Seriály HBO na diskoch Magic Box-u

Produkcia HBO je zakaždým korunovaná ováciami úspechu. Na nedávnom udeľovaní Zlatých Globusov sa o tom presvedčili tvorcovia seriálu Veľké malé klamstvá, ktorí si domov odniesli štyri sošky. Niektoré seriálové produkcie HBO prináša na DVD a Blu ray v našom teritóriu spoločnosť Magic Box. Pozreli sme si pár súčasných produkcií…

Veľké malé klamstvá
O čom to je: Nápaditá, temne komediálna dráma o vražde a utrpení, spoločenskom mýte o dokonalosti a o rozporoch ukrytých za idealizovanou fasádou manželstva, sexu, rodičovstva a priateľstva.

Kukni na to! hodnotí: Niekde na počiatku je vražda a za ňou nasleduje sedem zhruba päťdesiatminútových dielov. Netypické na tom celom je, že v podstate až do záveru divák netuší, kto je obeť, teda kto je mŕtvola. A to na tom fascinuje, pretože sedem dielov sa divák postupne zoznamuje s hlavnými hrdinkami (áno, v podstate je to seriál postavený na ženách, aj keď, muži zásadne zatočili ich osudmi), ich rodinami, ich osudmi, radosťami i starosťami. Pred čím unikajú, čo ukrývajú, prečo dokážu byť tak zákerné a prečo klamú nielen samé sebe, ale i svojim najlepším kamarátkam? Perfektne napísané charaktery, výborne zahrané a hoci seriál stavia hlavne na menách ako Nicole Kidman, či Reese Witherspoon, ostatné ženské, či mužské osadenstvo im dokonale asistuje. Seriál na tohtoročnom udeľovaní Zlatých Globusov zažil doslova žatvu v hereckých kategóriách a odniesol si štyri sošky, čím sa stal najúspešnejším seriálom a zároveň televíznou produkciou uplynulej sezóny.

90%

Westworld
O čom to je: Seriál je temnou odyseou k začiatkom vývoja umelého vedomia a evolúcie hriechu. V rozľahlom parku, kdesi ďaleko na Divokom západe je možné tráviť celé dni fantastickou hrou, v ktorej sa môže návštevník za tučný poplatok stať tým, kým odjakživa túžil byť a v spoločnosti androidných sprievodcov zažiť vysnené dobrodružstvá. Ibaže v zákulisí niečo nie je v poriadku…

Kukni na to! hodnotí: Tematicky bol pre mňa tento projekt skôr odstrašujúci, aj keď som bol zvedavý, ako sa s témou tvorcovia popasovali. Nekončiace ovácie ma napokon presvedčili, aby som sa do Westworldu vybral a prežil s hrdinami nezabudnuteľný zážitok. Hlavne teda po technickej stránke, pretože nakrútené je to naozaj excelentne, to sa pred obrazovkou naozaj občas zastavuje dych, hlavne, ak to sledujete na Blu ray, či v 4K Ultra HD prevedení (oboje Magic Box priniesol aj na náš trh). Myšlienka? Asi každý si v tom nejakú nájde, mne z toho vyšlo, že hrať sa na Boha sa nevypláca, pretože v konečnom dôsledku sa to skončí katastrofou. Umelá inteligencia, hoci nám má pomáhať, nás ešte môže poriadne vytrápiť. Dej príbehu preskakuje z reálneho sveta do toho virtuálneho, sú tam silné časové slučky, ktoré miestami zavádzajú a veľa drsných momentov. Všetko však speje do veľkolepého a šokujúceho finále (posledný diel mohol byť pokojne rozdelený na dve časti). Herecká účasť Eda HarrisaAnthony Hopkinsa sú zárukou nezabudnuteľných zážitkov aj pred televíznou obrazovkou.

80%

Hľadanie
O čom to je: Seriál rozpráva o trojici tridsaťročných gayov zo San Francisca, ktorí odrývajú vábivé, no časom až ubíjajúce možnosti ich pokolenia. Každý z trojice najlepších priateľov prežíva inú etapu svojho života, má iné potreby, smútky i sny. Osudy troch kamarátov hľadajúcich šťastie i intímnosť sa dramaticky prepletajú.

Kukni na to! hodnotí: Hoci HBO seriál uviedli aj v našom teritóriu (dve série + celovečerný film, ktorým vrcholia osudy hrdinov) a s českým dabingom, DVD, či Blu ray, bežne dostupné v európskom teritóriu (najbližšie nášmu v Poľsku s lektorom i titulkami), u nás nevyšli, čo je na škodu, pretože toto je akýsi lexikón života ľudí, ktorí milujú rovnaké pohlavie. A nie je to iba seriál o tom, že by bez rozmyslu skákali z postele do postele, ale je to hlavne o tom, že majú svoje životy, sny, potreby, občas uletia, ale v konečnom dôsledku hľadajú niekoho, kto im bude do konca života oporou a opačne. Jasné, v krajine, kde sa tri štvrtiny národa tvária nekompromisne kresťansky, aj napriek tomu, že v kostoloch sa dejú oveľa väčšie zverstvá, je táto téma neustále tabu, takže pred každou časťou i po jej skončení sa treba prežehnať a začať písať anonymné odkazy na sociálne siete. Nie je to oveľa viac pokrytecké ako to, že niekto hľadá šťastie v živote s niekým, kto je mu anatomicky podobný?

95%

Pavol Božík