Fajnšmekri pozor, vyšla kompilácia Big Beat Line 1965-1968

Takmer 160 minút hudby, učebnica bigbeatovej histórie v miniprofiloch deviatich československých kapiel na 2CD. Po vlaňajšej úspešnej kompilácii Beatline, ktorá mapovala dobu okolo dvoch československých beatových festivalov, Supraphon ponúka presun v čase o niekoľko rokov späť. Polovica šesťdesiatich rokov minulého storočia bola pre domáci bigbeat zásadná. Po ideologicky bezpečnom okúzlení gitarovými inštrumentálkami v štýle The Shadows a tiež omnoho konfliktnejšej rock’n’rollovej jazde so sólovými spevákmi, prišla Mersey záplava.

Od roku 1962 prudko narastajúci počet mladých súborov, len v Prahe spočítaných na stovky, sa už nedal prehliadnuť a hlavne prepočuť. Postupné prenikanie beatových kapiel do rozhlasových štúdií a na SP či EP vinyly firmy Supraphon nebolo až také samozrejmé, ale pod tlakom obrovského dopytu a aj za mierneho topenia politických ľadovcov predsa len prebiehalo. Na prvý samostatný album si však naši rockeri museli počkať až do roku 1968.

Kompilácia Big Beat Line 1965-1968 ponúka miniprofily deviatich kapiel, ktorých osudy zvyčajne mapujú vývoj od ľubozvučných inštrumentáliek cez prvé viachlasové pokusy až po nájdenie úplne vlastnej cesty. Nájdete tu mimoriadnych beatových vokalistov (Karel Černoch, Karel Kahovec, Pavel a Petr Novákovci, Vladimír Mišík, Pavel Sedláček, Viktor Sodoma alebo Hana a Petr Ulrychovci), zdatných sólujúcich inštrumentalistov (R. Hladík, F. Francl, O. Jahn, J. F. Obermayer alebo K. Svoboda) a aj zostavu konzistentnej partie, ktorej vtedajšia dôležitosť a kvalita trvá dodnes (The Beatmen, The Matadors či Olympic). Z pôvodných pásov bolo nanovo remastrovaných maximum možných skladieb.

2CD je obohatené obsiahlym bookletom s množstvom dokumentárnych fotografií. Takmer 160 minút hudby, učebnica bigbeatovej histórie a príjemné počúvanie nielen pre pamätníkov. Deväť slávnych bigbeatových kapiel a ich 60 skladieb.