Špinavá hra peňazí

Tiež sa vám stáva, že vám zavolá nejaký arogantný niktoš, ktorý sa záhadným pofidérnym spôsobom dostal k vášmu číslu a snaží sa vás drzo presvedčiť, že keď investujete, tak získate a on je ten pravý, ktorý vás dovedie k blahu vášho života?

Podobným niktošom je i George Clooney v traileri Hra peňazí. Ibaže používa ešte sofistikovanejšie spôsoby, ako nejaký telefón. Má svoju vlastnú televíznu show o financiách a radí ľuďom, kam investovať. Občas aj sám však naletí a doporučí niečo, čoho hodnota nečakane padne a všetci majitelia akcií prídu v sekunde o svoje blaho.

Lee Gates v podstate o ničom netuší. Alebo sa aspoň tvári, že sa ho to netýka. On má svoj honorár vyplatený. Arogantný a povýšenecký je rovnako, ako tí telemarketingoví predajcovia akcií na Slovensku, ktorí nám občas po telefóne dvíhajú adrenalín.

Lee Gates má svoju producentku Patty (Julia Roberts). Tá sa ho všemožnými silami snaží udržať na uzde, no nie vždy je to možné. Gates sa nedrží scenára, robí si čo chce, dobre mienené rady necháva okolo ucha iba prebehnúť a ani ich nevpúšťa dnu. V podstate má všetko na saláme, až kým sa k nemu počas priameho prenosu do štúdia nevkradne záhadný mladík, ktorý prišiel Leeom doporučenou transakciou o nemalé peniaze. S Leeom sa zabarikáduje v štúdiu, nastaví výbušninu a… všetko sa to vysiela v priamom prenose. Boj s časom sa začína.

Mimoriadne vydarená dráma zo sveta finančníctva vznikla pod režijnou taktovkou Jodie Foster. Nebola to jej prvá režisérska práca, ale je jednoznačne najlepšia. Film má hodinu a pol a nenechá diváka vydýchnuť. Neustále sa niečo deje. V jednej línii je zadržiavaný moderátor s veľkým egom, ktorý dostáva priestor na spytovanie si svedomia, v druhej línii je tu jeho producentka, ktorá sa snaží zistiť, prečo sa to celé deje a v rámci možností uviesť veci na pravú mieru.

Finále je dramatické, aj s nenápadnou, ale presne mierenou narážkou na to, že každá kauza trvá iba do jej skončenia a následne sa všetko vracia do starých koľají a nič sa vlastne nezmení. Áno, žijeme v dobe, v ktorej sa mnohí nachádzajú na existenčnom dne a chytajú sa slamky, aby si prilepšili. Vo väčšine prípadov sa však povestná slamka zlomí. Svet finančníkov u nás ešte nie je taký výbušný, ako napríklad v Amerike, no kauzy nebankoviek u nás hovoria za všetko.

Okrem skvelej réžie Jodie Foster filmu dominujú aj výborné herecké výkony. Georgea Clooneyho osobne nemám zaradeného medzi osobnými favoritmi, ale v tomto filme ma prekvapil. Julia Roberts zas dokazuje, že aj na malom priestore (filmu dominuje najmä Clooney) dokáže rozohrať partiu, ktorá zanechá dojem aj dlho po skončení filmu. Obrovským prekvapením je Jack O’Connell v úlohe mladého únoscu.

Hra peňazí nadchne i diváka v našom teritóriu, hoci táto téme u nás ešte nie je taká akútna. Môže za to výborne napísaný scenár, skvelé herecké výkony a veľkolepá cesta do výbušného finále, ku ktorému sa divák dostane bez jedinej zbytočnej zastávky.

Film vychádza v distribúcii spoločnosti Bontonfilm na DVD a Blu ray, so skvelým dabingom, vynikajúcim zvukom a parádnym obrazom. Pribalených je i niekoľko bonusov, avšak bez českých titulkov.

Pavol Božík
90%

Réžia: Jodie Foster
Hrajú: George Clooney, Julia Roberts, Jack O’Connell, Dominic West, Caitriona Balfe, Christopher Denham, Giancarlo Esposito, Liz Celeste, Marko Caka, Pernell Walker, Robert C. Kirk

Distribúcia: Bontonfilm
Rok vydania: 2016
Formát: Blu ray
Celková dĺžka: 95 minút
Jazyková verzia: anglická, česká, maďarská, poľská, ruská, turecká (5.1)
Titulky: české, slovenské, anglické a ďalších 13 jazykových verzií
Bonusy: Vynechané scény, George Cooleny: Finančník, vo vnútri tlakového hrnca, Analýza scény: Zúčtovanie, Videoklip