Taká povedomá Sviňa

Začína nám ožívať trh so slovenskými audioknihami. Skvelá správa. Ďalšou radostnou informáciou je, že nedochádza iba na knihy zahraničných autorov načítaných v slovenčine, ale tiež na vybrané knihy domácich spisovateľov. Po Dominikovi Dánovi, Jurajovi Červenákovi, či Jozefovi Karikovi došiel rad i na Arpáda Soltésza, ktorého Sviňa si aj vzhľadom na nedávnu filmovú premiéru, o audiovydanie priam koledovala. A dobrá správa pre fanúšikov je, že čoskoro vyjde v audio podobe i autorova predchádzajúca kniha Mäso – Vtedy na východe.

Obyvatelia Malebnej krajinky pod Drobnými veľhorami sporadicky miznú. Iní urobia – celkom nečakane – závratné kariéry. Tie dva javy spolu súvisia. Zlo rozožiera krajinu všetkým na očiach, celkom otvorene. Obete sa nebránia, pravdu si nepripúšťajú: to by si predsa mocní nedovolili, ľudia by to predsa nedopustili a im by sa to predsa nemohlo stať. Nakoniec sa to, samozrejme, všetkým stane.

  • Závislá tínedžerka zmizne z resocializačného centra, no nikomu nechýba. Rozhodne nikomu, kto by sa počítal. Feťáčky klamú, kradnú a zomierajú. Každý to vie.
  • Talentovaný politik sa stane Predsedom a ovládne celú krajinu. Neovláda však svoje pudy a napokon ani vlastné rozhodnutia. Nie je to problém, kým ho nútia robiť veci, ktoré sa mu páčia.
  • Malý vekslák sa chce stať veľkým hráčom. Ľudia sú preňho len šachové figúrky, ktoré posúva po štvorčekovanom papieri. Neuvedomuje si, že nehrá šach, iba piškvorky.
  • O zabijakovi mafie koluje fáma, že za svoj život vykopal jamu, do ktorej by sa pohodlne zmestila podzemná garáž nákupného centra. Nie je to pravda, jamu si každý vykope sám. Kto má v rukách lopatu, mal by rátať s najhorším.
  • Nadšený neonacista stratí v lese kamaráta. Nájde životnú lásku, dobrého priateľa, prácu snov a nakoniec aj pravdu, ktorá ho o všetko znova oberie.
  • Mladý analytik sa stane vychádzajúcou hviezdou novinárskeho neba. Čaká ho skvelá budúcnosť, ak dokáže prežiť.

Príbehy jednotlivých postáv vykresľujú systém, v ktorom neexistujú hranice medzi mafiou a politikou ani zločinom a zákonom. Život je bezcenný, smrť je tovar. Štát ovládajú nízke pudy vysokopostavených zločincov. Autor bestselleru Mäso – Vtedy na východe vo svojom druhom románe Sviňa predkladá čitateľovi desivú fikciu, ktorá by sa poľahky mohla stať slovenskou realitou.

Presne tak! Je vám to celé nejaké povedomé? V tomto románe však nie je ani jedna veta pravdivá. Aspoň tak to v úvode prezentuje samotný autor. Zámerne? Zrejme! Pretože Sviňa je geniálna politická dráma, do ktorej vyfabulovaného príbehu si každý gramotný Slovák hravo dosadí skutočné mená aktérov a pospája si ich s udalosťami, z ktorých ešte donedávna Slovákom kypela žlč.

Základnú líniu príbehu si každý doplní bez problémov, ako jednoduché puzzle, tu ide o udalosti, ktoré Slovákov doslova postavili na nohy. Pri niektorých líniách, ktoré odkazujú tak zhruba na prelom milénií, či začiatok storočia začínajúceho dvojkou, to môže byť mierne zložitejšie, ale Arpád Soltész má geniálny dar postupne pospájať všetko dohromady, do výbušného a šokujúceho konca, kedy poslucháč / čitateľ hravo pochopí koho a čo a s kým spája.

Poďme sa tváriť, že ide o vymyslený príbeh s vymyslenými menami z Malebnej krajinky pod Drobnými veľhorami, napríklad z Džamahírie, pretože iba v krajine s takým názvom by sa mohli diať takéto zverstvá. A predsa mi to celé príde akési povedomé…

Reálne som sa pristihol pri tom, že som si vďaka Svini spomenul na udalosti, na ktoré som už zabudol a nemalo by sa na ne zabúdať! Reálne ma mrazilo pri udalostiach, na ktoré sa zabudnúť nedá a mraziť bude pri nich vždy! Arpád Soltész vyskladal bravúrny príbeh, ktorý až zarážajúco a šokujúco bije na poplach. Uvidíme, kam sa bude Malebná krajinka uberať po nedávnych voľbách a či Soltészovi poskytne pár ďalších príbehov.

V konečnom dôsledku môžu i tie nasledujúce doslova ožiť v podaní Petra Kočiša. Ostrieľaný a skúsený herec (i moderátor) bol skvelou voľbou, hoci priznávam, že spočiatku som ho počastoval istou dávkou nedôvery, no po pár minútach som bol presvedčený, že práve s Petrom Kočišom to vygraduje do dych berúceho zážitku a nemýlil som sa. Je to viac než desaťhodinová jazda, ktorá miestami ponúka väčšie emócie, než centrifúga.

Prežívame dni, kedy si tí predošlítí súčasní tak trochu pohadzujú horúci zemiak a v podstate častokrát netušia, čo robia, len im to, chvalabohu, vypáli úspešne. Vďaka tomu sme získali viac času pre seba. Počúvanie audiokníh je v tomto získanom čase ideálne. Odporúčam Sviňu všetkými desiatimi! Nemusíte ležať na gauči a počúvať, môžete popri tom napríklad upratovať v skrini, alebo robiť čokoľvek iné. Počúvanie s aplikáciou Audiolibrix je pohodlné a jednoduché. A práve na stránkach tejto spoločnosti získate audioknihu Sviňa, ktorú vydala spoločnosť Publixing, za najvýhodnejšiu cenu.

Pavol Božík
90%