to vidieť.

Americkému Snehuliakovi chýba nórsky naturel. Nórske ženy ani zďaleka nie sú tak stratené v reálnom svete, ako to bolo vykreslené vo filme. Herečky, ktoré mali skôr predvádzať strach a vytvárať dramatickosť situácie, mali častokrát iba slzy v očiach, alebo sa tvárili ako tesne pred psychickým kolapsom.

Kráľom plátna je Val Kilmer. Práve on je hlavnou postavou bergenskej slučky, čo so sebou prinieslo riziko, že je na plátne príliš krátko. No dobrého veľa nebýva, čo je presne Kilmerov prípad. Príjemným prekvapením je Michael Fassbender v úlohe vyšetrovateľa Harryho Holea. Je síce podstatne menej opitý a životom unavený, ako Hole v knihe, ale je dobrý. Takto nejako som si Holeho pri počúvaní audioknihy predstavoval. Jednoznačne otvorený koniec navyše naznačuje, že sa v úlohe Holeho na plátna kín ešte zrejme vráti.

Nesbøv Snehuliak je moja srdcovka. Myslím, že to bolo prvé severské krimi, ktoré som počul / čítal, navyše príbeh sa odohráva na miestach, ktoré mám schodené a milujem ich. Aj preto, hoci som sa film veľmi tešil, som sa bál, že to bude katastrofa. S radosťou usudzujem, že to až taká dráma nebola, aj keď to mohla byť pokojne (žánrová) dráma väčšia.

Pavol Božík
75%

Réžia: Tomas Alfredson
Hrajú: Michael Fassbender, Rebecca Fergusson, Toby Jones, Val Kilmer, Charlotte Gainsbourg, J.K. Simmons

Žáner: Thriller
Rok výroby: 2017
Distribuuje: CinemArt SK
Celkový čas: 120 minút
Premiéra: 12. október 2017