Loreen prišla a druhýkrát zvíťazila

Švédska speváčka Loreen, víťazka 67. ročníka Eurovízie / Foto: eurovision.tv

Švédska speváčka Loreen je víťazkou 67. ročníka súťaže Eurovision Song Contest. Prestížne ocenenie získala opätovne po 11 rokoch (nie desiatich, ako uviedol český moderátor), kedy v Baku (2012) vyhrala s piesňou Euphoria. Jej tohtoročný víťazný song sa volá Tattoo. Pre Švédsko je to siedme víťazstvo, čím sa zároveň vyšplhalo na vrchol rebríčka najúspešnejších krajín. Úspešné ťaženie Švédska začalo v roku 1974, keď Eurosong vyhrala skupina ABBA, ďalšie víťazstvá prišli v rokoch 1984, 1991, 1999, 2012 a naposledy v roku 2015 súťaž vyhral Måns Zelmerlow. Za pieseň Tattoo Loreen získala dohromady 583 bodov. Na 2. mieste v do poslednej chvíle napínavom súboji skončilo Fínsko, za ním v prvej päťke Izrael, Taliansko a Nórsko.

Česká republika skončila po hlasovaní porôt na 10. mieste a 35 bodov od televíznych divákov z celej Európy ich neposunulo žiadnym smerom. Pre skupinu Vesna je to však obrovský úspech a pre Českú republiky historicky druhý najväčší úspech. Najúspešnejším českým interpretom ostáva Mikolas Josef, ktorý v Lisabone v roku 2018 skončil na fantastickom 6. mieste.

Pokúsim sa byť nezaujatý a odpustím si potrebu ventilovať všetky moje subjektívne pocity ohľadom účinkovania ukrajinských umelcov a prezentácie Ukrajiny ako takej na tohtoročnej Eurovízii, snáď iba vyjadrenie nádeje, že sa to celé o rok posunie niekam inam a vo Švédsku to už nebude o vojne, ani o politike. V tom prvom prípade si veľmi želám, aby už bolo po nej a v opačnom prípade sa nádejam, že si organizátori uvedomia, že sú aj iné témy a upustia medzi riadkami aj od toho druhého, teda od politiky. A tiež, že sa autori a umelci vydajú opačným smerom od prvoplánových politických textov. Jednoducho, že to bude opäť hlavne oslava hudby.

I keď pri subjektívnych názoroch dvíham prst smerom k českému moderátorovi Janovi Maxiánovi. Nulová aktualizácia informácií o interpretoch a dianí na Eurovízii oproti semifinálovým kolám, ako najzaujímavejšiu informáciu u belgického interpreta na dvakrát riešiť sexuálnu orientáciu a po geniálnom vystúpení Taliana Marca Menginiho utrúsiť absolútne neprofesionálnu poznámku, že sa mu vyrovná iba trio Damici (len pre info, Damici je skôr revival paródia talianskej muziky, interpretovaná triom Michal David, Davide Mattioli a skôr na vyváženie krásy, než na spev najatá Chiara Grilli), no na čo to bolo dobré? Zaujímavé bolo, že keď Česká republika bola na moment na 3. mieste pri vyhlasovaní bodov od porôt, prešiel to mlčaním.

Mimochodom ďalšia informácia od pána Maxiána znela, že tento rok vyšli pesničky Eurosongu po prvý raz na vinylovej platni. Tak teraz informácia pre pána Maxiána, tento rok je to už tretí raz! Prvý raz to bolo v roku 2017. To sa Eurovízia konala v ukrajinskom Kyjeve, po predošlom víťazstve Jamaly s (ne)politickou skladbou 1944. Vtedy vyšiel striktne limitovaný a dokonca číslovaný set 4LP platní, ktorý je dnes zberateľskou raritou. Nasledovala prestávka a k vydávaniu vinylov sa organizátori vrátili minulý rok talianskom Turíne, kedy vyšiel rovnako 4LP set, ten už však v riadnom náklade a dodnes je bežne dostupný. Tento rok vyšli piesne na troch vinylových platniach. Stačí za tie peniaze, čo do neho Česká televízia investovala, iba trochu popracovať a neriešiť Damici🙈. Keď už sme pri tejto téme, už klasicky aj tento rok vyšlo 2CD so všetkými súťažnými piesňami a pár dní po skončení súťaže vyjde tiež DVD a Blu ray s dokonalým záznamom oboch semifinálových kôl i veľkého finále.

Ďalší ročník Eurovízie sa uskutoční v máji budúceho roku vo Švédsku. Prvou krajinou, ktorá na ňom ohlásila účasť a zároveň, po dvojročnej prestávke i návrat do súťaže, je Luxemburg.