Český raper odletel na Planétu opíc

Presne tak sa totiž volá albumová novinka uznávaného českého rapera Viktora Sheena. Vydanie oznámil na ohromujúcom koncerte v pražskej O2 Aréne, kde s kumpánom Calinom krstil spoločnú nahrávku Roadtrip. Na obrazovkách nad veľkoryso poňatým pódiom sa ihneď po skončení show objavila správa o albume a odpočet hlásajúci, koľko času ostáva do polnoci a teda do samotného zverejnenia Planety opic. Raper tak sofistikovanejším spôsobom zopakoval postup, aký aplikoval už na album Příběhy a sny.

Planeta opic nadväzuje na trilógiu Černobílej světBarvyPříběhy a sny, po ktorej si Viktor ešte stihol odskočiť ku zmieňovanému projektu RoadtripCalinom, a ktorú nedávno zavŕšilo súborné vydanie vo vinylovom boxe. Úspech trilógie je ohromujúci – všetky tri albumy sa dlhé mesiace pohybujú medzi najpredávanejšími albumami na českom aj slovenskom trhu, čo je aj na svetové pomery nevídané.

V krátkom rozhovore pre Apple Music raper povedal, že Planeta opic je prvým sólovým projektom, pri ktorého vzniku sa nestresoval a nahrávanie si užíval.

Najväčšou výzvou bolo robiť skladby do vopred vymysleného konceptu. Vôbec prvý raz som mal hotovú predstavu o albume a až potom som do nej písal piesne. Prichádzalo to však ku mne úplne samo. Nič podobné som predtým neurobil, ozrejmil raper tvorivý proces.

Nečakaných okamžikov je na albume viac. Veľmi netypickou skladbou je úvodný Ape Song v breakbeatovom prevedení alebo surový track Sám proti sobě.

Žijeme na planéte opíc a chcel som to hudobne zachytiť, doplnil Viktor Sheen. Na album si pozval hostí a nechýbajú medzi nimi tradiční spolupracovníci Calin a Yzomandias, intro k drum’n’bassovému výletu OCD obstarala speváčka Annet X a je tu aj PTK. Žiaden z nich však na seba nestrháva zbytočnú pozornosť, v centre všetkého zostáva Viktor Sheen. A keď v záverečnej Domov můj deklamuje Planeta opic nebyl můj sen, ale stejně tu jsem, navždy tu jsem, ide o jeden z najsilnejších momentov jeho tvorby.

Zaujímavosťou je, že každá skladba z Planety opic (je ich 15) sa dostala hneď po vyjdení albumu do TOP 20 singlovej hitparády IFPI v Čechách aj na Slovensku.