Päť filmov z hlavnej súťaže v Berlinále 2018 v distribúcii Film Europe

Erik Poppe (režisér) / Zdroj foto: dagsavisen.no

Porota 68. ročníka Medzinárodného filmového festivalu v Berlíne na čele s nemeckým režisérom Tomom Tykwerom udelila prestížne ceny. Päť súťažných filmov prináša do slovenských a českých kín spoločnosť Film Europe a to priebežne počas roka a na jeseň 2018 v programe 5. ročníka prehliadky Be2Can.

Film, o ktorom sa počas Berlinále najviac diskutovalo – snímka Utøya 22. juli nórskeho režiséra Erika Poppeho o teroristickom masakre pravicového extrémistu Andersa Behringa Beivika na nórskom ostrove v roku 2011  – si odniesol cenu Zvláštne uznanie Ekumenicekj poroty. Dráma nakrútená v jednom dlhom zábere je mrazivou rekonštrukciou tragédie, ktorú autor vyskladal na základe reálnych svedectiev a skutočností. Poppe sa v ňom zameriava výhradne na obete nešťastných udalostí.

Podstatnou akvizíciou je satirická dráma Mug (Twarz) poľskej režisérky Małgorzaty Szumowskej, ktorá prináša nekompromisný pohľad na súčasné Poľsko a narastajúce nacionalistické tendencie v Európe. Film, ktorý pulzuje iskrivou energiou a thrash metalom, získal druhú najvyššiu cenu – Strieborného medveďa.

Z Berlína prinášame aj pokornú drámu The Prayer (La prière) francúzskeho režiséra Cédrica Kahna o hľadaní seba samého i Boha v prostredí komunity drogovo závislých. Predstaviteľ hlavnej úlohy Anthony Bajon si právom odniesol Cenu za herecký výkon.

V portfoliu nechýba ani nevšedná a citlivá psychologická dráma 3 Days in Quiberon (3 Tage in Quiberon) režisérky Emily Alef, sledujúca tri dni v živote hereckej hviezdy Romy Schneider.

Päticu filmov uzatvára minimalistická love story In The Aisles (In den Gängen) zasadená do prostredia veľkoskladu, ktorá svojou kombináciou subtílnej drámy a komédie pripomenie film Toni Erdmann a to nielen preto, že v ňom žiari skvelá Sandra Hüller, ktorá hrala v tomto nemeckom kinohite ambicióznu dcéru.

Porotu najviac zaujal film Touch Me Not rumunskej režisérky Adiny Pintilie, ktorý si zo súťaže odnáša Zlatého medveďa.