Strach vo vysokom rozlíšení

Nuž, keď sa poniektorí rozhodli vládnuť strachom, teda strašiť národ, my sme sa rozhodli, dať strachu zmysel a z katalógu distribučnej spoločnosti Magic Box sme si pozreli tri strašidelné filmy vo vysokom rozlíšení. Aké boli? Každý jeden stojí z nejakého dôvodu za pozornosť a to divák nemusí byť rovno fanúšikom tohto žánru…

Neviditeľný
Réžia: Leigh Whannell

O čom to je: Keď Cecilia pochopila, že chodí s psychopatom, bolo už žiaľ neskoro. Odrezaná od sveta v luxusnom sídle majetníckeho vynálezcu pochopí, že ak chce prežiť, musí ujsť. Podarí sa jej to, a keď sa od ex partnerovho právnika navyše dozvie, že ten jej odchod neuniesol a spáchal samovraždu, môže sa po rokoch znovu slobodne nadýchnuť. Okrem toho je ešte aj veľmi bohatá, lebo jej mŕtvy milenec z nejakého zvláštneho zvráteného dôvodu zanechal obrovský majetok. Tak prečo je stále taká nepokojná? Prečo má stále nervy na prasknutie? Prečo sa okolo nej dejú veci, ktoré si nevie vysvetliť a ktoré majú stále desivejší priebeh a dôsledky? Existujú len dve vysvetlenia. Buď sa Cecília celkom vážne zbláznila, alebo sa v jej blízkosti pohybuje niekto doslova neviditeľný, niekto, kto má jediný cieľ – pripraviť Cecíliu o všetko, na čom jej v živote záleží.
Kukni na to! hodnotí: Po dlhom čase horor, ktorý vlastne ani hororom nie je, pretože pre vyvolanie napätia tu na diváka z obrazovky nevyskakuje ryčiaca príšera a tiež sa v ňom nestraší zvýšenou intenzitou hudby. Naopak, o pár rokov (ak trochu povolíme uzdu fantázii) môže byť tento príbeh aj reálny. Brilantne vyskladaný príbeh, v ktorom divák postupne háda, čo sa to vlastne deje a kam až to môže zájsť. Perfektne poprepájané postavy, ktorých nie je príliš veľa, ale majú čo povedať a doslova výbušný koniec. Jedno z najväčších žánrových prekvapení posledného roku. V hlavnej úlohe Elizabeth Moss z úspešného seriálu Príbeh služobníčky. K dispozícii na DVD, Blu ray4K Ultra HD.

80%

Doktor Spánok
Réžia: Mike Flanagan
O čom to je:
Film nadväzuje na príbeh filmu Osvietenie, ktorý popisuje hrôzostrašné udalosti, ku ktorým došlo pred 40 rokmi v hoteli Overlook. Teraz už dospelý Dan Torrance sa usilovne snaží vyrovnať so svojim hrôzostrašným zážitkom z hotela a nájsť pokoj v duši. Všetko sa ale zmení vo chvíli, keď sa stretne s Abrou, odvážnym mladým dievčaťom, ktoré je obdarené mimoriadnymi schopnosťami označovanými ako žiarenie. Abra inštinktívne vycíti, že Dan má rovnaké tajuplné nadanie ako ona a obráti sa naňho so zúfalou prosbou o pomoc. Neľútostná Rose a jej nasledovníci totiž čerpajú energiu zo žiarenia ďalších nevinných detí a pre dosiahnutie svojej nesmrteľnosti sú ochotní urobiť čokoľvek. Táto dvojica spojí svoje sily a pustí sa s Rose do nemilosrdného boja na život a na smrť.
Kukni na to! hodnotí: Pravdupovediac, Ewana McGregoraRebeccu Ferguson som si v horore nevedel dosť dobre predstaviť. Ewana mám zaškatuľkovaného skôr ako romantika, alebo rebela, s Rebeccou sa podľa toho, čo všetko už hrala, dá zrejme počítať vo všetkom, ale na horor by som ju netipoval. A napriek prvotnému dištancu, obaja herecky vo filme excelujú. Divákovi sa tak ponúka dokonalá kombinácia reálneho sveta, so svetom mysterióznym, bravúrne vykresleným tak, ako to dokáže iba Stephen King a súčasná filmovacia a počítačová technika. Tí, ktorí čítali knihu síce trochu ohrňovali nosom, osobne som však Kingovo dielo nečítal a film sa mi páčil jednak pre formu a presvedčivosť, a tiež herecké výkony. Dávalo to zmysel a aj čiastočná psychadélia, ktorá je súčasťou filmu, mi nijako neprekážala. Do mestečka Twin Peaks je z hotela Overlook ešte poriadne ďaleko 😊. V predaji na DVD, Blu ray4K Ultra HD.

70%

To: Kapitola 2
Réžia: Andy Muschietti
O čom to je:
V pokračovaní najúspešnejšieho hororu všetkých čias sa do mesta Derry vracia zlo a členovia Klubu núl budú musieť opäť spojiť svoje sily na mieste, kde to všetko začalo. Od hrôzostrašných udalostí ubehlo 27 rokov. Členovia Klubu núl sa rozišli a žijú si vlastné životy. Mike ako jediný ostal v rodnom meste a je nútený zvolať ostatných členov klubu späť do Derry, kde budú spoločne opäť čeliť zlu. Všetci sú poznamenaní hrôzostrašnými zážitkami z minulosti, každý z nich bude musieť preto opäť prekonať svoj najsilnejší strach a čeliť klaunovi, ktorý je teraz nebezpečnejší ako kedykoľvek predtým.
Kukni na to hodnotí: Opäť vopred prezrádzam, že som nečítal knihu, takže ako väčšina (ne)šťastlivcov, ktorí tak učinili, nemám s čím porovnávať a podľa mnohých názorov je to tak lepšie. Pretože samostatný film, bez poznania literárnej predlohy, u diváka zrejme obstojí. Je to klasické pokračovanie po rokoch, kedy sa dá dohromady partia starých kamarátov, ktorých osudy sa po tragických udalostiach v minulosti rozišli na všetky svetové strany. Náhle ich však niečo priťahuje, či skôr zvoláva do rodného mesta, kde sa jednak musia vyrovnať so spomienkami na nie moc ružovú minulosť, ale tiež zabojovať so súčasnosťou, pretože zlo je zrejme večné. A veľmi rýchlo to zistí každý jeden z bývalej partie kamarátov. Myslím si, že fanúšikovia žánru zrejme budú mať nejaké pripomienky, ak však divák sleduje horory iba ako formu pohodového večera, pretože pri nich rád vypína, dovolím si tvrdiť, že si to užije. Film je k dispozícii na DVD, Blu ray4K Ultra HD prevedení.

65%

Poznámka na záver: Všetky tri filmy som sledoval vo vysokom 4K Ultra HD rozlíšení, je to vizuálny i zvukový zážitok. Všetky tri filmy disponujú českým dabingom, avšak odporúčam pôvodnú zvukovú stopu s českými titulkami. Niežeby sa český dabing nevydaril, ale pôvodná zvuková stopa je technicky lepšia, čo ocenia zvlášť diváci, ktorí majú k dispozícii kvalitné 5.1 (či vyššie) domáce kino.

Pavol Božík