Peter Lipa oslávi 80. narodeniny koncertom na festivale Viva Musica!

Ikona slovenského jazzu a rešpektovaný hlas doma i v zahraničí, Peter Lipa, odohrá na festivale Viva Musica! veľkolepý narodeninový koncert s orchestrom. Spolu s ním na jednom pódiu vystúpia aj ďalší hudobní hostia pod taktovkou dirigentky Michaely Rózsa Růžičkovej.

Vyštudoval stavebnú fakultu a žurnalistiku, no láska k hudbe napokon zvíťazila a z Petra Lipu sa rokmi práce, nahrávania a koncertovania stala najvýznamnejšia osobnosť slovenskej jazzovej scény. Jeho hudba vychádza zo spojenia jazzu a blues a ako prvý spevák začal v tomto žánri uplatňovať krásu a zvukomalebnosť slovenského jazyka. Podarilo sa mu vytvoriť osobitý vokálny prejav s dôrazom na text, ktorého rytmické možnosti zároveň prenáša do hudobného prejavu.

Koncert v rámci festivalu Viva Musica! bude nielen oslavou jeho 80. narodenín, ale aj oslavou hudby samotnej. Bude to hudobný príbeh človeka, ktorý hudbe a jej popularizácii zasvätil celý svoj život. Vďaka festivalu Viva Musica! budem zase stáť na veľkej scéne a za mnou les sláčikových a dychových nástrojov. Takáto príležitosť sa nám, obyčajným smrteľníkom z druhej strany hudobnej zemegule, tak často nenaskytne. A znieť budú všetky moje piesne v nových úpravách. Už teraz mám trému. Nemôžem len počúvať tú krásu, nesmiem pri tom zabudnúť, že musím spievať tak, aby aj všetci muzikanti mali radosť z toho, že sme tam spolu. A to podstatné sú diváci. Sedieť v hľadisku a byť súčasťou toho momentu, keď sa to celé rozozvučí, je zážitok jedinečný. V takýchto chvíľach máme my na scéne šancu povedať vám o živej hudbe o niečo viac, než vie internet a telefón. A my tú šancu využijeme, teší sa na koncert Peter Lipa.

Koncertu sa zúčastnia aj viacerí hudobní hostia – Svetlana Rymarenko, Simona Hulejová, Samuel Hošek, Peter Lipa ml., Pavol Bereza, Richard Csino, Michal Fedor či Radovan Tariška. Celý čas bude všetkých menovaných sprevádzať Orchester Viva Musica na čele s dirigentkou Michaelou Rózsa Růžičkovou: Nesmierne sa teším, že budem mať možnosť spolupracovať s takými výnimočnými hudobníkmi a že budem mať tú česť vzdať hold nezameniteľnému Petrovi Lipovi. Chystá sa nezabudnuteľný, elektrizujúci koncert a ja sa už nemôžem dočkať, keď sa všetci spolu zídeme na pódiu. Bude to veľké! Koncert Peter Lipa Symphony sa uskutoční 28. júla o 20. hodine vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu.


Novinkou 19. ročníka festivalu budú open-air koncerty s podtitulom Hudobné záhrady odkazujúce na úplne prvý ročník festivalu. Uskutočnia sa v bratislavských mestských záhradách a parkoch a vstup na ne bude bezplatný. Koncerty na netradičných miestach so špeciálnou dramaturgiou boli od založenia festivalu Viva Musica! v roku 2005 vždy jeho silnou doménou. Symbolickým návratom k prvému ročníku, ktorý sa uskutočnil ešte pod názvom Hudobné záhrady Bratislavy, budú open-air koncerty v mestských záhradách a parkoch, na ktorých budú môcť návštevníci zažiť známych umelcov, ale aj mladé talenty a užiť si ich vystúpenia v nádherných priestoroch vždy inej bratislavskej záhrady. Táto myšlienka zároveň nadväzuje na úspešnú koncertnú sériu Hudba v sade (všade), ktorá sa konala v Sade Janka Kráľa.