Padla prvá klapka československej rozprávky Keď draka bolí hlava

Miro Noga v novej československej rozprávke Keď draka bolí hlava

Zamrzla kamera, autá techniky uviazli v snehových závejoch a cesta k prvej lokácii bola pokrytá ľadom. Nič z toho však neodradilo filmárov ani hercov od natočenia prvých zimných záberov nového rozprávkového príbehu.

V treskúcich takmer arktických mrazoch odštartoval filmový režisér Dušan Rapoš so svojim tímom natáčanie celkom novej výpravnej rozprávky Keď draka bolí hlava. Počasie hneď prvý deň pripravilo filmárom rad nepredvídateľných prekážok, mráz mínus 14 stupňov Celzia potrápil hercov i techniku a dostať sa na miesto prvého záberu chcelo odvahu i fyzickú zdatnosť.

Horská chodník k jaskyni Šipka sa počas noci premenil na ľadový vodopád a čata silných chlapov musela princovi a princeznej cestu na natáčanie doslova presekať. Ešteže predstaviteľ princa Janka, mladý slovenských herec Jakub Jablonský je zdatným športovcom, takže pokojne poskytol oporu aj krehkej a krásnej princeznej Adelke, ktorú v rozprávke stvárni nový objav Zuzana Žáková.

Atraktivitu a príťažlivosť oboch hercov výrazne podčiarkli nevšedné a nápadité originálne kostýmy výtvarníčky Aleny Schaferovej a pri pohľade na zamilovanú rozprávkovú dvojicu má divák pocit, že opäť konečne vidí krásnu princeznú a naozajstného princa, ako z klasických známych rozprávok.

Mrzlo až praskalo, a napriek tomu filmári vydržali na pľaci prakticky celý deň a neodradilo ich ani auto technikov, ktoré zapadlo do snehového záveja a celý štáb sa razom premenil na skupinu horských šerpov a každý sa snažil vyniesť na vrchol hory aspoň niečo z ťažkej techniky.

Každá naozajstná rozprávka musí mať sneh a zimu, a pretože v tej našej sa bude aj korčuľovať a sánkovať dúfame, že sa tej skutočnosti čo najviac priblížime, konštatoval režisér Dušan Rapoš.

Keď som pred dvoma mesiacmi všetkým tvrdil, že sa v malebnej obci Vendryně bude začiatkom marca korčuľovať na jazierku a sánkovať, ťukali si na hlavu a plánovali natáčanie prinajmenšom na Štrbskom plese v Tatrách, ale Boh má rozprávky rád a my máme zábery, aké by sme ťažko hľadali aj vo vysokých horách, dodáva s úľavou producent Petr Šiška.

Vďaka zamrznutému jazierku sa na pľaci prvýkrát stretlo aj Dobro so Zlom a na predstaviteľa zla, ľudského škriatka Blivajza (hrá ho slovenský herec Miro Noga), ktorý je jediným priateľom rozprávkového Draka, čakala náročná scéna, v ktorej ho princ Janko doslova kúpe v mrazivom snehu. Herec Miro Noga, prejavil veľkú odvahu a všetko brilantne zvládol aj cez veľký mráz a takmer trojhodinovú prípravu v maskérni.

Natáčanie rozprávky Keď draka bolí hlava bude pokračovať v priebehu mája a júna, s tým že vedľa hviezdneho hereckého obsadenia ponúkne aj 3D animácie. Samotná premiéra potom prebehne 24. októbra 2018, iba niekoľko dní pred stým výročím vzniku Československa.