Prípady Oddelenia Q

Dánsky spisovateľ Jussi Adler Olsen je hviezdou severskej kriminálky. Jeho ústredný vyšetrovateľ sa volá Carl Mørck a je to špecifická postavička. Pri tragickej prestrelke prišiel svojho času o kolegu a druhého naháňačka za zločincom upútala na invalidný vozík. Carl má čo robiť, aby sa z toho spamätal. Keď sa po udalostiach vracia do práce, razom sa ocitá v suteréne budovy, kde sa kopia nevyriešené a dlhodobo odložené prípady. K ruke má asistenta Assada. Môže byť čímkoľvek, ale určite to nie je Dán. Ich úloha je jasná. Postupne odhaliť páchateľov a napraviť, čo sa ešte dá. Séria prípadov z Oddelenia Q vyšla doteraz v šiestich častiach, štyri už dokonca vyšli ako audioknihy v českom jazyku a filmové práva na knihy kúpila spoločnosť režiséra Larsa von Triera. Nakrútené boli zatiaľ tri filmy, ktoré s českým dabingom a jednotným balením uviedla na DVD spoločnosť Bohemia Motion Pictures.

zena-v-kleciŽena v klietke
55%

Komisár Carl Morck je po traumatickej udalosti, ktorú utrpel počas služby, preložený na novovzniknuté oddelenie Q, kde sa má zaoberať nevyriešenými prípadmi z minulosti. Prípad mladej političky Merete Lynggaardovej, ktorá pred piatimi rokmi zmizla bez stopy, v ňom prebudí detektívne inštinkty, ktoré považoval za dávno vyhasnuté. V pátraní mu účinne pomáha svojský arabský prisťahovalec Assad, ktorého prítomnosť v diele je zdrojom multikultúrneho napätia a mnohých humorných situácií. Čím hlbšie Carl preniká do prípadu, tým väčšie nachádza nezrovnalosti. Je naozaj možné, že by tá žena bola stále nažive? Že ju niekto väzní a týra na neznámom mieste?

Na kriminálny debut mimoriadne silný a vyšperkovaný príbeh. Až do konca nie je nič stratené a hoci čitateľ vie, že ešte existuje šanca na političkinu záchranu, šokuje skôr spleť udalostí, ako a prečo k únosu došlo. Napätie do poslednej chvíle, keď do pomyselného puzzle vložíte posledný diel skladačky. Na rozdiel od knihy je však film iba jej slabým odvarom. A pravdupovediac, od začiatku som mal z filmovej verzie strach. Tá kniha je tak prepracovaná a tak dokonale sa v nej striedajú časové obdobia a udalosti, že by bolo treba štvorhodinový film, aby sa do neho zmestilo všetko podstatné a aby mal z toho divák dokonalý zážitok a nemusel na konci klásť otázku a ako tú političku vlastne našli?

Zabijaci
60%

zabijaciNapriek tomu, že by Carl Mørck z oddelenia Q po dovolenke, vo svojej pivničnej kancelárii najradšej pospával, alebo lúštil sudoku, zaujme ho zložka, ktorú ktosi nechal na jeho stole. Dve desaťročia starý prípad brutálnej vraždy súrodencov, ktorého sa spis týka, bol už síce uzavretý, na páchateľovom priznaní však niečo nesedí. Stopy vedú k niekdajším študentom elitnej internátnej školy, z ktorých medzitým vyrástli úspešní a slávni podnikatelia. Až na dvoch z nich: Bjarne Thøgersen je vo väzení, pretože na seba zobral vinu za spomínaný zločin. Kirsten-Marie Lassenová prezývaná Kimmie žije ukrytá na okraji spoločnosti, pretože má s bývalou partiou nevybavené účty. Je možné, že hrozný skutok vtedy spáchala celá skupina zbohatlíckych detí? A že títo sadistickí prominenti vraždia a týrajú ďalšie obete dodnes, chránení hradbou finančného a politického vplyvu? Napriek nesúhlasu vedenia sa Carl so svojim svojráznym asistentom Assadom a novou sekretárkou, prostorekou Rose, púšťa do prepojovania súvislostí s nevyjasnenými prepadnutiami, či zmiznutiami.

Skoro až politický triler, ktorého korene rašia od zlatej dánskej mládeže osemdesiatych rokov. Deti vplyvných rodičov, ktoré si myslia, že môžu všetko. S vekom u mnohých rastie nielen postavenie, ale i chuť vychutnávať si svoju moc, ktorú častokrát získali vydieraním politikov. Nablýskané bohatstvom i postavením a dramatické pocitom, keď si niekto myslí, že vďaka tým dvom predošlým veciam môže všetko. Trpia a zomierajú nevinní ľudia. A Carl prichádza na stopu a odrazu nachádza páchateľa. Finále je nečakané a doslova výbušné. O triedu lepšie ako prvý film.

Odkaz vo fľaši
70%

odkaz-vo-flasiNa policajnej stanici v zapadnutom kúte Škótska stojí takmer zabudnutá fľaša so sotva čitateľným listom vnútri. Prvé slovo odkazu písaného krvou je dánske a znamená pomoc. Keď sa táto podivná správa konečne dostane na oddelenia Q, s pomocou odborníka na rozpoznanie textu, i sedliackeho rozumu, sa z fragmentov textu stáva zrozumiteľnejšia, no hrozná správa: Dňa 16. februára 1996 sme boli unesení, zobral nás na zastávke autobusu v Lautropvang v Ballerup… Večne namosúrený komisár Carl Mørck a jeho kolegovia – tajomný sýrsky asistent s mizernou dánčinou a podivnými zvykmi, najatý pôvodne na upratovanie a drzá, drsná, protivná, avšak výkonná sekretárka Rose – sa ponoria do hrozného prípadu siekt a unesených detí, ktorých rodičia zmiznutie nikdy neprihlásili. Prečo? Čas sa kráti a život ďalších dvoch obetí pravdepodobne visí na vlásku.

Filmové spracovanie je zatiaľ najlepším zo všetkých filmových prípadov Oddelenia Q. Začiatok je síce mierne upravený oproti knihe, ale nič dramatické sa tým nestalo. Podstata ostáva. Divák od začiatku vie, kto je páchateľom a vlastne to vedia aj rodičia unesených súrodencov, ktorí odmietajú spolupracovať s políciou v nádeji, že svojim deťom tak zachránia život. Veľkolepá naháňačka vo vlaku na trase Nyborg – Hamburg je príjemným prekvapením celého filmu, divácky lukratívne exteriéry sú ďalším lákadlom a vlastne veľkolepé finále je už v týchto filmoch samozrejmosťou. A tak slizkého páchateľa ešte tvorcovia nemali. Ak máte chuť na dobrú detektívku, navyše európsku, toto je fajn nápad.

Pavol Božík