Sarah Jessica Parker už Pána Božského našla, teraz sa ho potrebuje zbaviť

Seriálový návrat Sarah Jessicy Parker pod krídlami HBO má názov Rozvod. Herečka, ktorej meno sa už navždy bude spájať s inou seriálovou produkciou HBO (Sex v meste) sa pokúša nadviazať na úspechy kultového seriálu. Darí sa jej to úmerne s pribúdajúcim vekom.

Odpovede na večné polemiky o tom, či sa štvorica kamarátok zo Sexu v meste ešte niekedy spoločne objaví na obrazovkách, či na plátne kín, neberú konca. Rozvod by mohol byť istou formou odpovede, ktorá nespočíva iba v odkaze, že Sarah Jessica Parker sa venuje iným projektom (to predsa robila odjakživa), ale hlavne že je žánrovo už niekde celkom inde.

To sebou priniesol jednoznačne vek. Parker už zrejme necíti podstatu svojho hereckého umenia v postave ženy, ktorá rada trkotá o sexe a celú dekádu hľadá svojho Pána Božského. Rozvod je síce (samozrejme) o vzťahoch, ale v tých sa herečka a hlavná hrdinka posunula míľovými krokmi vpred a rieši už celkom iné veci, ako kedysi so Samanthou, Mirandou, Charlotte a ďalšími newyorskými kamoškami.

So svojim mužom je desať rokov a má pocit, že vzplanutie dávno vyhorelo. Každý si rieši svoju prácu, viac – či menej úspešne. A zatiaľ, čo Frances (Sarah Jessica Parker) profesnej kariére zasvätí takmer všetko, Robert (Thomas Haden Church) je večný rojko. Keď sa napokon dozvie, že mu žena bola 32x neverná, rozhodne sa, že sa stane konečne chlapom.

Tí dvaja sa rozchádzajú, chvíľu sa zdá, že napokon zas hľadajú k sebe cestu, obaja sa snažia, aby to čo najmenej zasiahlo ich dve dospievajúce deti… Parker v hlavnej úlohe dominuje obrazovke, hrá ako zvyčajne, už to nie je tá kobylka zo Sexu v meste, ale zrelá žena, často unavená životom. Žiaľ, kus zo svojej kultovej Carrie preniesla i do Rozvodu. Gestikuluje úplne rovnako, čo je desivé zistenie, ktoré naznačuje, že v jej repertoári je iba jedna herecká poloha. Tak ako naša Zuza F. dokáže všetko zahrať očami, Sarah Jessica Parker zas všetko dokáže vygestikulovať rukami.

K tomu ešte niekoľko samostatných postáv a ich príbehov, ktoré sa rozvíjajú na pozadí Rozvodu a sú pre neho dosť podstatné. Seriál sa rozvíja veľmi pozvoľne, je určený skôr ženskému divákovi a najväčšia dráma, ktorá vás pred obrazovkou konečne postaví do pozoru prichádza doslova a do písmená v poslednej sekunde poslednej časti. Trochu dlhé čakanie na to, aby sme sa dozvedeli, že druhá séria určite bude. Tak uvidíme, ktorým smerom sa to uberie.

Kompletnú prvú sériu seriálu Rozvod vydáva na DVD Magic Box s vydareným českým dabingom. Desať seriálových častí je rozdelených na dvoch diskoch. K niektorým dielom je pribalený audiokomentár tvorcov, žiadne iné bonusy pribalené nie sú.

Pavol Božík
60%

Réžia: Jesse Peretz, Ben Taylor, Adam Bernstein, Jamie Babbit, Beth McCarthy-Miller
Hrajú: Sarah Jessica Parker, Thomas Haden Church, Talia Balsam, Molly Shannon, Jemaine Clement, James Colby, Aly Mang, Audrie Neenan, Ismael Cruz Cordova, Sterling Jerins, Tracy Letts, Booch O’Connell, Yul Vazquez, Joanna Adler, Susan Kelechi Watson, Rick Crom, Geoffrey Owens, Penny Balfour, Crystal Bock, Marko Caka, Jeffrey DeMunn, Olek Krupa, Frank Whaley, Dean Winters, Robert Forster, Mary McCormack, Gillian Vigman, Sarita Choudhury, Doris McCarthy, J. Smith-Cameron, Ashlie Atkinson, Scott Drummond, Kelly Aaron

Žáner: Seriál
Distribúcia: Magic Box
Online distribúcia: HBO GO
Rok vydania: 2017
Formát: DVD (2 disky)
Celková dĺžka: 280 minút
Jazyková verzia: anglická, francúzska, nemecká (5.1), česká, poľská (2.0)
Titulky: české, francúzske, nórske, holandské, poľské, dánske, turecké, grécke, fínske, nemecké, švédske, anglické pre nepočujúcich
Bonusy: audiokomentár v podaní Sarah Jessicy Parker, výkonného producenta a scenáristu Paula Simmsa a autorov scenára Toma Scharplinga a Adama Resnicka