Kultové Schelingerovo Hrrr na ně…! vychádza na remastrovanom vinyle

Jiřího Schelingera – muža s podmanivou charizmou a majiteľa nezameniteľného chrapľáku možno bez pochýb označiť ako ikonu československého hardrocku 70. rokov 20. storočia. Jeho piesne a albumy, ktoré nahral so Skupinou Františka Ringo Čecha, odolávajú zubu času a aj po niekoľkých desaťročiach sa stále dajú nazvať skutočnými majstrovskými kúskami nielen v rámci svojho žánru.

V roku Schelingerovho dvojitého jubilea (*6. 3. 1951 / †13. 4. 1981) to všetko pripomína a potvrdzuje LP reedícia dnes už legendárneho albumu Hrrr na ně…aktuálne vychádza v Supraphone nanovo remasterovaná, ale inak v podobe maximálne blízkej prvému vydaniu z roku 1977, so starostlivo zrekonštruovaným obalom, doplneným o spomienkové texty a dobové fotografie Otta Dlabolu.

Zrazu sme s Jirkom vedeli, že sa nám splnil sen. Ten album bol pre nás veľmi dôležitý, pretože naštartoval Jirkovu popularitu. Obzvlášť preto, že sme dokázali hrať vlastnú tvorbu. To bola nádhera. Po toľkých rokoch to začalo mať ksicht a bolo to ako vonku, spomína Schelingerov dôležitý parťák a kapelník František Ringo Čech na obdobie vzniku albumu Hrrr na ně… v životopisnej knihe Petra Bošnakova a Milana Schelingera Jiří Schelinger: Život a… 1951–1981.

Desiatka piesní, oživujúca dávnymi i súčasnými fanúšikmi stále veľmi obľúbené kúsky ako Kartágo, Mám rád lidi alebo Lucrezia Borgia, bola na svoju dobu malým zázrakom. Kapele ťahanej rytmikou Jiří Stárek (bicie) / Jan Kavale (basgitara) a ozdobenej výbornou gitarou Stanislava Kláska Kubeša i textami a perkusiami F. R. Čecha, sa podarilo preniesť pódiovú silu i do štúdia. Dokonca vyšla víťazne i z boja o doslova každý decibel i závadné slová s normalizačnou kontrolou kvality. Bolo mi povedané, že nad albumom Hrrr na ně… sa chvíľku diskutovalo, ale nakoniec mávli rukou, hovorí k tomu v spomínanej knihe F. R. Čech.

Naozaj ma teší, že v roku, kedy si pripomíname otcovo dvojvýročie, vychádza práve LP Hrrr na ně… Z môjho pohľadu je to jeden z najvydarenejších albumov českej, respektíve československej rockovej scény, ktorý ovplyvnil celú plejádu mladších rockových muzikantov a spevákov. A hlavne Hrrr na ně… vnímam ako jednu z najviac vypovedajúcich platní o otcovi. Hoci v tej dobe som mala ešte len asi 6 rokov, tak myslím, že to pre veľa fanúšikov vo vtedajšej červenej dobe bol signál, že sa to dá aj inak. Celkovo to chápem ako niečo neskutočné, že sa LP vtedy podarilo vydať! Pre mňa osobne má nádych môjho detstva, sú to spomienky na otca nielen ako človeka, ale i muzikanta, album, ktorý mi približuje i jeho pohľad na hudbu a jeho štýl tvorenia. O to viac ma teší, že teraz vychádza v rovnakej podobe ako na jeseň v roku 1977, hovorí na adresu aktuálnej LP reedície dcéra Jiřího Schelingera Andrea, ktorá dodnes otcov odkaz aktívne pripomína prostredníctvom facebookovej skupiny. Tú aktuálne tvorí viac ako 2000 členov a ponúka množstvo raritných materiálov od fotiek cez piesne a videá až po streamy Jiří Schelinger Memory Band či plánované debaty so Schelingerovými súputníkmi. Ak to situácia dovolí, plánujú jej správcovia na leto tiež spomienkové koncerty pod holým nebom.