Pesničková rozprávka z červenej knižnice

Neuveriteľná rozprávka o tom, ako sa dá s miliónovým rozpočtom nakrútiť film, ktorého finálnym ťažením je štrnásť nominácií na Oscara. A keby film, ale muzikál ako vystrihnutý z červenej knižnice. Otázka znie celkom jednoducho: Prečo?

Možno by na ňu vedeli odpovedať americkí filmoví Akademici. Jedine oni sú zrejme v stave vysvetliť, prečo La La Land získal štrnásť nominácií na Oscara a šesť z nich dokonca premenil na víťazstvo. Teda takmer sedem, ale iba na pár sekúnd, keďže filmom roka sa napriek vyhláseniu stal iný film.

La La Land je totiž muzikál ako vystrihnutý z červenej knižnice. Ona sa chce stať úspešnou herečkou, on túži po vlastnom džezovom klube. Osud ich spojí dohromady už na začiatku, na preplnenej diaľnici a viac ako rok to spolu ťahajú. On kvôli splneniu svojho sna príjme úlohu klávesáka v komerčnej kapele, ona sa postupne stáva žiadanou herečkou. Sny sa plnia, v Amerike to tak predsa býva. Unesú svoje úspechy, alebo ich to zlomí?

Priznám sa, že ako človek milujúci muzikál Bedári, mám s každým ďalším novým žánrovým dielom dosť problém a sledujem ho veľmi kritickým okom. La La Land som plánoval po polhodine vypnúť, ale prišlo mi to neprofesionálne. Navyše Ryan GoslingEmma Stone sa snažia, čo im nohy a hlasivky stačia.

Ich príbeh je však zo začiatku až príliš vláčny. Úvodná tanečná scéna na upchatej diaľnici je síce veľkolepá a fenomenálna, a tvorcovia sa ňou nepochybne zapíšu do filmových dejín (keď pre nič iné, tak aspoň kvôli tomu, že na ňu minuli tri štvrtiny rozpočtu), ale potom sa to vlečie ako v príbehoch od Steelovej.

Ak však vydržíte tých 30 minút a nevzdáte to, máte vyhrané. La La Land je film, ktorý oceňujete postupne. Párik milencov hľadajúci šťastie v meste anjelov si zo začiatku hľadá cestu i k sebe. Trvá im to príliš dlho. Následne sa však začínajú diať v ich životoch veci, ktoré film prevzdušnia a dá sa na neho pozerať. Úspechy prinášajú prvé krízy, začína byť mierne dusno. A finále… finále je prekvapujúce. Určite by ste čakali, že to dopadne inak!

Ale štrnásť nominácií na Oscara? Za výpravu a choreografiu nepochybne, po vizuálnej stránke to bolo nakrútené naozaj excelentne. Zjavné odkazy na muzikálové legendy, či zamilované filmy ako Spievanie v daždi, či Casablanca sú neodškriepiteľné. Zasadiť históriu do súčasnosti a zrealizovať to, bolo myslím mimoriadne náročné, no podarilo sa to. Ryan Gosling prekvapuje ako spevák i ako tanečník, aj keď neviem či úloha džezového romantika je pre neho tým pravým (napriek svojmu cukríkovému ksichtíku, chcel byť doteraz viac za drsniaka), no ustál to. Emma Stone je famózna. No ani pri sčítaní všetkých plusových faktorov si nemyslím, že by bol La La Land filmom, ku ktorému sa chcem vracať.

Fenoménu filmu však napovedá i to, že Magic Box vydal film aj na náš trh v niekoľkých baleniach, takže si určite vyberú i tí, ktorým stačí obyčajné DVD či Blu ray, ale i tí, ktorí radi siahajú po špecifických baleniach. Fantastický obraz a výborný zvuk na Blu ray a k tomu hodina a pol bonusov s českými titulkami napokon určite nesklamú.

Pavol Božík
70%

Réžia: Damien Chazelle
Hrajú: Ryan Gosling, Emma Stone, John Legend, Rsemarie DeWitt

Žáner: Muzikál / Romantika
Distribúcia: Magic Box
Rok vydania: 2017
Formát: DVD / Blu ray
Celková dĺžka: 128 minút
Jazyková verzia: anglická, česká (DTS-HD Master Audio 5.1)
Titulky: české
Bonusy: 86 minút bonusového materiálu s českými titulkami