Rozprávka Hodinárov učeň na predpremiére očarila malých i veľkých

Hodinárov učeň

Klasická hraná rozprávka česko – slovenskej koprodukcie, Hodinárov učeň, prilákala na predpremiéry v Bratislave a v Banskej Štiavnici divákov všetkých vekových kategórií. Bol to naozaj zážitok, vidieť prvé  spontánne reakcie prvých divákov. Tí reagovali na napínavý príbeh, aj humor, ktorého je v rozprávke dostatok. Z ohlasov, ktoré sa k nám po projekcii dostali, sa zdá, že deti okrem toho ocenili aj lokácie a výpravnosť, že sa v Hodinárovom učňovi stále je na niečo zaujímavé pozerať, skonštatovala Ľuba Orechovská, slovenská koproducentka filmu.

Hodinárov učeň je poctou klasickej hranej rozprávke, ktorú obľubujú všetky generácie. Rozpráva príbeh statočného Urbana (Michal Balcar), ktorý dostal do vienka dve proroctvá – jedno mu želá bohatstvo a lásku, druhé chudobu a nekonečné strasti. Keď sa z neho stane sirota, ujme sa ho chamtivý majster hodinár (Viktor Preiss) a s vidinou získať jeho prorokované bohatstvo vychová z neho svojho učňa. Urban dospeje, zamiluje sa do hodinárovej dcéry Laury a plánujú svadbu. To sa však nepáči hodinárovi, chce sa ho zbaviť a dá mu nesplniteľnú úlohu – pošle ho do sveta, aby našiel zázračné hodinky, ktoré dokážu varovať pred smrťou. Urban sa teda vydá na ďalekú cestu plnú prekážok a nástrah, ktoré dokáže prekonať len vďaka svojej statočnosti, hodinárskemu umu, dobrému srdcu a najmä láske k milovanej Laure.

Hodinárov učeň je tretím hraným filmom scenáristky a režisérky Jitky Rudolfovej (Zúfalci, Rozkoš) a jeho originálny príbeh, vychádzajúci z klasickej rozprávky a boja dobra so zlom, je obohatený humorom, skvelým obsadením, atraktívnymi lokáciami a nádhernými kostýmami.

Hodinárovu dcéru Lauru stvárnila mladá slovenská herečka Dana Droppová, študentka VŠMU. Na otázku, čo ju zaujalo na scenári, odpovedala: Páčilo sa mi, že nemá klasický rozprávkový námet a nie je tuctový – princ a princezná, veľká láska. Príbehová linka nie je vedená len po zamilovanom páre, ale aj cez hodinára, ktorý im nepraje. Najviac sa mi páči, že v našej rozprávke nekončí všetko predvídateľne dobre. Hodinár, ktorý miluje vlastné pohodlie, jedná na úkor svojej rodiny. Nechá sa zlákať chamtivosťou a lakomstvom, ktoré i v dnešnom svete prevládajú nad nejakými základnými pozitívnymi ľudskými vlastnosťami, čo sa trošku vytrácajú. V úlohe hodinárovej ženy sa objaví ďalšia slovenská herečka Éva Bandor.

Rozprávku Hodinárov učeň uvedie v slovenskom znení do slovenských kín 12. septembra distribučná spoločnosť Bontonfilm.