Roztomilý kukuč, chladnokrvný mord

Tak nakoniec musel prísť Netflix, aby tam pochopili, že Zac Efron už dávno nie je stredoškolským študentom, či lámačom ženských sŕdc, ale výborne by mu mohla sadnúť i záporná rola. A ako Ted Bundy prekonáva americký herec všetko, v čom doteraz hral. Nenadarmo sa hovorí, že záporná postava potvrdí herecké kvality každého herca. V tomto prípade to platí naozaj na sto percent.

Príbeh Teda Bundyho je strašný a v mnohých ohľadoch fascinujúci aj dnes, štyridsať rokov potom, čo Amerika sedela prilepená k obrazovkám a sledovala s ním súdny proces. Bundy spáchal minimálne tridsať vrážd mladých žien. Všetky omráčil, brutálne uškrtil a znásilnil, často posmrtne. Jeho krvavý koníček budil hrôzu, napriek tomu sa počas procesu, ale aj po ňom stal miláčikom mnohých žien a dievčat. 

Nebol to žiadny odporný čudák a hnusný vrah. Ted Bundy bol očarujúci, vzdelaný a inteligentný krásavec. Vďaka svojmu šarmu sa vždy ľahko zoznámil a odviedol svoju obeť bez problémov z verejného baru niekam preč, kde mohli byť sami. Dvakrát utiekol z väzenia, akúkoľvek vinu vyše desať rokov popieral a veril, že svojím odzbrojujúcim úsmevom a osobným kúzlom si vedľa zástupu zamilovaných žien nakoniec nakloní aj porotu.

Filmové príbehy nakrútené na základe skutočných udalostí majú vždy niečo do seba a je jedno a aký ide žáner. V tomto prípade prichádza na scénu mord. Teda hneď niekoľko brutálnych vrážd, ktoré, ako sa ukáže, má na svedomí mladý, pohľadný, vzdelaný študent práva, ktorého životné kroky sa mohli uberať úplne iným smerom, keby ho nedevastovala úchylka na príliš krásne a hlavne príliš mladé ženy a ich svieže krky.

Neviem nakoľko je našincovi známy reálny prípad Teda Bundyho. Vzhľadom k tomu, že sa pohybujeme na rozmedzí sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch minulého storočia, keď naše médiá písali hlavne o kvalite a množstve dopestovaného jačmeňa v Sovietskom zväze, väčšina z nás sa o tomto vrahovi dozvedela až po páde železnej opony. Pre mňa osobne bol tento prípad až do vzhliadnutia filmu absolútne neznámy a zrejme je to tak dobre. Film som sledoval bez zbytočných predsudkov a porovnávania dostupne známej skutočnosti a filmového spracovania.

I preto si dovolím tvrdiť, že režisér Joe Berlinger nachystal pre diváka veľkolepý filmový zážitok, pri ktorého realizácii sa opieral o bravúrne napísaný scenár. Dokonca mi ani neprekážali časové skoky počas filmového rozprávania, pretože boli zakomponované veľmi prirodzene, i keď priznávam, že záverečná scéna bola i pre mňa prekvapením.

Joe Berlinger sa pokúsil vykresliť Teda Bundyho presne tak, ako sa videl on sám a na čom v konečnom dôsledku postavil svoju vlastnú obhajobu – právnické vedomosti, osobné kúzlo, šarm, rozmrazovací úsmev a kukuč pradúcej mačky – tento chlapec by predsa nemohol zabiť ženu, tento chlapec by predsa neublížil ani muche.

Zac Efron ako Ted Bundy dostal jedinečnú príležitosť odbremeniť sa od úloh sladkých milovníkov a stredoškolských tanečníkov a ukázať, čo v ňom naozaj je. Samozrejme, prvou devízou je jeho ženami milovaný ksicht a tou druhou jeho herecký talent, ktorým vďaka predošlým úlohám mnohí opovrhovali, no hádam konečne pochopili, aký je Efron skvelý herec. Kombinácia, ku ktorej sa názov filmu Zlo s ľudskou tvárou neuveriteľne hodí.

Ak patríte k divákom, ktorí o prípade nemali žiadne informácie, je to veľká devíza. Celý film totiž dúfate v to, že ide iba o nedorozumenie, ktoré sa na konci musí vysvetliť. Zlo s ľudskou tvárou je veľký filmový zážitok, v ktorom po boku Zaca Efrona excelujú i John Malkovich, Jim Parson (Sheldon z Teórie veľkého tresku), či Haley Joel Osment (Šiesty zmysel) a v ženských úlohách Lily CollinsKaya Scodelario.

Film na DVD s českým dabingom priniesla spoločnosť Bontonfilm. Jediným pribaleným bonusom je fotogaléria, čo je trochu škoda, pretože podľa dostupných informácií sa na iných svetových vydaniach objavilo bonusov oveľa viac.

Pavol Božík
80%

Réžia: Joe Berlinger
Hrajú: Zac Efron, Lily Collins, Kaya Scodelario, Haley Joel Osment, Angela Sarafyan, John Malkovich, Jim Parsons, Jeffrey Donovan, Brian Geraghty, Terry Kinney, Dylan Baker

Žáner: Krimi thriller nakrútený podľa skutočnej udalosti
Pôvodný názov: Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile
Rok výroby: 2019
Distribúcia: Bontonfilm
Rok vydania: 2019
Formát: DVD
Celková dĺžka: 108 minút
Zvuk: český, anglický, maďarský (5.1)
Titulky: české, české pre nepočujúcich, maďarské
Bonusy:
* fotogaléria