Pozor, na dvore môže byť raptor!

Jurský svet: Zánik ríše

Jurské dvojky jednoducho nemajú šťastie na príbeh. Po technologickej stránke síce ide o jeden z najväčších filmových zážitkov roka, nielen v kine, ale aj doma v obývačke, príbeh však má veľmi veľa medzier. Jedno je však napriek všetkému isté, jurská ríša v súčasnosti zatiaľ (napriek názvu) nezanikla.

Úprimne povedané, keď Steven Spielberg prišiel v prvej polovici deväťdesiatych rokov s prvým Jurským parkom, spôsobil ošiaľ. Spomínam si presne na to, ako som v deň premiéry behal v Prahe z kina do kina a videl som ten film trikrát za sebou. Zrodila sa tak u mňa špecifická závislosť na dinosauroch v súčasnosti, no priznávam, že tých filmov môže byť pokojne aj 105, nielen päť, ani jeden z nich neprekoná Spielbergov pilot. Technológie síce idú míľovými krokmi dopredu, v súčasnosti sa môže divákovi naozaj zdať, že T-Rex vybehne z plátna, či obrazovky, autori príbehov píšu o dušu, no Spielberg ostane navždy prvý.

Najnovší zo série filmov je Jurský svet: Zánik ríše, priame pokračovanie tri roky starého kinohitu. Pred tromi rokmi dinosaury zvíťazili nad ľuďmi. Teda na Isla Nublar, exotickom ostrove, kde prosperoval unikátny zábavný park Jurský svet, až dovtedy kým sa samotným exponátom nepodarilo utiecť. Vo finále jedného z najúspešnejších filmov všetkých čias opustili ostrov poslední ľudia a nechali ostrov napospas prehistorickým tvorom. 

Tentoraz sa musia vrátiť späť, pretože na ostrove sa prebudila sopka a dinosaurom už po druhýkrát v dejinách hrozí vyhynutie. Claire sa z ustráchanej manažérky parku premenila v aktivistku, ktorá chce dinosaury za každú cenu zachrániť. Owena na ostrov ženie túžba nájsť a zachrániť Blue, inteligentného jaštera, ktorého dokázal vychovať a čiastočne aj vycvičiť, a po ktorom sa po zániku parku zľahla zem. 

Na Isla Nublar im však nehrozí len zožratie, ušliapanie alebo spálenie vytekajúcou lávou. Hneď po príjazde sa stanú očitými svedkami a nedobrovoľnými aktérmi falošnej hry, ktorá v konečnom dôsledku môže zmeniť život na celej planéte a vrátiť ho o pár miliónov rokov späť.

V čom je problém? Napríklad v tom, že z úspešnej manažérky, ktorá prehistorické tvory nenazvala inak, ako TO, sa stane zarytá ochrankyňa zvierat, ochotná dať svoj vlastný život za život desivých (nielen) predátorov. Len tak? Z ničoho nič? A znova tá istá rovnica. Ľudská chamtivosť verzus príroda. Nebolo to už v dvojke Jurského parku? S tým rozdielom, že tam chcel mať niekto dinosaura v zoologickej záhrade, aby na ňom mohol zarábať, tu ich chcú použiť ako vojnové zbrane za peniaze, ktoré sa hádam nedajú ani vyčísliť.

A toto sa rieši dve hodiny. Dinosaury sú nádherné, technicky dokonalé, animácie excelentné, divák tomu proste uverí a ak chce iba relaxovať, tak si to užije. Ak v tom bude hľadať myšlienku, ktorá tam jednoznačne je, môže byť na konci sklamaný, pretože to v globále vyznie, ako keď nádejná miss odkiaľkoľvek povie, že by rada svetový mier a pritom príliš netuší, čo sa jej deje za humnom. Scenár druhého Jurského sveta má príliš veľa dier a žiaľ, kladie dôraz na efekt, nie na zmysel. Jeho záver však dokazuje, že s tým zánikom ríše to nebude také horúce. Prinajmenšom nie tak horúce, ako láva, ktorá zničila Isla Nublar. Minimálne ešte raz sa s raptormi a ich príbuznými určite stretneme. Snáď to dopadne lepšie. Minimálne pre diváka.

Na druhej strane je nutné vyzdvihnúť technickú stránku nosiča, na ktorom film vychádza. Kukni na to! malo exkluzívnu príležitosť prelúskať sa 4K Ultra HD vydaním v desaťdňovom predstihu pred vydaním filmu v československom teritóriu. A bol to skutočne zážitok vizuálny i zvukový. Obraz je excelentný a zvuk ohlušujúci. Farby sú dokonalé a divák si pri tomto formáte vychutná najmä nočné scény, ktoré jednoducho nemajú chybu. Vydaril sa i český dabing, tak prekladom, ako i technicky.

Disk prináša netradične i celú plejádu mimoriadne zaujímavého bonusového materiálu s českou podporou (titulky). Film Jurský svet: Zánik ríše vydáva spoločnosť Bontonfilm na DVD, Blu ray, 3D Blu ray a nami recenzovanej 4K Ultra HD verzii. Pre zberateľov je okrem klasických obalov pripravených i niekoľko nádherných, určite docenených verzií steelbokov.

Pavol Božík
75%

Réžia: J. A. Bayona
Hrajú: Chris Pratt, Bryce Dallas Howard, BD Wong, James Cromwell, Ted Levine, Justice Smith, Geraldine Chaplin, Daniella Pineda, Toby Jones, Rafe Spall, Isabella Sermon, Jeff Goldblum

Žáner: Sci-fi
Rok výroby: 2018 (svetová premiéra 7. jún 2018)
Distribúcia: Bontonfilm
Rok vydania: 2018
Formát: DVD, Blu ray, 3D Blu ray, 4K Ultra HD
Celková dĺžka: 130 minút
Zvuk (4K Ultra HD): anglický (DTS X Master Audio), český, francúzsky (7.1 DTS HD High Resolution Audio), poľský (5.1 Digital Surround)
Titulky (4K Ultra HD): české, anglické, švédske, nórske, dánske, fínske, mandarínske, holandské, francúzske, grécke, kórejské, poľské
Bonusy:
* Návrat na Havaj
* Na palube Arcadie
* Zánik ríše: Rozhovor
* Rozvoj ríše
* Akcia na ostrove
* Zrodenie zlosaura
* Aukcia začína
* Súboj na streche
* Malcolmov návrat
* … a ďalšie