Troškove Strašidlá by mohli strašiť trošku viac

Bývajú v starej vile na okraji mesta. Niekto aktívny na úrade však zistil, že by bolo fajn platiť za vilu nájomné. A tak sa strašidlá musia zapojiť do normálneho života. Pripomína vám to niečo? Vymeňte starú vilu za hrad a máte Jakubiskovu Tetu.

Teda čiastočne, ale ten základný dejový motúz je neodškriepiteľný. Zdeněk Troška sa po trojici Babovřeskov vrátil k rozprávke. Režisér kultových príbehov Princezná z mlyna, či Z pekla šťastie si po piatich rokoch od rozprávky Čertova nevesta pripísal do filmografie ďalšiu.

Aj keď teda, nie som si celkom istý, či je to vlastne rozprávka, pretože nepovažujem za vhodné vo filme pre detského diváka riešiť znásilnenie na streche za komínom a následnú ťarchavosť. Toto už je dosť hraničný humor hodiaci sa skôr do Babovřeskov. Ibaže by Strašidlá nemali byť rozprávkou, aj keď potom si celkom dobre neviem predstaviť, čím by mali byť.

Do starej vily prichádza úradník Patočka a chce, aby strašidlá platili za osídlenie vily nájom. Vôbec mu neprekáža, že sú to strašidlá a dokonca sa zamiluje do rodinnej víly a z tejto lásky je ochotný rodine viac pomôcť, než ju k niečomu tlačiť. V miestnom divadle vybaví úlohu hlave rodiny hejkalovi Hugovi, ale i víle, do ktorej sa zamiloval.

Situáciu využíva aj miestny vodník, ktorý začlenenie sa do sveta ľudí pojme tak, že sa zamiluje do šéfky práčovne, ktorej kedysi utopil manžela. K tomu ešte pár strašidelných postáv, dve ratolesti, ktoré príchod na základnú školu zoberú naozaj po svojom a dá sa z toho vyskladať 110 minútový príbeh.

V čom je problém? V podstate v ničom, keby… Keby sa autor námetu nenechal inšpirovať Jakubiskom, keby scenár nebol šitý horúcou ihlou, keby sa na ňom bolo viac pracovalo, keby repliky neboli príliš obyčajné a keby sa dbalo viac na celkovú vizualizáciu.

Pretože triky sú obstojné a uveriteľné, ale celé to pôsobí tak obyčajne, akoby sa to natáčalo s pekelne malým rozpočtom a v porovnaní s už spomínanými kultovými Troškovými rozprávkami a dobou, v ktorej vznikli Strašidlá, zdá sa, že tie súčasné, strašia príliš málo. Porovnajte si iba vodníka z Princezny ze mlejnavodníka zo Strašidiel a všetko je jasné. Kráľovnou filmu je bezpochyby Anna Polívková v úlohe učiteľky.

Film navyše vyšiel iba na DVD a obraz je dosť mizerný, na veľkej obrazovke sú niektoré zábery neostré, hudba sa akosi nápadne podobá tej, ktorú Vorlíček použil v pokračovaní Arabely a bonusy na DVD nie sú žiadne. Ešteže zvuk je obstojný a pri reve hejkala to naozaj trhá reproduktory. To je však trochu málo a Troškove Strašidlá by mohli pokojne strašiť trošku viac.

Pavol Božík
40%

Réžia: Zdeněk Troška
Hrajú: Bronislav Kotiš, Tereza Kostková, Jiří Dvořák, Vladimír Polívka, Carmen Mayerová, Sara Sandeva, Tereza Bebarová, Matěj Hádek, Karel Dobrý, Anna Polívková, Petr Nárožný, Václav Postránecký

Vydavateľstvo: Magic Box
Rok vydania: 2016
Formát: DVD
Celková dĺžka: 107 minút
Jazykové verzie: česká (5.1)
Titulky: české pre sluchovo postihnutých