Jan Werich a Pan Tau

Supraphon oslavujeme 90. výročie narodenia Ota Hofmana, tvorcu slávnej českej kinematografie pre deti, ktorej nespochybniteľným bodom úspechu je Pan Tau. Pri príležitosti tohto výročia vychádza nahrávka dvoch príbehov Pan Tau přichází a Pan Tau naděluje, ktoré pochádzajú z roku 1971, na CD i digitálne v MP3. Supraphon tak pripomína dielo významného autora scenárov k sérii detských filmov – Ota Hofmana a zároveň poslucháčom prináša ďalšiu spomienku na interpretačné majstrovstvo Jana Wericha.

Pan Tau je televízny koprodukčný seriál západonemeckej, rakúskej a československej televízie, nakrútený podľa scenára Ota Hofmana o kúzelnom pánovi (ktorého stvárnil Otto Šimánek) s čarovným klobúkom, v elegantnom čiernom obleku s bielou kvetinou v klope a s čiernym dáždnikom. Prvá séria vznikla v rokoch 1970 – 1972 a nemecká televízia si výslovne vyžiadala Jana Wericha do úlohy bohatého pána Violu, ktorému jeho vnučka (s výdatnou pomocou Pana Tau) premení život pragmatického podnikateľa na deduška milujúceho hru a fantáziu.

Trinásť natočených dielov je poslednou prácou Jana Wericha pred kamerou – je to takmer zhrnutie jeho celoživotných vystúpení. Striedajú sa v nich komické situácie a vážne okamihy – Werich spieva, smeje sa… Diely s Janom Werichom patria k najlepším častiam celej série, ktorá sa nakrúcala ďalej celé sedemdesiate roky. Napriek tomu sa táto časť seriálu v normalizačnom Československu takmer nevysielala.

V roku 1971 preniesli Otto Hofman a Jindřich Polák scenáre Pan Tau přichází a Pan Tau naděluje do beletristickej prózy a Jan Werich ich nahral na gramofónové platne vydavateľstva Panton. Jeho charakteristickú interpretáciu umocňuje pôvodná televízna hudba slávnej skladateľskej trojice Jiřího Maláska, Jiřího Bažanta a Vlastimila Hálu nahraná Filmovým symfonickým orchestrom. Titul ani po čase nestratil nič zo svojho pôvabu a i dnes poteší svojím humorom deti v každom veku.