Smiech cez slzy

Tak na rovinu. Film Joker búra všetky predsudky, ktoré mám voči filmom s čímkoľvek, čo oplýva nadprirodzenými schopnosťami a základy stoja na komiksových hrdinoch. Samozrejme ale rešpektujem fanúšikov žánru, ktorí sa v ňom našli a obdivujú ho. Tiež mám ten svoj. Ale potom príde Joker a hlavne Joaquin Phoenix a na konci sa hanbím za to, že som si k tomu sadal s pocitom dvoch premárnených hodín. Absolútny opak je pravdou.

Skrachovaný komediant Arthur Fleck sa dlho pohybuje na tenkej hranici medzi realitou a šialenstvom. V jeden deň sa potuluje vo svojom obleku klauna po uliciach Gotham City a dostáva sa do konfliktu s brutálnymi zlodejmi. Pomaly sa roztáča špirála udalostí, ktorá vyústi do hrozivých rozmerov. Opustený Fleck začne čoraz viac prepadať do hlbín šialenstva a postupne sa mení v ikonického zločinca, ktorého už čoskoro bude svet poznať pod menom Joker.

Ani vo sne by ma nenapadlo, že po vzhliadnutí filmu budú moje prsty pri písaní recenzie behať po klávesniciach s písmenami d-o-k-o-n-a-l-é. A predsa! Brilantne napísaný scenár a životný herecký výkon Joaquina Phoenixa, robia z Jokera síce jeden z najdepresívnejších filmov, aké som kedy videl, ale zároveň ide o filmový zážitok, ktorý navždy ostáva v hlave.

Ešte aj niekoľko dní po vzhliadnutí Blu ray s filmom Joker sa pristihujem pri tom, že mi v ušiach znie Jokerov smiech a behajú mi po tele zimomriavky. Ako sa zrodila jedna zo zásadných postáv, ktoré sa navždy udomácnili v príbehoch s Batmanom? Možno práve nejako takto! Desivo, vo svete, v ktorom niet pochopenia pre tých, ktorí nejakým spôsobom vytŕčajú. Vo svete, v ktorom sa jeden nezaujíma o druhého a vyžiadanie si pozornosti môže so sebou priniesť desivé následky.

Beriem film Joker z ľudského hľadiska. Už v ňom nehľadám kontext komiksových príbehov, hoci film na svojom konci na niečo zásadné z tohto segmentu odkazuje, ale to sa dalo čakať. Beriem ho skôr ako psychologický film, ako dokonalý pohľad do jednej nezvyčajnej ľudskej duše, ktorá sa stratená môže potulovať na ktoromkoľvek mieste na svete.

Vôbec nie jednoduchý, a pritom jedinečný život tej duši vdýchol Joaquin Phoenix. Keď bol za Jokera nominovaný na Oscara, prevrátil som oči, keď ho dostal, pokrútil som hlavou. Po vzhliadnutí filmu mi neostáva nič iné, iba sa pomyselne ospravedlniť a skonštatovať, že herec v posledných troch dekádach nešliapol vedľa a minimálne vo veľkofilmoch stvárňuje jednu excelentnú úlohu za druhou. Jokera možno v jeho prípade pokojne nazvať úlohou životnou.

Rovnako bravúrne mu vo filme excelujú Robert de Niro v úlohe zabávača Murraya FranklinaFrances Conroy v úlohe Jokerovej matky. Zazie Beetz si zas strihla bezmennú úlohy Jokerovej susedy. Veľkolepý emočný, ale i vizuálny zážitok. Spoločnosť Magic Box ho priniesla na DVD, Blu ray a tiež v 4K Ultra HD prevedení.

Pavol Božík
100%

Réžia: Todd Phillips
Hrajú: Joaquin Phoenix, Zazie Beetz, Robert De Niro, Marc Maron, Brett Cullen, Frances Conroy, Shea Whigham, Glenn Fleshler, Bill Camp, Douglas Hodge, Dante Pereira-Olson

Žáner: Thriller
Pôvodný názov: Joker
Rok výroby: 2019 (4. október 2019)
Distribúcia: Magic Box
Rok vydania: 2020
Formát: DVD, Blu ray, 4K Ultra HD
Celková dĺžka: 122 minút
Zvuk (Blu ray): anglický (Dolby Atmos / True HD / Dolby Digital / Audio Destriptive Service), český, maďarský, poľský, ruský, thajský, španielský (Dolby Digital 5.1)
Titulky (Blu ray): české, anglické pre nepočujúcich a 20 ďalších jazykových verzií
Bonusy:
* Ako sa točil film
* Alternatívne zábery Joaquina Phoenixa
* Kostýmové skúšky
* … a mnoho ďalších