Pozor na tigra, má ostrý pazúr

A dosť! Povedal si jedného letného dňa Jiří Bartoška a odmietal byť ďalej pod papučou. To, ako sa vymanil z diktatúry svojej manželky, je príbehom príjemnej filmovej komédie Teória tigra, pretože Jiří Bartoška by v reále predsa nikdy nebol pod papučou…

Komédia Radka Bajgara (scenár i réžia) si získala priazeň divákov už pri uvedení v kinách a na sklonku jesene bolo DVD s týmto filmom jedným z najžiadanejších darčekov pod vianočný stromček. Pravdupovediac, po vzhliadnutí musím usúdiť, že sa ani nedivím. Už dávno tu totiž nebola tak úprimná a uveriteľná komédia, v ktorej sa na nič netlačí a nikto sa tam na nič nehrá. Divák len tak čumí na telku a pozerá na život.

Život veterinárneho lekára (Jiří Bartoška) je riadený jeho manželkou. Uvedomuje si to veľmi dobre a za tie desaťročia spoločného manželstva to prijal ako samozrejmosť. Jeho domácnosťou dirigujú ženy. Tá jeho (Eliška Balzerová) sa to naučila od svojej matky (Iva Janžurová) a kumštu riadenia chlapom ochotne priúča i svoju dcéru (Tatiana Vilhelmová). Keď zomiera veterinárov svokor a jeho manželka s dcérou sa rozhodnú zariadiť všetko inak, ako si želal, doteraz flegmatický Ján sa začína búriť. Predlohou mu je papagáj s podozrením na Alzheimera. Revolta začína a hlava rodiny na výlet svojho života sťahuje celé mužské osadenstvo svojej rodiny…

Podstatou Teórie tigra je odveký súboj mužov so ženami. Priznávam, že v tomto prípade autor scenára a režisér zároveň zachádza miestami až do extrému, pretože predpokladám, že keby toto prežíval ktorýkoľvek chlap, tak sa zbalí a odíde (a v prípade Táni Vilhelmovej svojej drahej ešte uštedrí aj pár rán na rozlúčku – je tak presvedčivo odporná, že aj ja som mal tik v ruke:-). Ale na druhej strane to Bajgar robí s absolútnym citom, neafektuje a divák má celý film pocit, že sa divá na skutočné situácie. Pretože Bajgar si napísal scenár s uveriteľnými súčasnými replikami. Tak, akoby to priniesol sám život.

Aj z týchto dôvodov má divák potom pocit, že tých sto minút ubieha neuveriteľne rýchlo. Bartoška hrá ako Boh, Balzerová mu veľmi obstojne sekunduje, Tatiana Vilhelmová je v tom celom za najväčšiu mrchu, ktorú by divák najradšej položil k popolu nebohého svokra. Vynikajúce. Klára Melíšková a Lucia Siposová sa príbehom iba tak mihnú, ale zanechávajú skvelý dojem, aj keď v prípade Siposovej sa neviem zbaviť pocitu, že jej účasť v celom príbehu mohla byť viac rozvinutá. Hrala to excelentne, no celé sa to akosi vytratilo do prázdna.

V konečnom zúčtovaní však musím uznať, že Teória tigra je nepochybne najlepšou českou komédiou nového milénia. V prípade Radka Bajgara to nie je ani príliš veľké prekvapenie. Skôr ma iba uistil v tom, že jeho trinásťdielny seriál Neviditeľní, ktorý bol rovnako obyčajne prirodzený nebol náhoda a fakt, že sa Bajgar k veľkej filmovej robote dostáva až v relatívne vysokom veku (dnes má 54 rokov), nie je nijako na škodu. Zrejme skôr naopak.

Sympatická je i bonusová výbava na DVD, ktoré na Slovensku distribuuje Bontonfilm. Ku klasikám ako je filmový trailer je zaradený i film o filme, vynechané scény, fotogaléria i videoklip k filmovej piesni. V podstate tomu celému nie je čo vytknúť, fajnšmekri banujú jedine to, že film nevyšiel aj na Blu ray.

Pavol Božík
85%

Réžia: Radek Bajgar
Hrajú: Jiří Bartoška, Eliška Balzerová, Tatiana Vilhelmová, Jiří Havelka, Jakub Kohák, Pavla Beretová, Iva Janžurová, Arnošt Goldflam, Lucia Siposová, Klára Melíšková, Jaromír Dulava

Vydavateľstvo: Bontonfilm
Rok vydania: 2016
Formát: DVD
Celková dĺžka: 103 minút
Jazyková verzia: česká (2.0, 5.1)
Titulky: české titulky pre nepočujúcich, francúzske, anglické
Bonusy: trailer, film o filme, hudobný videoklip, vynechané scény, fotogaléria