Nie každý klaun býva zábavný

Hororová klasika Stephena Kinga sa dočkala ďalšieho filmového spracovania. Vďaka moderným technológiám, vynikajúcemu obsadeniu a v neposlednom rade i vďaka dohľadu samotného autora literárnej predlohy sa film TO premenil na zmysluplný hororový zážitok, v ktorom sa nestraší zvukom, ani vyskakujúcimi príšerami, ale kladie sa dôraz na emócie.

Derry nie je obyčajným americkým malomestom. Pod jeho povrchom spí prastaré zlo. Vždy keď sa prebudí, na niekoľko rokov rozpúta v Derry a okolí smršť neopísateľných hrôz. Strašná sila, ktorú možno nazvať len TO, ovláda obyvateľov, vraždí nevinné deti a zdá sa, že ju neuspokojí nič okrem najvyššej obete. Kto ju prinesie tentoraz?

Keď v meste začnú miznúť deti, skupinka siedmich priateľov sa rozhodne pátrať na vlastnú päsť a čeliť strachu a zlu stelesnenom záhadným klaunom.

Dodnes si celkom presne pamätám na trojdielnu filmovú adaptáciu Kingovho Domu v ružiach. Žiadne príšery, žiaden ohlušujúci zvuk, ale presne a precízne vykreované emočné momenty. Žiaden umelo vyvolávaný strach, ale presné cielenie na emócie, ktoré ten pocit bezradnosti vyvolávajú. Stuhnutá krv, zimomriavky a pritom dokopy nikto nikoho nevraždil, netiekli potoky krvi, iba sa vyvolávali emócie.

TO je podobný prípad. Hoci som sa nového spracovania dosť bál, pretože so súčasnými filmovými spracovaniami klasík mám prevažne zlé skúsenosti, režisér Andy Muschietti dokázal ukočírovať všetky prípadné nutkania využiť najmodernejšie technológie a urobiť z klasiky krvák a k filmovému prevedeniu Kingovej predlohy sa postavil s najväčšou možnou úctou k autorovi a jeho dielu.

Súčasné TO je veľmi príjemným prekvapením. Zlo sa vrátilo a partia siedmich kamarátov sa snaží odhaliť jeho podstatu a zastaviť ho. Samozrejme, emócie strachu gradujú na maximum, ale tvorcovia neprekvapujú nečakaným vyskakovaním príšer, či padaním odhryznutých rúk. Všetko sa deje tak akosi prirodzene. Divák je pripravovaný na dramatické momenty postupne, čo stupňuje jeho očakávania. Tie vrcholia príchodom desivého klauna na obraz, o ktorom vie, že príde, no keď sa jeho tvár vynorí z tmy odpadového kanála, telom prebehnú zimomriavky.

Muschietti mal navyše šťastie na herecké obsadenie. Ansámbel detských hercov je naozaj neprekonateľný, dá sa im uveriť absolútne všetko a tie decká si nakrúcanie tohto bizarného príbehu jednoznačne užívali. Kráľom obrazu je však švédsky herec Günther Skarsgård , syn už svetovo presláveného Stellara Skarsgårda. Jeho pravú tvár síce vo filme divák neuvidí, pretože je ukrytá pod maskou klauna, ale keď si pri sledovaní uvedomí, že si všetko točil sám, bez využitia počítačových zázrakov (podrobnosti divák objaví v bonusových materiáloch) a v podstate bez dablérov, musí iba uznanlivo pokrútiť hlavou.

TO napriek svojej dĺžke (dve hodiny dvadsať minút) vôbec nie je zbytočne dlhý film. Na celej jeho ploche sa niečo deje. King bravúrne opisuje charaktery svojich postáv a tvorcovia filmu, hoci mali obmedzený priestor, snažili sa čo najviac z nich pretaviť aj do samotného filmu. I vďaka tomu a zrejme i vďaka dozoru samotného Kinga nad vznikom filmu, možno považovať minuloročnú adaptáciu filmu TO za naozaj vydarenú, čo pri filmovom prepise kníh nebýva vždy pravidlom.

Spoločnosť Magic Box prináša film TO na DVD, Blu ray a tiež v 4K Ultra HD prevedení. V najvyššej zatiaľ dostupnej kvalite je to ohromujúci obrazový i zvukový zážitok, pričom práve tu treba klásť dôraz na zvuk, ktorý je pomyselným bičom na vyvolávanie diváckych emócií. Mimoriadne vydarený je i český dabing, dokonca i po technickej stránke je porovnateľný s originálom, teda bez potlačených sprievodných zvukov.

Súčasťou disku je zhruba hodina bonusových materiálov, ktoré okrem už klasických vynechaných a predĺžených scén prinášajú i pár krátkych dokumentov z nakrúcania. Odporúčam vzhliadnuť, divák tak dostáva jedinečnú príležitosť nahliadnuť do kuchyne vzniku tohto výnimočného filmového zážitku. Bonusy majú české titulky.

… a na záver ešte dobrá správa pre fanúšikov. Premiéra druhej časti filmu je naplánovaná na budúci rok.

Pavol Božík
80%

Réžia: Andy Muschietti
Hrajú: Jaeden Lieberher, Sophia Lillis, Jeremy Ray Taylor, Finn Wolfhard, Jack Dylan Grazer, Chosen Jacobs, Wyatt Oleff, Bill Skarsgård, Nicholas Hamilton, Owen Teague, Jake Sim

Žáner: Horor
Rok výroby: 2017 (svetová premiéra 7. september 2017)
Distribúcia: Magic Box
Rok vydania: 2018
Formát: DVD
Celková dĺžka: 140 minút
Zvuk (UHD): český DD 5.1 / anglický DTS-HD Master Audio 5.1 / anglický Dolby Atmos True HD (a ďalšie)
Titulky (UHD): české, anglické pre nepočujúcich, nórske, poľské (a ďalšie)
Bonusy: Pennywise žije, Klub smoliarov, Sprievodca strachom, Vynechané scény