Opäť sa rozpútala susedská vojna

Susedia 2

Nestáva sa často, aby pokračovanie úspešného filmu predčilo prvotinu a pri komédiách to platí ešte menej. V prípade Susedov sa však stalo niečo výnimočné a režisér Nicholas Stoller ponúka v podobe filmu Susedia 2 ešte väčšiu zábavnú nakladačku.

Spomínate si? Do bezprostredného susedstva Radnerovcov sa nasťahovala partia bezprízorných vysokoškolákov a život mladých manželov sa zmenil na vybuchujúci vulkán. Komédia postavená na tom, ako si obyvatelia dvoch susediacich domov robia prieky, čo so sebou prináša plejádu zábavných skečov, si získala publikum a pokračovanie sa priam pýtalo.

Radnerovci sa rozrástli o druhého potomka a svoj dom sa pokúšajú predať, aby si mohli kúpiť nový, krajší, väčší. Kupec sa nájde veľmi rýchlo. Teraz už iba prečkať mesačnú dobu, kedy kupec môže kedykoľvek prísť do svojho budúceho domu, zistiť, čo sa v ňom deje, čo sa deje v jeho okolí a v prípade, ak zistí nejaké nedostatky, môže od zmluvy odstúpiť.

To by však pre Radnerovcov bola skaza. A keďže tá je v podstate ich druhým menom, je jasné, že sa niečo udeje. Do susedstva sa totiž nasťahujú roztúžené vysokoškolské kobylky, ktoré si založili vlastné sesterstvo, ktorého prvým a najpodstatnejším bodom je žúrovať od svitu do mrku. A ak im manažéra nekonečných párty robí Teddy Sanders, ten chlapec, ktorého Radnerovci svojho času vyštvali zo susedstva, zdá sa, že pomsta bude sladká.

A veruže bude, ibaže kobylky utrhnuté z reťaze si po nabraní skúsenosti myslia, že dokážu byť dostatočné mrchy aj bez svojho manažéra a tak mu dajú kopačky. Radnerovci sa chopia príležitosti a Teddyho sťahujú na svoju stranu. Vojna pohlaví sa začína…

Mám kámošku, tá má dcéru v rovnakom veku, presne viem, čo tieto žaby dokážu, keď dostanú amok. Teda, kedykoľvek. Žiadna uzda, za ktorú by sa dali pritiahnuť nie je dostatočne krátka. Keď sa vám takéto stádo nasťahuje vedľa domu, ktorý sa snažíte predať niekomu, kto túži po pokojnom prostredí, je to na odstrel. Keď však svoje sily spoja Seth Rogen (spolupracoval tiež na scenári) a Zac Efron (pracoval na tom, aby sa baby mali na čo pozerať), pridajú sa k nim ich priatelia, či manželky, stojí to za to. Viac hláv, (v tomto prípade aj viac rokov), viac rozumu.

Susedia 2 sú naozaj poriadne ostrá zábava. Na jednej strane je to taká ešte stále pubertálna komédia, ktoré moc nemusím, no zároveň sú dôkazom toho, že aj v tomto žánri sa dá nakrútiť dobrá vec. Humor nie je príliš fekálny, je skôr štipľavý a razantný, dvojzmyselný a zmysluplný. Rogen akoby písal scenár pre dospelejšieho diváka, nie prvoplánovo pre pubertálnu mládež. Zmysel dáva i samotný príbeh, čo pri takýchto komédiách nebýva tiež pravidlo. Záverečná veľká bitka na pouličnej párty je rovnako silný výbuch zábavy, ako keď praskne airbag v garáži.

Nemôžem sa sťažovať. Naozaj sa nestáva často, aby pokračovanie filmu prekonalo prvotinu. Dovolím si však tvrdiť, že v tomto prípade to vyšlo.

Na DVD a Blu ray prináša komédiu Bontonfilm. Pôvodný zvuk i český dabing sú vo formáte 5.1 a kvalitné po technickej stránke. Vydaril sa i český dabing a myslím, že Libor Bouček, Jana Stryková, či Vojta Kotek si to užívali rovnako, ako divák pri sledovaní. Pribalených je 50 minút bonusov, rovnú polovicu(!) tvoria vynechané scény, zaujímavých je i päť minút nevydarených záberov. Nasledujú tri krátke filmy o filme. Všetky bonusy majú české titulky.

Pavol Božík
80%

Réžia: Nicholas Stoller
Hrajú: Chloë Grace Moretz, Zac Efron, Rose Byrne, Dave Franco, Selena Gomez, Seth Rogen, Kiersey Clemons, Carla Gallo, Ike Barinholtz

Vydavateľstvo: Bontonfilm
Rok vydania: 2016
Formát: Blu ray
Celková dĺžka: 92 minút
Jazyková verzia: anglická, česká, maďarská, poľská, portugalská, španielska, thajská (5.1)
Titulky: anglické, české a 21 ďalších jazykových verzií
Bonusy: vynechané scény, nevydarené scény, filmy o filme