Perinbaba pre deti

Perinbaba robí na Slovensku už 35 rokov radosť niekoľkým generáciám malých aj veľkých divákov a stala sa jedným z najkrajších symbolov Vianoc. Tento rok sa mala obľúbená rozprávková starenka vrátiť na veľké plátna v dlhoočakávanom filmovom pokračovaní Perinbaba a dva svety. Na premiéru novej rozprávky Juraja Jakubiska si síce budeme musieť počkať do roku 2021, cestu k deťom si však už našla. Rozdávať radosť síce nebude v kinách, ale úsmev určite vyčarí na tvárach detí na oddeleniach detskej onkológie a v detských domovoch.

Tvorcovia filmu sa totiž spolu s partnermi rozhodli v rámci charitatívneho projektu Perinbaba pre deti venovať malým bojovníkom symbolických 333 kníh zachytávajúcich známy filmový vianočný príbeh na papieri. Stane sa tak počas januára a februára.

Kniha Perinbaba rozpráva čarovný príbeh o ceste za šťastím a pravou láskou. Nebeská starenka v ňom s pomocou veľkej periny i čarovných organov ovláda počasie na zemi a chlapec Jakub sa vzdáva nesmrteľnosti, aby sa vo svete ľudí mohol oženiť s krásnou a dobrou Alžbetkou. Knižnú verziu rozprávky o Perinbabe dopĺňa množstvo fotografií z nakrúcania filmu, ako aj nádherné kresby Juraja Jakubiska.

Filmové pokračovanie kultovej Perinbaby je postavené na rovnakých tradičných hodnotách ako pôvodná rozprávka. Perinbaba je spojená s vierou v lásku, dobro i spravodlivosť. Jej pokračovanie som nakrútil v presvedčení, že aj ďalšie generácie majú silu hľadať tieto hodnoty, hovorí režisér Juraj Jakubisko. Práve na dôležitosť lásky a dobra v dnešnom svete má poukázať aj projekt Perinbaba pre deti. Nová rozprávka Perinbaba a dva svety má divákom priniesť pozitívne emócie, lásku a nádej, že môže existovať aj lepší, krajší svet než ten, ktorý denne zažívame.