Quo Vadis slovenský film?

V distribúcii spoločnosti Bontonfilm sa koncom minulého roka objavili na DVD tri slovenské filmy. Každý úplne iný (nielen žánrovo) a každý svojim spôsobom výnimočný. Pozreli sme si všetky tri a s radosťou sme usúdili, že slovenská kinematografia kráča míľovými krokmi vpred (vo väčšine prípadov).

Špina
Réžia: Tereza Nvotová
O čom to je: Lena je sedemnásťročné dievča, ktoré vzdoruje rodičom, zažíva svoje prvé zamilovanie, tajné nočné dobrodružstvá s kamarátmi, či magické rána nad Dunajom. Jej svet plný snov a túžob však naruší nečakaná udalosť. Lena musí prejsť cestu, ktorá už nie je obyčajným dospievaním, ale skôr vnútorný boj. Okolie ju nechápe a už nikdy úplne nepochopí. Je to ona sama, kto sa musí zmeniť, dospieť a pochopiť, že nemôže ostať obeťou. Trest si zaslúži ten, kto jej to spôsobil.

Kukni na to! hodnotí: Tereza Nvotová sa jednoznačne potatila. Špina je jej prvý veľký režisérsky počin a ustála ho na výbornú. Skvelý výber hercov, desivá téma, výborne vykreslené charaktery postáv a výborne zahrané. Autorka si pri realizácii príbehu Barbory Námerovej neberie servítky pred ústa a pomenúva veci pravými menami. Po vulgarizmy jej hrdinky nechodia ďaleko, ale v tom veku sa sprostého slova predsa nikto neštíti. Príbeh sa točí okolo pár postáv a charakter každej z nich je vo filme dokonale vykreslený a dáva divákovi priestor na silné myšlienkové pochody. Tereza Nvotová Špinou dokázala, že nemusíme točiť filmy, ktoré v podstate nakrúca počítač, ale že dokážeme nakrútiť skvelý film zo života, ktorému sa dá uveriť všetko a natoľko, že divák bude o ňom premýšľať ešte dlho po skončení.

90%

Čiara
Réžia: Peter Bebjak
O čom to je: Adam Krajňák je otcom rodiny i hlavou kriminálnej skupiny, ktorá pašuje cigarety cez slovensko-ukrajinskú hranicu. V kruhu svojich najbližších zohráva nenahraditeľnú rolu starostlivého dôverníka, ale aj zásadového a nekompromisného vodcu, ktorému ani v rozhodujúcich okamihoch nechýba temperament. Pokojné spolužitie dvoch prelínajúcich sa svetov sa však začne otriasať, keď novovybudovaná hranica Schengenského priestoru spôsobí nárast nervozity z nejasnej budúcnosti. A keď jedna z pašeráckych zásielok stroskotá, spustí sa nezastaviteľná lavína udalostí, počas ktorých bude musieť Krajňák spochybniť svoje vlastné hranice, ktoré doteraz odmietal prekročiť.

Kukni na to! hodnotí: V minulom roku sa na Slovensku natočilo niekoľko mimoriadne dobrých filmov, ktorých sila rezonuje ešte dlho po premiére. Čiara nepochybne patrí medzi ne. Film poukazujúci na život na slovensko–ukrajinskej hranici, kde je pašovanie (nielen) cigariet pre mnohých jediným zdrojom obživy. Je to film o prežití, za ktoré treba bojovať a ten boj môže mať tragické následky. Peter Bebjak je skvelý režisér, jeho Marhuľový ostrov považujem za jeden z najlepších porevolučných filmov vôbec a Čiara sa k nemu hravo pridáva. V tom príbehu je divákovi od začiatku jasné, že sa tam udeje nejaká dráma, tu je však podstatné to všetko okolo. Ako hlavní hrdinovia žijú, prečo to robia, čo ich k tomu motivuje, či prečo sú ochotní zájsť až za hranicu svojich možností, ohrozujúc tým nielen svoj život. Silný scenár Petra BalkaBebjakovo filmové spracovanie otvára oči všetkým tým, ktorí majú dojem, že všetci, na celom Slovensku sa majú rovnako dobre. Vo filme exceluje Emília Vášaryová, dokonca v ňom kričí, uf, Tomáš MaštalírAndy Hryc dostali úlohy na telo a zjavne si ich vychutnávali a Zuzana Fialová okrem uhrančivého pohľadu vytiahla i svoju novú hereckú zbraň, holé telo.

80%

Cuky a Luky Film
Réžia: Karel Janák
O čom to je: Film porozpráva príbeh začiatku šialeného priateľstva, ktoré ich navždy zmení. Cuky je neuznaná video bloggerka s túžbou po sláve, Luky zas celebrita na výslní, ktorá má všetko, čo by si človek mohol priať. Okrem jedinej jednej veci – lásky. Aby Luky získala muža svojich snov, musí z obyčajnej ženy z ľudu vytvoriť Miss. Čo sa však stane, ak tou obyčajnou ženou bude práve expertka na trapasy, Cuky?

Kukni na to! hodnotí: Tieto dve postavy sa už dávno stali kultom televíznych obrazoviek a tak je celkom pochopiteľné, že keď sa nájde pár bohatých partnerov, ktorí do filmu investujú a pár žiadaných hereckých mien, ktoré sa ochotne mihnú na obraze, vzniku celovečerného filmu, ktorý hovorí o tom, ako sa tieto dve dali vlastne dokopy, nič nebráni. A priznajme si bez mučenia, že o scenár, či herecké výkony tu naozaj nejde. Nápad, o čom by mal byť film je skvelý, poznajú ich totiž všetci, nikto však doteraz nevedel, ako sa dali dohromady. Už je to jasné. Scenár nebazíruje na nejakej hlbokej myšlienke. Ide skôr o to, aby v ňom bolo čo najviac vtipných skečov a na obraze sa mihlo čo najviac známych tvárí a nenápadne sa odprezentovalo čo najviac sponzorských produktov. Popri PolnišovejŠebovej si dosť podstatné úlohy zahrali Mórová, Latinák, či Porubjaková, ale obrazom sa mihnú i Evelyn, či Lucie Bílá a mnohí, mnohí ďalší. Nehľadať v tom zmysel je podstatné, pretože by to boli dve hodiny strateného času. Ak však potrebuje vypnúť, zrelaxovať a ešte sa k tomu aj (po)usmiať, nech sa páči.

40%

Pavol Božík