Ten kufrík, prosím, neotvárať

Fantastické zvery a ich výskyt

Spytovali ste sa niekedy, čo bolo pred Harry Potterom? Svet kúziel predsa nevznikol narodením tohto čarodejníka. J. K. Rowlingová berie divákov na prvú expedíciu do čias pred Bradavicami. A je to nezabudnuteľná, fantastická a čarovná výprava.

Ono to síce s Harry Potterom nemá moc spoločného, ale dobre sa to predáva, zvlášť, keď autorkou príbehu je samotná literárna matka Harryho Pottera J. K. Rowlingová. Tej sa podarilo predať práva na sfilmovanie svojej knihy ešte predtým, než ju vôbec napísala a kniha samotná v podstate vyšla v rovnakom čase, ako mal premiéru film Fantastické zvery a ich výskyt. Áno, ideálny marketing, ktorý však v prípade tohto filmu nie je tým najpodstatnejším. Rowlingová sa v čarodejníckom svete cíti ako ryba vo vode a príbehy z tohto prostredia jej naozaj idú.

Temné sily ohrozujú ulice New Yorku. Píše sa rok 1926 a hrozí tak odhalenie čarodejníckej komunity. Mlok Scamander práve prichádza do mesta na záver svojej celosvetovej púte za výskumom a záchranou magických tvorov. Keď nič netušiaci nečarovník Jacob Kowalski nechá omylom niekoľko Mlokových zvierat uniknúť, musí partia neočakávaných hrdinov pochytať rozutekaných tvorov ešte skôr, ako niekoho zrania. Zrážka s temnými silami je však pravdepodobne nevyhnutná.

Spisovatelia ako J. K. Rowlingová majú ohromné šťastie, že dnešné možnosti nakrúcania sú nekonečné a môžu si vo svojej hlave vymyslieť akokoľvek fantastický príbeh, vďaka technológiám z toho môže vzniknúť naozaj uveriteľný film. A v tomto filme uveríte absolútne všetkému. Máte dojem, že tie tvory sú naozaj živé, že sa príbeh odohráva naozaj v roku 1926 a že Colin Farrell a Johnny Depp sú naozaj jednými z najlepších hercov, ktorí aj štek vo filme zahrajú tak, akoby išlo o životnú rolu.

Pretože samozrejme, tento film je herecky postavený najmä na Eddiem Redmayneovi, ktorý opäť presviedča, že mu žiaden žáner nie je cudzí a že s prehľadom zahrá čokoľvek. Ďalší dôkaz o tom, že sa mu označenie nový Tom Hanks skutočne prináleží. Fantastické zvery a ich výskyt sú viac ako dvojhodinovou prechádzkou svetom čarodejníkov, kúziel a fantastických tvorov, ktorými sa necháte strhnúť a naplno si to vychutnáte.

Aj na náš trh sa dostalo hneď niekoľko prevedení filmového obalu a Magic Box určite uspokojí všetkých. V ponuke je Blu ray, 3D Blu ray, pre zberateľov nádherný steelbook a tiež DVD, vo všetkých verziách so slovenským dabingom. Na Blu ray je fantastický obraz a v 3D verzii film diváka doslova vťahuje do deja. Naozaj fantastické a nielen zvery.

Na Blu ray je tiež poriadna nakladačka bonusového materiálu s českými titulkami, prostredníctvom ktorých spoznáte bližšie svet pred Harry Potterom, ale vzhliadnete aj vynechané scény. Je tam toho dohromady viac ako hodina a naozaj sa oplatí.

Pavol Božík
85%

Réžia: David Yates
Hrajú: Eddie Redmayne, Dan Fogler, Colin Farrell, Ron Perlman, Katherine Waterston, Alison Sudol, Ezra Miller, Samantha Morton, Jenn Murray, Jon Voight, Gemma Chan, Miroslav Zaruba, Akin Gazi, Attila G. Kerekes, Kornelia Horvath, Lobna Futers, Johnny Depp

Distribúcia: Magic Box
Rok vydania: 2017
Formát: DVD / Blu ray / 3D Blu ray
Celková dĺžka: 133 minút
Jazyková verzia: anglická, česká, slovenská (5.1) a ďalšie
Titulky: české, slovenské a ďalšie
Bonusy: Spoznajte fantastické postavy a zvieratá, ich príbehy a ponorte sa do Mlokovho kufríka, Pred Harry Potterom: Nová éra kúziel začína, vynechané scény