Na Febiofeste uvedú novinku s Nicolasom Cageom, stane sa v nej celebritou

To sa mi snáď zdá (Dream Scenario)

31. Medzinárodný filmový festival Febiofest Bratislava sa uskutoční od 13. do 19. marca 2024 v zrekonštruovaných priestoroch bratislavského Kina Lumière. Organizátormi sú Asociácia slovenských filmových klubov – ASFK a Slovenský filmový ústav. MFF Febiofest Bratislava opäť prinesie dve súťaže – súťaž krátkych a celovečerných filmov z krajín V4, Rakúska a Ukrajiny.

V programe nebude chýbať ani naša stálica – film s Nicolasom Cageom. Tentoraz to bude novinka z arthousovej línie jeho bohatej filmografie. Film To sa mi snáď zdá (Dream Scenario) vznikol v produkcii známeho štúdia A24 a v réžii mladého talentu Kristoffera Borgliho, ktorý sa u nás preslávil filmom Je mi zo seba zle, vysvetľuje riaditeľ festivalu Ondrej Starinský.

V novinke, ktorá mala premiéru na Toronto International Film Festivale, stvárňuje Nicolas Cage nenápadného vysokoškolského profesora Paula, ktorý sa zo dňa na deň začne objavovať v snoch miliónov ľudí po celom svete a stane sa tak globálnou celebritou. Razom sa mu začnú plniť všetky želania, ale spozná tiež, aká vysoká je cena slávy. Nicolas Cage vo filme podáva životný herecký výkon v dokonale zábavnej spoločenskej satire.

Nevieme sa dočkať otvorenia Kina Lumière, aby sme mohli divákom ukázať najnovšiu úrodu filmov z celého sveta aj nedávno zdigitalizovanú klasiku či unikátne filmové kuriozity, dodáva riaditeľ festivalu.

Febiofest pokračuje v spolupráci s medzinárodnou vzdelávacou platformou. Visegrad Film Forum znova ponúkne 4 dni prednášok so svetoznámymi filmármi, unikátnych projekcií s hosťami, či projekcií študentských filmov a diskusií.

Atypická koncepcia podujatia umožňuje neformálne stretnutia verejnosti so študentmi z uznávaných filmových škôl, začínajúcimi filmármi a zároveň rešpektovanými odborníkmi. Medzi prvých potvrdených hostí patrí Rúnar Rúnarsson, oceňovaný islandský režisér a scenárista, miláčik festivalov, ktorý má na konte okrem iného aj nominácie na Oscara a Európske filmové ceny. V roku 2019 jeho film Echo získal dve ocenenia v Locarne a jeho posledný film Samota, na ktorom sa podieľal ako scenárista (réžia Ninna Pálmadóttir) vznikal ako islandsko-slovensko-francúzska koprodukcia a mal premiéru na prestížnom festivale v Toronte. Film Samota bude taktiež uvedený v predpremiére v rámci MFF Febiofest Bratislava a do kín ho následne prinesie Asociácia slovenských filmových klubov. Medzi ďalších potvrdených hostí patria filmári kultových filmov, strihač Tariq Anwar (Americká krása, Kráľova reč) či kameraman Peter Suschitzky, dlhoročný spolupracovník Davida Cronenberga, ale taktiež kameraman filmov ako Star Wars, Epizóda V: Impérium vracia úder, Mars útočí! či Rocky Horror Picture Show.

Po uvedení filmového festivalu v Bratislave bude výber filmov nepravidelne premietaný v ďalších kinách po Slovensku pod značkou Febiofest uvádza až do konca leta. Predpredaj cinepassov (permanentky na celý festival) je už spustený a potrvá do 15. januára.

Radomír Brhlík / Be Well Media