Ida Rapaičová dnes oslavuje 75 rokov

Výnimočná slovenská herečka, pedagogička i recitátorka Ida Rapaičová oslavuje dnes okrúhle životné  jubileum. Neuveriteľných 35 sezón bola členkou činoherného súboru Divadla Nová scéna, v ktorom stvárnila množstvo hlavných úloh v dramatickom i komediálnom žánri.

Jej nezameniteľný hlas znel v mnohých podobách z rozhlasu a dabingu, jej recitátorské umenie môžeme dodnes obdivovať na rôznych podujatiach. Svoj kumšt a majstrovstvo odovzdávala dlhé roky študentom herectva na VŠMU v Bratislave a neskôr na Akadémii umenia v Banskej Bystrici. Vďaka svojej charizme upútala aj filmových a televíznych tvorcov, jej tvár poznáme z mnohých filmov, seriálov i televíznych inscenácií.

Na domovské divadlo spomína Ida Rapaičová už iba v dobrom: Divadlo som vždy milovala, na zlé som zabudla a dnes som vďačná za to, že sa opäť objavím na Novej scéne v hre Rozum a cit, ktorá bude mať premiéru v januári 2019. Som šťastná, že dnes si už môžem vyberať, čo budem a čo nebudem hrať, aj preto som prijala ponuku hrať v inscenácii Zlomatka v Čiernom Havranovi. Je to ťažká hra a ja hrám matku, ktorá nechápe svojho homosexuálneho syna a snaží sa ho prevychovať. Vždy som rada hrala záporné postavy, bola to pre mňa aj teraz veľká výzva, z výsledku sa veľmi teším.

Rovnako rada dodnes recituje a je neuveriteľné, že všetky básne, ktoré sa kedy naučila, vie spamäti: Ale nie je to len tak, je to aj každodenný tréning, snažím sa každé ráno naučiť novú báseň, opakujem si aj už naučené. Čo sa naučím, to už nezabudnem.

Rovnako si stále rada zahrá na klavíri, číta a vracia sa k dielam klasikov Hviezdoslavovi, Hollému, miluje verše Válka, Rúfusa i Máši Haľamovej. Práve v ich dielach vidí hodnoty, ktoré pretrvajú a kto chce, aj po rokoch ich tam nájde. Nudiť sa naozaj nemá kedy: Ešte stále bývam so svojimi dávno dospelými deťmi, navarím, napečiem, ale žijem si svoj život, vstávam a spím, kedy sa mi chce. A aj keď priatelia, kolegovia už postupne odchádzajú, preriedili sa, zostalo mi pár starých kamarátov hudobníkov, aj manželovi priatelia –  s nimi oslávim moje narodeniny v piatok. No a priamo 22. augusta budeme v úzkom rodinnom kruhu s manželom a deťmi.

Ku gratulantom sa pripájajú aj bývalí kolegovia z Divadla Nová scéna, generálna riaditeľka DNS Ingrid Fašiangová a umelecký riaditeľ Karol Čálik: Milá naša Idka, dovoľ nám, aby sme Ti pri  príležitosti Tvojho krásneho životného jubilea nepripomínali roky  – vek, ale spomínali na tie krásne časy, keď si na doskách Novej Scény dlho kraľovala. Rozdávala si radosť i smútok, ale hlavne smiech  – Tvoj iskrivý, zvonivý a nákazlivý. Ten smiech, ktorý dodnes zvoní v ušiach Tvojich divákov, ako i nezabudnuteľné a presvedčivé kreácie v celej škále postáv, ktoré si obdarila životom, pôvabom, šarmom.. Sme úprimne radi, že to platí i dnes a veríme, že i v budúcnosti. Takže –  milá naša Idka, z úprimného srdca Ti prajeme veľa zdravia, pokoja, krásnych chvíľ nielen v súkromnom živote, ale  i na doskách, ktoré znamenajú svet, na ktoré si sa po dlhých rokoch, chvalabohu vrátila!

Slovenská herečka Ida Rapaičová sa narodila sa 22. augusta 1943 v Bratislave. V roku 1963 absolvovala štúdium klavírnej hry na Konzervatóriu v Bratislave a v roku 1967 štúdium herectva na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave. Od roku 1967 pôsobila ako členka činohry Novej scény v Bratislave, kde stvárnila množstvo dramatických postáv ako Jana z Arcu (Škovránok, 1969), Máša (Tri sestry, 1972), Lady Macbeth (Macbeth, 1979), Lady Milfordová (Úklady a láska, 1981), Ranevská (Višňový sad, 1984). Rovnako skvelo svoje herectvo uplatnila aj v komediálnych postavách ako  Eva (Teta na zjedenie, 1978), Grófka (Figarova svadba, 1980), Mamajevová (Aj múdry schybí, 1983), Žena (Malomeštiakova svadba, 1985). Muzikalitu a syntetické herectvo však preniesla aj do muzikálov ako predstviteľka Anity (West Side Story, 1969) a Dinky (Červená karavána, 1975). Jej herecké majstrovstvo ocenili aj filmoví a televízni režiséri. Divákom ostala v pamäti i vďaka úlohe v slovenskej komédii s hercom Jozefom Kronerom Pacho, hybský zbojník (1975). Populárny bol detský televízny seriál Leto s Katkou z roku 1975. Zahrala si tiež v televíznych filmoch Ťapákovci (1977), Horacius (1980), Pasca (1981), Chrobák v hlave (1983), Smrť s fotografiou (1987), Mastný hrniec (1991), Gendúrovci (1994), či v televíznych seriáloch Odsúdené (2009), Aféry (2010).

Jej výrazný hlas si nemohli nevšimnúť rozhlasoví tvorcovia a jej silný hlasový register zakomponovali do množstva rozhlasových hier. Práve za rozhlasovú hereckú tvorbu získala Ida Rapaičová Cenu Janka Borodáča a Krištáľovú ružu, ale aj ďalšie pocty. Samostatnou kapitolou jej profesijného života bol a dodnes je prednes poézie, na mnohých podujatiach divákom priblížila diela takých velikánov ako boli Válek, Rúfus, Hollý či Hviezdoslav. Ako jediná umelkyňa  sa dodnes venuje prednesu v staroslovienčine.

V rokoch 1994 až 1998 pôsobila ako poslankyňa Národnej rady Slovenskej republiky a pracovala ako členka Výboru NR SR pre vzdelanie, vedu, kultúru a šport. Po odchode z politiky v roku 1998 sa vrátila k pôvodnému hereckému povolaniu. V rozhlase moderovala reláciu pre seniorov, začala hosťovať v divadle vo Zvolene, v Nitre a v Spišskej Novej Vsi. Skúsenosti a vedomosti úspešnej herečky odovzdávala na Akadémii umenia v Banskej Bystrici. Žije v Bratislave, má dospelého syna a dcéru.

Zdroj fotografií a info v článku: Divadlo Nová scéna