Ridley Scott Covenantom prekročil tieň Promethea

Votrelec: Covenant

Fakt, že zrejme naozaj starnem potvrdzuje i to, že kedysi som pri Votrelcoch otváral ústa a nadšene prijímal kovové mimozemské monštrum, pričom som nijako neriešil, odkiaľ sa vzalo. Fascinovalo ma skôr to, ako dokážu filmári niečo také oživiť, ako to vôbec funguje, koľko kyseliny to vypustí pomedzi niekoľko radov kovových zubov a kto okrem Ripleyovej ešte prežije.

Po štvrtom Votrelcovi som mal pocit, že táto téma je navždy uzavretá a budem sa k nej vracať sporadicky, ako divák, ktorý občas dostane chuť pripomenúť si filmy, na ktorých vyrastal. Ibaže maestro Ridley Scott svoje najväčšie monštrum nemienil nechať iba tak odpočívať a vrátil sa k nemu. Už pred piatimi rokmi, kedy nám v závere filmu dal jasne najavo, že to nebude jediný návrat. A v tomto roku sa Ridley vrátil k svojmu miláčikovi opäť.

V najnovšej kapitole sa pripravuje vesmírna loď Covenant kolonizovať vzdialenú planétu na druhej strane galaxie. Zdá sa im, že nový svet, ktorý nečakane objavili je idylickým nezmapovaným rajom. V skutočnosti je to však temný a brutálny svet, ktorého hrôzy si nikto z členov posádky nedokázal predstaviť ani v tých najhorších predstavách. Keď sa títo vesmírni pútnici ocitnú tvárou v tvár smrtiacemu monštru, neostáva im nič iné než sa pokúsiť o zúfalý útek z tohto zdanlivo ideálneho raja premeneného na skutočné peklo.

Jasné, ten promo text stavia na hororovej vízii, ktorou sa Votrelci preslávili. A úprimne, koho by nezaujímalo, ako bude vyzerať monštrum v súčasnosti, aj keď sa v príbehoch vlastne vraciame na začiatok. Tej hororovej línie sa sága už nikdy nezbaví, aj keď je jednoznačné, že Ridley Scott sa k Votrelcovi vrátil hlavne preto, aby divákovi ozrejmil v prvom rade jeho prapôvod, čo by napokon iba ťažko išlo bez krvi preliatia, pretože keď príšeru prebudíte… Ale tá je v Covenantovi možno až druhoradá a v podstate, keď sa nad tým spätne zamyslím, možno by ten film prežil aj bez nej.

Pre mňa osobne je Covenant vydarenejší, než Prometheus, aj keď uznávam, že som k tomu názoru dospel až postupne, keď som si najskôr pozrel Covenanta, následne Promethea a za ním ešte raz Covenanta. Ridley absolútne prirodzene nadväzuje na predchádzajúci film, dovysvetľuje, pridáva informácie a ponúka napätie, ktoré nesmie chýbať. Chvíľami mám pri sledovaní pocit, že sa nechal čiastočne inšpirovať legendárnym Krysiarom (tajomný muž v kapucni s vraždiacou flautou pod bokom), ale zrejme je to iba náhoda.

Dvojhodinové filmové stretnutie s Votrelcom má veľmi dobrý spád, nie je čas sa nudiť. Neustále sa niečo deje, niečo sa vysvetlí, nastane naháňačka, zaútočí monštrum… I preto je lepšie vidieť film viackrát, pri jedinom sledovaní nie je dostatok času na premýšľanie, ktoré si tento film nielen vyžaduje, ale si ho i zaslúži. Skvelá práca, ktorej čerešňou na torte je nepochybne vynikajúci Michael Fassbender. Nedávno 80-ku oslavujúci Ridley Scott tak pripravil skvelý darček nielen sebe, ale i fanúšikom najobávanejšieho filmového vesmírneho monštra vôbec.

Sága o Votrelcoch sa stala takým kultom, že aj jej vydanie na DVD a Blu ray sprevádza množstvo vydaní, z ktorých niekoľko sa dostalo i na náš trh. Šialenstvo musia zažívať zberatelia. Blu ray u nás vyšlo hneď v štyroch zberateľských baleniach, ďalej v dvoch steelbookových baleniach a samozrejme nechýbajú i klasické balenia DVDBlu ray. Naozaj si je z čoho vyberať. Film na náš trh priniesla spoločnosť Bontonfilm.

A na svoje si prídu i fanúšikovia bonusových materiálov, ktorých je minimálne na Blu ray naozaj požehnane a sú podporené českými titulkami. Nejde tu iba o tradičné vynechané, či predĺžené scény, ale divák má i jedinečnú možnosť nahliadnuť do zákulisia nakrúcania.

O fenomenálnom obraze na Blu ray nemusí byť hádam ani reč. Rovnako famózny je i pôvodný zvuk, ktorý je na Blu ray vo formáte 7.1, ale vydarený je i český dabing. Netreba váhať. Je to zážitok, ktorý sa oplatí vidieť nielen preto, že si povinne musíte doplniť zbierku.

Pavol Božík
75%

Réžia: Ridley Scott
Hrajú: Michael Fassbender, Katherine Waterston, Billy Crudup, Danny McBride, Demian Bichir, Carmen Ejogo, Jussie Smollett

Žáner: Sci-fi, horor
Rok výroby: 2017 (svetová premiéra 11. máj 2017)
Distribúcia: Bontonfilm
Rok vydania: 2017
Formát: DVD / Blu ray
Celková dĺžka: 122 minút
Jazyková verzia: anglická (7.1), česká, japonská, hindská, maďarská, tamilská, telugská, thajská, turecká (5.1)
Titulky: české, slovenské, anglické, japonské, arabské, bulharské, čínske, chorvátske, grécke, hebrejské, rumunské, srbské, slovinské a ďalšie
Bonusy: Vynechané a predĺžené scény, USCSS Covenant, Sektor 87, Planéta 4, Majstrovská trieda: Ridley Scott, Fotografie z nakrúcania, Komentár z nakrúcania