Prac sa, odkiaľ si prišla

Poľská režisérka Jagoda Szelc prináša vo svojom filme Veža. Jasný deň jedinečný pohľad do ženského sveta, ktorý je jej tak blízky, keďže sa pred nakrútením tohto svojho debutu venovala v krátkych filmoch a dokumentoch práve ženskej téme. Jej debutový film je tak pomyselným dojazdom do cieľa na tejto ceste.

Mula žije so svojim manželom, chorou matkou a dcérou Ninou v dome na vidieku. Počas víkendu, keď má ísť Nina na sväté prijímanie, k nim prichádza brat, jeho rodina a taktiež Kaja – biologická matka Niny a mladšia sestra Muly, ktorá zmizla pred šiestimi rokmi. Rodina začína veriť na zmierenie, ale Mula sa obáva, že si Kaja prišla vziať dcéru späť. Mulin strach a frustrácie sa stupňujú až do tej miery, že sa rozhodne svojej sestry zbaviť. V deň prijímania sa sestry symbolicky zmieria – je tu ale ešte jeden dôležitejší dôvod, prečo sa Kaja vrátila…

Téma filmu Veža. Jasný deň je možno na prvý pohľad jednoduchá, ale je to iba prvý dojem. Takmer dvojhodinový príbeh vťahuje diváka do deja odohrávajúceho sa niekde na poľskom vidieku, ktorý je bigotne kresťanský a aj hlavná niť Szelcovej príbehu sa rozmotáva okolo prvého svätého prijímania, ktoré dá po dlhom čase dohromady jednu rodinu, ktorej hlavne jeden element bol šesť rokov stratený.

Hlavná hrdinka Mula tak okrem svojich životných peripetií musí riešiť i nečakaný návrat sestry, ktorá sa pred šiestimi rokmi vytratila z ich života, no zanechala po sebe malú dcéru, ktorú Mula vychovala a má strach, že by o ňu mohla prísť. Jej obavy zachádzajú tak ďaleko, že sestru znenávidí a je ochotná zájsť až do krajnosti, aby sa jej zbavila.

Szelcová vo veľmi umeleckej, až mysterióznej rovine vo filme odkrýva rodinné tajomstvá a snaží sa ukázať, ako jedna udalosť môže narušiť statiku nielen jedného domu, ale hneď niekoľkých životov. Szelcovej pohľad na vec vôbec nie je jednoduchý. Film Veža. Jasný deň nie je z kategórie filmov, ktorý by divák prežil v priebehu dvoch hodín a odložil ho. Ide o silno umelecké, až démonické spracovanie, ktoré divákovi nasadí do hlavy hneď niekoľko pomyselných chrobákov a núti ho premýšľať.

Ak v tomto ponímaní spočíva čaro artových filmov, tak sa Szelcovej podaril husársky kúsok. Divák milujúci rýpanie sa v ľudských vzťahoch a hľadanie dôvodov a podstaty si jednoznačne príde na svoje. A je veľmi príjemné zistiť, že si poľská kinematografia hľadá cestu k slovenskému divákovi práve prostredníctvom takýchto, povedzme, náročných filmov, na ktorých sledovanie je potrebné dozrieť. Zážitok pripomína výbuch sudu s emóciami. Špecifický film, pre špecifického diváka.

Pavol Božík
75%

Réžia: Jagoda Szelc
Hrajú: Anna Krotoska, Malgorzata Szczerbowska, Anna Zubrzycki, Mikolaj Chroboczek, Artur Krajewski

Pôvodný názov: Wieża. Jasny dzień.
Žáner: Dráma
Krajina: Poľsko
Vznik: 2017
Zvuk: Poľský
Titulky: České
Prístupnosť: od 15 rokov
Celkový čas: 111 minút
Distribúcia: Film Europe
Premiéra v slovenských kinách: 25. október 2018