Si normálny, stupido?

Tak dobre. Ak tento rok neplánujete žiadnu dovolenku, tento film bude dôstojnou náhradou. A za druhé, ak ste kedykoľvek snívali o pravej talianskej Vespe, tak po tomto filme sa tá túžba ešte viac zintenzívni. A u mnohých sa premení na skutočnosť.

Ale zoberiem to z iného konca. Spomínate si na český seriál Návštevníci? Nie, najnovší film od Pixaru s ním nemá nič spoločné, v čase sa v ňom necestuje. Spomínam ho preto, že Adam Bernau v českom kultovom seriáli prežil jedny nezabudnuteľné prázdniny, tak ako LucaAlberto v tomto animáku. A napadlo mi to preto, že som na Návštevníkoch vyrastal a dodnes ma bavia, pričom si ich z DVD púšťam dookola každé leto. Je celkom reálne, že podobný kult sa časom stane aj z tohto letného animáku.

V krásnom romantickom prostredí talianskej riviéry sa odohráva nepravdepodobné, ale o to silnejšie priateľstvo medzi dievčaťom menom Giulia a morskými príšerkami, ktoré hneď potom ako vylezú z vody, zmenia sa na človeka. Luca je morský chlapec vo veku, kedy je zvedavosť silnejšia, než akékoľvek nebezpečenstvo, Alberto sa životom túla sám už trochu dlhšie a fakt, že nájde priateľa, ktorého by mohol učiť novým huncúctvam, ho veľmi poteší. 

Razom zistia, že majú spoločný sen, ktorým je pravá talianska Vespa a keď sa dozvedia, že v prímorskom mestečku sú na spadnutie každoročné mieste preteky v plávaní, pojedaní cestovín a jazde na bicykli, v ktorých výhra by im mohla priniesť peniaze na vysnívaný dopravný prostriedok, neváhajú spolčiť sa s miestnym dievčaťom Giuliou a súťaž vyhrať. To však dokonale preverí nielen ich fyzickú silu, ale najmä silu ich nového priateľstva, ktorému polená pod nohy hádže (nielen) nejeden obyvateľ mestečka na talianskom pobreží.

Drobná rada distribútorovi filmu. Ak chce do kín nalákať divákov, mal by im ponúknuť pravdivý opis filmu. To, čo distribuuje do sveta slovenský distribútor je možno nejaká pôvodná verzia scenára, ktorá sa však v konečnom dôsledku nerealizovala a film je o niečom trochu inom. Detskému divákovi, ktorému je film primárne určený je to zrejme jedno, ale aj tak. Mňa to zaskočilo a prebehol som stránky niekoľkých slovenských kín, ktoré tieto nepravdy veselo šíria, lebo ctrl +c a ctrl +v je ten najjednoduchší spôsob, ktorý dokonale ovláda aj polovica súčasného slovenského parlamentu.

Nekazme si to však slovenskými šašami a vráťme sa späť na taliansku riviéru, ktorá je ale dosť šmrncnutá aj Toskánskom (čo sa týka súše) a nechajme sa unášať zábavným a dojemným príbehom o nezvyčajnom priateľstve, ktorý tvorcovia označujú ako ľúbostný list letám ich mladosti, rokom, ktoré nás formujú v tom kým sme (preto v úvode tá moja spomienka na Návštevníkov). Keď sa na film dívame s týmto poznatkom, v mihu sekundy ho vnímatm tak, ako si to tvorcovia priali a celú hodinu a pol sa nám vynárajú spomienky na letá, ktoré sme prežili bez tabletov a mobilných telefónov, u starých materí, kde sme ráno vyšli niekam za dedinu a večer sa vrátili s odrenými kolenami, ktoré nikto nečistil 85% alkoholom, stačilo umyť, pričom z toho dnes neexistujú fotky, ale v hlavách, v hlavách nám to ostane až do smrti.

Si normálny, stupido? – je hláška, ktorá vo filme zaznie niekoľkokrát, samozrejme vždy v tej najnevhodnejšej chvíli a stáva sa tak zdrojom dobrej zábavy. Vtipných momentov, nielen s touto hláškou, sa však vo filme objavuje niekoľko. Sú príjmne prirodzené, nijako nasilu formované a zabavia tak detského, ako i dospelého diváka. Mimochodom, talianska kultová Vespa! Nie, nemohla si želať lepšiu (a lacnejšiu) reklamu, než tento film, to by si zaslúžilo minimálne cenu za marketing 😊, hoci si dovolím tvrdiť, že Luca zaboduje i o tie filmové ceny.

Pixar po dlhom čase prichádza s naozajstnou rozprávkou pre najmenších, v ktorej sa nefilozofuje na smrťou, nad zmyslom života, s rozprávkou, ktorá je dokonalou ukážkou pravého talianskeho la dolce vita (sladkého života), niekde na pobreží, kde chlapi celý deň popíjajú silnú kávu, babky lížu zmrzlinu, či jedia melóny na priedomí a melú jazykmi a deti sa bezstarostne hrajú, kým neprídu do veku, kedy si zbalia veci a odídu, pretože tam pre nich niet práce. Dovtedy však prežívajú veci, na ktoré sa nezabúda.

Luca má hlbokú myšlienku o ozajstnom priateľstve, čo mu iba pridáva na hodnote, pretože v dnešnom svete virtuálnych priateľstiev na sociálnych sieťach, ktoré s realitou nemajú nič spoločné, je kamarát, s ktorým sa síce dokážete pohádať, no vzápätí si to odpustiť, objať sa okolo pliec a vedieť, že sa na seba môžete naďalej vo všetkom spoľahnúť, drahší, než najväčší drahokam. Ak to dieťa pri sledovaní filmu pochopí (a pochopí), má tento príbeh, ktorý zrejme nikdy neprecítime naplno, pretože žijeme úplne inak, zmysel. Rozprávka zároveň odkazuje na rovnoprávnosť, na právo žiť dôstojný život pre kohokoľvek, aj pre morskú príšerku, ktorá sa na súši zmení na človeka. V dnešnej dobe nenávisti, ktorú opäť aktívne rozpútal dúhový mesiac v kalendári, viac než poučné.

Aj z tohto pohľadu si myslím, že Luca nemá chybu. Občas sa divák síce zamyslí nad tým, či by ten chlapec nemal byť v danej chvíli chlapec a nie morská príšerka, ale v celkovom kontexte, v ktorom navyše dominuje dokonalá grafika, sa to stráca. Myslím si len, že tvorcovia mali viac využiť potenciál talianskej hudby. Pár pesničiek sa tam síce objavuje, ale sú doslova stratené v scénickej hudbe. A pritom talianska muzika je neuveriteľne chytľavá a práve v takomto letnom filme by vynikla dokonale.

Filmov sa v kinách po ich otvorení objavila záplava. Verím, že každý z nich si nájde svojho diváka, avšak niektoré si ich zaslúžia viac. Tento letný príbeh medzi také jednoznačne patrí.

Pavol Božík
100%

Réžia: Enrico Casarosa
Scenár: Jesse Andrews, Mike Jones
V slovenskom znení: Erik Koníček, Alex Koníček, Great Luprichová, Michal Hallon, Gabriela Dzuriková, Vladimír Jedľovský, Jakub Ružička, Lukáš Krčmár, Max Rosa, Andrea Somorovská, František Kovár

Premiéra: 17. jún 2021
Distribuuje: Cinemart Slovensko
Žáner: animovaná rozprávka
Verzia: 2D a 3D so slovenským dabingom
Čas projekcie: 90 minút