Porevolučná nahota opäť na predaj

Keď sa Vít Olmer rozhodol krátko po revolúcii nakrútiť prvý československý slobodný akčný film, zniesla sa finálny výsledok vlna kritiky. Dovolím si však tvrdiť, že Nahota na prodej, film o jednej čecho-americkej študentke, investigatívnom novinárovi, súkromnom očku a dosť špecifickom podnikaní, je dnes už kultová záležitosť. Mimochodom, v kinách ho v čase uvedenia videlo takmer milión divákov.

Distribučná spoločnosť Magic Box pred časom uviedla film, ktorý vo svojej dobe vyšiel iba na videokazetách a následne sa na neho takmer zabudlo, na DVD. S remastrovaným obrazom i zvukom. Lukáš Vaculík v hlavnej úlohe porevolučného novinára, ktorý v návale slobody túži písať o všetkom otvorene, dostane na starosť americkú študentku s českými koreňmi, ktorá do slobodného Československa prichádza písať svoju študentskú prácu.

Samozrejme, hneď v prvý deň ju v centre Prahy okradne partia Rómov, čomu prihliada a zakročí súkromné očko v podaní Jiřího Krampola. Na toto netradičné spojenie naviaže návšteva nešťastného otca v redakcii novín, ktorý žiada o pomoc pri pátraní po svojej stratenej dcéry. Egon, Nancy a súkromný detektív sa spoločne ocitajú na ceste do porevolučného podsvetia, ktorá je lemovaná zločinmi rôzneho druhu – od podvodov, cez korupciu až po krvavé vybavovanie účtov medzi gangmi.

Vít Olmer sa Nahotou na prodej nepochybne snažil nadviazať na úspech filmu Bony a klid a hoci dobové hodnotenia filmu neboli nič moc, dovolím si tvrdiť, že dnes je z neho legenda. Iba preto, že sme po revolúcii a dosiahnutej slobode i vo filmovom umení dúfali v umelecké trháky, ktoré budú každý rok minimálne ašpirovať na Oscara v kategórii cudzojazyčných filmov (ktorých je mimochodom dodnes ako šafranu), nemožno Olmerov pokus o prvú českú akciu nijako dehonestovať.

Na scenári Olmer spolupracoval s Josefom Klímom, ktorý ako jeden z najznámejších českých investigatívnych novinárov dokázal už na začiatku deväťdesiatych rokov presne pochopiť a ešte presnejšie pomenovať veci, ktoré sa diali v podsvetí, ktoré vyrástlo ako huby po daždi veľmi krátko po nežnej revolúcii, ktorej dôsledky sme si zrejme mnohí predstavovali celkom inak. Obaja tvorcovia sa vtedajšej realite postavili tvárou a nebrali si servítky pred ústa, nech si o tom myslí kto chce, čo chce.

Zaujímavé je sledovať, že aj takmer po štvrťstoročí má ten film šťavu a dá sa na neho pozerať. Že by to bolo tým, že sa toho až tak moc nezmenilo, iba sa veci dejú sofistikovanejšie?

Ondřej Soukup navyše k filmu napísal fantastickú hudbu, ktorá sa rovnako dá počúvať dodnes. A v podstate je to vlastne zhodou okolností iba jedna z mála vecí, ktorá sa dá aktuálnemu DVD vydaniu Nahoty na prodej vytknúť. Je totiž celkom na škodu, že sa Magic Box nepokúsil dohodnúť s vydavateľstvom Warner Music Czech Republic (v roku 1993 Monitor EMI) a pre zberateľov nevyšlo aspoň pár kusov so soundtrackom na CD, ktorý v tej dobe tuším vyšiel iba na magnetofónových kazetách. Na pesničkách sa podieľali Lucie Bílá, či Lou Fanánek Hagen. A hoci Bílej filmový Bomber sa ešte sporadicky objaví na nejakých kompiláciách, Fanánkoví Červy v kině (mimochodom slovná presmyčka, čo sa dá pochopiť, až keď song počujete) tuším na žiadnom CD nosiči nevyšli.

Je tiež škoda, že DVD nevyšlo s pôvodným VHS obalom. Nieže by tento nebol fajn, ale tak predsa je tam nejaká nostalgia. Škoda tiež, že disk neprináša žiadne bonusy. Niekoľko filmových melódií bolo spracovaných aj do formy videoklipov, tak aspoň tie mohli byť.

Pavol Božík
75%

Réžia: Vít Olmer
Hrajú: Lukáš Vaculík, Jiří Krampol, Karla Třísková, Marie Reisnerová, Ivan Jonák, Jiří Pomeje, Ivana Velichová, Martina Adamcová, Lenka Jelínková, Kateřina Winterová, Oldřich Navrátil, Jaroslav Someš, Vítězslav Jirsák, Roman Skamene, Vlastimil Zavřel, Martin Hron, Miroslav Táborský, Milan Gunár, Jaromíra Mílová, Jiří X. Doležal

Distribúcia: Magic Box
Rok vydania: 2016
Formát: DVD
Celková dĺžka: 98 minút
Jazyková verzia: česká (2.0)
Titulky: české pre nepočujúcich