Svetové filmové festivaly sa spojili do spoločného internetového podujatia

Súčasnosť pozastavila aj organizáciu filmových festivalov. Tie najväčšie spomedzi zasiahnutých sa rozhodli aktuálny ročník preniesť do online podoby. Internetové podujatie s názvom We Are One: A Global Film Festival, medzi ktorého organizátorov patria napríklad festivaly v Berlíne, Cannes, Benátkach či Karlových Varoch, vo vyhradených dňoch ponúkne aj slovenský študentský film Hrejivá komédia o depresii, šialenstve a nesplnených snoch.

Film režiséra Michala Ďuriša, absolventa Filmovej a televíznej fakulty Vysokej školy múzických umení, rozpráva príbeh rodiny v polčase rozpadu. Jej členovia – matka, otec a dvaja dospievajúci chlapci – sa tak dobre poznajú, že sa ich vzájomná náklonnosť často rozvíja v utláčajúcom vzťahu. Všetci majú svoje sny, ale možno nie je tou najdôležitejšou skutočnosťou, či sa im splnia. Niekedy stačí, aby ich ostatní považovali za rovnako hodnotné ako tie svoje.

Michal Ďuriš, ktorý filmom z roku 2017 absolvoval štúdium filmovej réžie, hovorí: Veľmi sa ako divák teším na túto neobyčajnú kooperáciu organizátorov festivalov. Druhá vec je byť vybraný do programu. Je krásne vidieť, že študentský film môže mať aj dlhšiu expiráciu ako jednu festivalovú sezónu. Dúfam, že to povzbudí ostatných tvorcov, hlavne zo školy. Za  posledné roky na nej výrazne stúpol počet festivalových filmov a vyhranených, hotových autorov. A nielen šikovných tvorcov ale aj dobrých ľudí. Je pre mňa cťou byť s nimi súčasťou jednej kultúrnej generácie.

Ďurišov film do programu zaradil Medzinárodný filmový festival Karlovy Vary ako súčasť svojho výberu Future Frames, v ktorom predstavuje talentovaných tvorcov a tvorkyne s ich absolventskými krátkymi filmami. Diváci a diváčky si ho budú môcť pozrieť dnes, 6. júna 2020, 19.15 hod. nášho času na internetovom portáli YouTube, kde bude podujatie postupne premierovať všetky svoje filmy a sprievodné akcie.

We Are One: A Global Film Festival postupne predstavuje viac ako 100 filmov, rozhovorov, hudobných vystúpení či formátov virtuálnej reality. Na jeho organizácii sa podieľa 21 svetových filmových festivalov a uvádzané filmy bude možné si do konca podujatia pozrieť zadarmo. Diváčky a diváci však budú môcť pri každom z filmov dobrovoľným príspevkom pomôcť viacerým charitatívnym organizáciám.