Takto sa rodili hudobné legendy

Seriál Vinyl sa stal televíznou modlou pre všetkých hudobných fanúšikov. Hneď po uvedení. Na začiatku boli najväčším lákadlom mená Martin ScorseseMick Jagger. Kombinácia legendárneho režiséra a hudobnej ikony pri tvorbe seriálu o hudbe hovorila za všetko. Výsledok je excelentný.

Doba, keď sa u nás formovali skupiny ako ModusElán, ktoré ďalšiu dekádu čakali na svoje veľké úspechy – 70. roky minulého storočia. Hudobný biznis vo svete za ostatným drôtom funguje celkom inak. Dominujú mu sex a drogy. A ešte dobrý sluch a v podstate aj dobrý nos na hľadanie talentov.

vinyl-1-serie-4dvd_3d-oRichie Finestra je bohom hudobného biznisu. Na čo siahne, to sa mu darí, koho zoberie pod krídla svojej vydavateľskej spoločnosti, z toho je hviezda. Naoko. V útrobách jeho vydavateľstva to však vrie, zisky sa prepadajú na minimum a už vtedy sa zdalo, že hudobný biznis bude prežívať svoje najťažšie obdobie. Všetci si vydýchli, keď o ich vydavateľstvo prejavil záujem nemecký koncern.

Podpísanie zmluvy o predaji je na spadnutie. Ibaže to by večer predtým nesmel Richieho nos spadnúť oveľa hlbšie a do oveľa väčšie kopy koksu. Ten spôsobil, že Richie má pocit, že pánom tvorstva, nemeckého biznismena posiela späť do Berlína a… problémy sa začínajú.

Závratná jazda krajinou amerického hudobného priemyslu na úsvite punku, disko hudby a hip hopu očami hudobného producenta Richieho Finestru (bravúrne ho hrá Bobby Cannavale), ktorý sa snaží oživiť svoju značku a udržať svoj osobný život pod kontrolou. Pravdupovediac, nedarí sa mu ani jedno. Súhra bizarných udalostí, ktoré ho postihnú je šokujúca… Desať zhruba hodinových častí (pilotný diel je dvojhodinový), počas ktorých nekontrolovanú jazdu hudobným svetom divák sleduje so zatajeným dychom.

Nemožno povedať, že ide o najlepší seriál o svete hudobného priemyslu, pretože koľko takých vzniklo. Ono je to však viac menej jeden z najlepších seriálov vôbec. Absolútne presvedčivo napísaný scenár, dokonalé herecké výkony a navyše svetový český dabing. Na DVD i Blu ray vydal Magic Box (na Blu ray iba s českými titulkami) a k samotným dielom pribalil i niekoľko veľmi zaujímavých bonusov (žiaľ, iba v pôvodnom znení).

Šokujúca správa je, že ďalšia séria, napriek tomu, že je k nej hotový scenár (zatiaľ) nevznikne. Náklady na jej výrobu boli tak šokujúce, že jej výrobu stopli. Dovolím si tvrdiť, že televízny svet ešte nedostal silnejšiu po papuli.

Pavol Božík
90%

Réžia: Martin Scorsese, Allen Coulter, Mark Romanek, S.J. Clarkson, Peter Sollett, Nicole Kassell, Jon S. Baird, Carl Franklin
Hrajú: Bobby Cannavale, Olivia Wilde, Ray Romano, Ato Essandoh, Max Casella, P.J. Byrne, J.C. MacKenzie, Birgitte Hjort Sorensen, Juno Temple, Jack Quaid, Paul Ben-Victor, Andrew Dice Clay

Vydavateľstvo: Magic Box
Rok vydania: 2016
Jazykové verzie (DVD): anglická, talianska (5.1), česká, poľská, maďarská (2.0)
Titulky (DVD): české, dánske, nórske, švédske, anglické pre nepočujúcich, holandské, portugalské, turecké, rumunské, maďarské, fínske, poľské, grécke, talianske
Počet častí: 10 (po cca 60. minút – pilotný diel má 120. minút)
Počet diskov (DVD): 4
Bonusy: Ako sa nakrúcal Vinyl: Návrat do 70. rokov (predĺžená verzia), audiokomentár, sprievodca epizódami