Toto som konečne ja

Je pravdepodobné, že ešte nebudete počuť ani jednu pieseň z albumu, ktorého názov sa začína My Name Is… a okamžite začnete definovať, o čo sa tu jedná. Libanonec Mika sa so štúdiovým album vracia po päťročnej prestávke. Nazval ho My Name Is Michael Holbrook. Čo to evokuje? Napadlo aspoň niekoho to isté, čo mňa? Toto som konečne ja!

So štyrmi predošlými nahrávkami na seba Mika nielen upriamil pozornosť, ale získal si mimoriadne pozitívne ohlasy od fanúšikov i kritiky. Jeho pesničky boli hity a jeho koncertné vystúpenia boli zážitkami. Ibaže to bola komercia! Dobre, takto podané to znie takmer ako nadávka, ale v prípade Miku to tak nie je.

On sa od začiatku svojej kariéry ničomu a nikomu nezapredal. Razil si svoju cestu. Iste, bola komerčnejšia, tanečnejšia, chytľavejšia, pre niekoho možno prvoplánovejšia, ale na druhej strane produkčne dokonalá. Mika svojho času neuveriteľne osviežil hudobný trh – svojim farebným vystupovaním, svojimi fistulami, hudobnou produkciou, živým vystupovaním

Možno to bol vo svojej dobe nápad hudobného vydavateľstva, možno na to prišiel dokonalý producent, to je jedno. Dôležité je, že to vychádzalo. Nakoľko sa v tom cítil samotný Mika, ťažko povedať. V každom prípade, po dostatočne dlhej prestávke prichádza s trinástimi novými pesničkami, ktoré možno naznačujú novú éru, možno iba jednorazové odbočenie a možno jedinečnú šancu vypustiť do sveta tú vetu: Toto som konečne ja!

Je teda v niečom rozdiel? Povedzme si na rovinu, že ak pred rokmi (debutový album Life In Cartoon Motion, ktorý ho katapultoval na vrchné miesta hitparád po celom svete vydal v roku 2007) prišiel do vydavateľstva s takýmto materiálom, asi za ním rýchlo zatvorili dvere. Prípadne vycítili potenciál, ale potrebovali to niečím okoreniť. Vtedy vznikol fenomenálny prelomový popový album, ktorým si Mika urobil meno a po trinástich rokoch si môže dovoliť vypustiť nahrávku, na ktorej je sám sebou.

Ale v čom je ten rozdiel? V podstate v ničom. Mika prináša na albume My Name Is Michael Holbrook 13 popových piesní. Možno ich nazvať obyčajnými? V kontexte toho, na čo sme boli u Libanončana zvyknutí predtým, možno aj áno. Ibaže ak touto formou nastavuje poslucháčovi svoju tvár a je presvedčený, že takto to cíti, môžeme sa baviť prinajmenšom o odvahe. Pravdou však je, že jediné, čo nahrávke My Name Is Michael Holbrook chýba, je výraznejšia produkcia, ktorá by tieto piesne aspoň trochu odlišovala od iných.

Album My Name Is Michael Holbrook totiž miestami znie ako trochu viac prepracovanejšie osemdesiatky. Pre niekoho to možno znie desivo, pre mňa to znamená: zmysluplno, čisto a hlavne úprimne. A rovnako to zrejme vnímajú i fanúšikovia, ktorí s nadšením prijali z platne už neuveriteľných päť singlov. Takmer polovicu materiálu. Takže Mika, ak je toto naozaj konečne on (hoci to nikdy v rámci proma nešpecifikoval), môže byť sám so sebou mimoriadne spokojný. Album vyšiel vo vydavateľstve Universal Music na CD, aj na vinylovej platni.

Pavol Božík
80%

ZOZNAM SKLADIEB (MIKA – MY NAME IS MICHAEL HOLBROOK / LP):
Tiny Love
Ice Cream
Dear Jealousy
Paloma
Sanremo
Tomorrow
Ready To Call This Love
Cry
Platform Ballerinas
I Went To Hell Last Night
Blue
Stay High
Tiny Love Reprise

Vydavateľstvo: Universal Music
Rok vydania: 2019 (4. október 2019 / CD & 13. december 2019 / LP)
Celkový čas: 47 minút
Počet piesní: 13