Slušnosť sa už nenosí

Filmografia Radka Bajgara síce nie je nijako rozsiahla, ale v každom prípade to bol vždy zásah do čierneho. Či už seriály Neviditeľní, alebo Čierne vdovy, alebo celovečerný film Teória tigra. Všetko z toho prinieslo obrovský divácky záujem a pozitívne hodnotenia. A najnovšie si o podobný ohlas zarobil svojim najnovším filmom Teroristka.

Hlavnou hrdinkou čiernej komédie je učiteľka na dôchodku, ktorá si jedného pekného dňa povie, že už si nechce pripadať ako krava, a keď jej proti arogantnému pôvodcovi lokálneho zla nepomôže ani starostka, zoženie si zbraň a rozhodne sa urobiť to, čo väčšinu z nás občas napadne, ale hneď tú myšlienku vytesníme. Veľmi skoro však zistí, že ako je vražda zložitá morálne, je rovnako  zložitá aj logisticky – napriek tomu, že jej bývalý žiak, momentálne v podmienke, jej dáva cenné životné rady: Kriminalita len vyzerá jednoducho, pani učiteľka, ale potom sa vždy niečo poserie.

Režisérovi a zároveň scenáristovi filmu sa opäť podarilo vykresliť spoločenskú situáciu, kedy ruka ruku myje a občan ako taký je odsunutý na absolútne poslednú koľaj. Radek Bajgar spracoval tému síce zásadne, no na druhej strane veľmi citlivo a prostredníctvom hlavnej hrdinky (Iva Janžurová) ukazuje, kam je človek schopný zájsť, keď je bezradný. Bajgar písal úlohy učiteľky na dôchodku doslova na telo Ive Janžurovej a lepšiu herečku si na to nemohol vybrať. Janžurová je totiž jedna z mála, ktorá svojim citlivým a vnímavým herectvom, vdýchla tejto úlohe absolútnu prirodzenosť a divák jej poldruha hodiny drží palce napriek tomu, že v podstate s jej počínaním nesúhlasí.

V čiernej komédii Teroristka sa však Bajgarovi podarilo niekoľko husárskych kúskov, čo sa týka obsadenia. Eva Holubová síce nedostáva vo filme príliš veľký priestor, ale na druhej strane stvárňuje vo svojej filmografii tak výnimočnú dramatickú rolu, prostredníctvom ktorej aj na tak malom priestore dokazuje, že je nielen skvelá komička, ale i dramatická herečka.

Z mladšej generácie exceluje Tatiana Dyková a samozrejme Martin Hofmann, ktorý je v úlohe všemocného podnikateľa dokonalou karikatúrou súčasnosti v našich luhoch a hájoch, kedy si takýto zmrdi myslia, že môžu absolútne všetko. Neprehliadnuteľnými sú i Pavel Liška, ktorý konečne mierne ustúpil zo svojich úloh idiotovJana Plodková, ktorá v minulom roku kraľovala Bajgarovmu úspešnému seriálu Čierne vdovy. Neprehliadnuteľnú úlohu vo filme získala i Slovenka Kristína Svarinská.

Bajgarovi sa prostredníctvom Teroristky podarilo veľmi zrozumiteľným príbehom, vyrozprávaným v podstate pár zásadnými postavami, veľmi priamo a zároveň úsmevne poukázať na súčasnú situáciu, ktorá je zrejme dosť totožná na oboch stranách rieky Moravy. Našťastie, vďaka jeho filmu sa nad tým divák môže pousmiať a nezblázniť sa z nej.

Teroristka sa objavila na DVD v distribúcii spoločnosti Bontonfilm. Trochu ma mrzí, že väčšina domácich filmov zatiaľ stále vychádza iba na DVD, napriek tomu, že mnohé z nich by si určite zaslúžili vydanie na Blu ray. Samozrejme, aj táto minca má dve strany a pokiaľ si  torenťáci neuvedomia, že filmoví, či hudobní autori si za svoju prácu zaslúžia odmenu rovnako, ako pokladníčka v obchode a neprestanú sťahovať filmy na čierno, budeme sa tešiť aspoň z DVD. Ale ešte jedna strana – aj na tento druh nosiču sa zmestí viac bonusov, ako iba fotogaléria, plagát a trailer. Minimálne film o filme by pri zvlášť takto kvalitnom obsadení urobil radosť.

Pavol Božík
80%

Réžia: Radek Bajgar
Hrajú: Iva Janžurová, Martin Hofmann, Tatiana Dyková, Pavel Liška, Eva Holubová, Jana Plodková, Kristina Svarinská

Žáner: Čierna komédia
Pôvodný názov: Teroristka
Rok výroby: 2019 (Svetová premiéra: 4. apríl 2019)
Distribúcia: Bontonfilm
Rok vydania: 2019
Formát: DVD
Celková dĺžka: 95 minút
Zvuk: český (5.1), český audiokomentár pre zrakovo postihnutých
Titulky: české pre nepočujúcich, anglické
Bonusy:
* Fotogaléria
* Trailer
* Plagát