David Žbirka zanecháva vo svete hudby ďalšie nezanedbateľné stopy

Sunnbrella, projekt česko-slovenského, v Londýne sídliaceho hudobníka a producenta Davida Žbirku, vydal nový videoklip k singlu Have Your Say a pripravuje sa na sériu koncertov a festivalových vystúpení v Českej republike, na Slovensku, v Nemecku a Veľkej Británii. Štýl projektu Sunnbrella, už predtým označovaný ako slnkom vybielený shoegaze a chronický online pop, sa vo svojej poslednej tvorbe silnejšie opiera o to druhé. Breakbeaty sa dostali do popredia a moderná elektronická produkcia piesne skúma dichotómiu života v metropole, ktorý je rozsiahly, neosobný a osamelý, ale aj inšpiratívny, rôznorodý a živý.

V texte sa skladba zaoberá samotou a zmätkom života vo veľkom meste a falošnosťou, ktorú z nás takéto miesto dokáže často vytiahnuť, povedal o novej skladbe David Žbirka. Videoklip v réžii a strihu Davida Žbirku a kamerou Kaia Marksa a Filippa Locatelliho svojou estetikou pripomína skate videá z 90. rokov a mestskú poetiku textu ilustruje zábermi nočného Londýna a energickým vystúpením speváka.

Prvá vinylová edícia debutového albumu projektu, Heartworn (2023), sa vypredala. Na základe úspechu tohto albumu koprodukovaného Patrickom Jamesom Fitzroyom, David s kapelou absolvoval rozsiahle turné po Veľkej Británii a Európe a ako support New Yorským indie legendám Beach Fossils hrali na ich na turné po Veľkej Británii a Írsku. V lete kapelu čakajú okrem iného koncerty v Bratislave (7. jún), Prahe (5. jún), Brne (4. jún)Berlíne (1. jún). Zahrajú aj na niekoľkých českých a slovenských festivaloch, vrátane festivalov Pohoda (13. júl) a Colours Of Ostrava (17. júl).

Rado Mešša / Pro:Messa