Robert Langdon opäť zachraňuje svet

Tom Hanks sa po tretí raz vracia ako Robert Langdon, prostredníctvom filmovej adaptácie románu Dana Browna Inferno, aby zachránil svet. Tento raz pred nákazou, ktorá by mohla vyhubiť polovicu ľudstva, aby sa tým, čo prežijú, na Zemi lepšie dýchalo.

Po Da Vinciho kóde a Anjeloch a démonoch prišiel rad na Peklo. Tvorcovia zrejme absolútne netušili, akú symboliku filmu prinesie samotný názov. A netreba ani silou mocou lúštiť, tak ako to robí Robert Langdon, aby zachránil svet. Inferno je totiž slušné filmové peklo a zároveň najslabší článok celej doterajšej trilógie.

Ak ste čítali knihu, alebo počúvali audioknihu, možno ste rovnako ako ja nadobudli pocit, že Dan Brown sa snaží variť, ale varí už nasilu, príliš kombinuje, príliš hľadá zmysel a občas z toho vzíde nezmysel. Inferno nie je nezmyslom doslova, ale jednak je to najťažšia z doterajších Langdonových hádaniek a navyše napísaná tak, že spracovať ju do filmu zmysluplne znamená buď štvorhodinový film, alebo to bude iba niekoľkokrát vyžmýkaný odvar.

Princíp sa ani v tomto prípade nemení. Treba vyriešiť záhadu. Úspech znamená záchranu ľudstva. Neúspech jeho, prinajmenšom polovičné vyhubenie. Indície pramenia z Pekla Danteho Božskej komédie (ak aspoň zbežne netušíte o čo ide, budete sa strácať). Langdon sa púšťa po ich stopách v spoločnosti doktorky Sienny Brooksovej, ktorá mu zachránila život, keď sa zobudil vo florentskej nemocnici a takmer nič si nepamätal.

Diváka počas dvoch hodín čaká naháňačka ulicami Florencie a vodnými kanálmi Benátok. Nechýba kopa postáv, ktoré sú chvíľu dobré a hneď potom záporné. V druhej polovici už netušíte kto má akú úlohu, kto chce toho Roberta vlastne odstrániť a kto mu chce pomôcť. Akcia trvá v podstate dve hodiny a nudiť sa nebudete, aj keď na konci z toho máte v hlave guláš. Ale hlavné je, že sa to do konca hádam vyrieši.

Vedľa Toma Hanksa filmu dominuje najmä dánska herečka Sidse Babett Knudsen, aj keď zistenie, že je úplne rovnaká, ako premiérka Birgitte Nyborgová, ktorú stvárnila vo vynikajúcom dánskom seriáli Vláda (Borgen), je skôr sklamaním. Pri niektorých scénach som mal dojem, že si nakrúcanie vychutnali najmä talianski herci, ktorých temperament je neodškriepiteľný aj vo finále najnovšieho filmu režiséra Rona Howarda. Ono totižto aj filmový bedeker mesta Florencia ma na spôsob Pekla očaril oveľa menej, než na spôsob Hannibala Ridleyho Scotta. Škoda.

Jedno je však isté. Ak ste podľahli kúzlu predchádzajúcich dvoch Langdonových príbehov, aj Inferno si budete chcieť pridať do zbierky. Bontonfilm ho vydal na DVD a Blu ray, dokonca v niekoľkých baleniach a tiež v dvoch steelbokových verziách. Na svoje si prídu i fanúšikovia bonusov. Je ich tam požehnane. Steelbook dokonca prináša samostatný disk s bonusmi. Ak však neoplývate dokonalou angličtinou, nechajte si zájsť chuť, české titulky chýbajú. Sú však pri filme, ktorý má aj vynikajúci český dabing a to po technickej stránke i po stránke samotného spracovania.

Pavol Božík
60%

Réžia: Ron Howard
Hrajú: Tom Hanks, Felicity Jones, Omar Sy, Irrfan Khan, Sidse Babett Knudsen, Ben Foster, Ana Ularu, Paul Ritter, Fortunato Cerlino

Žáner: Dráma
Distribúcia: Bontonfilm
Rok vydania: 2017
Formát: DVD / Blu ray
Celková dĺžka: 121 minút
Jazyková verzia: anglická, česká (5.1)
Titulky: české
Bonusy: Množstvo bonusov je už na filmovom disku, ďalšie sú v tomto vydaní priložené na samostatnom bonusovom disku