Život v extréme

Dvojica režisérov Michal Samir a Šimon Šafránek momentálne dokončuje celovečerný dokumentárny film o jednom z fenoménov súčasnosti, Karlosovi Vémolovi. Film s príznačným názvom Karlos, má ambíciu odhaliť, aký je Karlos Vémola mimo svetiel reflektorov. Podľa tvorcov nejde o obyčajný medailón, ťažiaci z Karlosovej súčasnej popularity, ale o filmový portrét osobnosti, ktorá zmenila popkultúrny život v Českej republike. Michal Samir začal s Karlosom nakrúcať už pred viac ako desiatimi rokmi v Londýne. Teraz tvorcovia predstavili prvé zábery filmu, ktorý príde do kín v januári 2024.

Medzi najatraktívnejšie časti dokumentu by mali patriť unikátne zábery z Karlosovej minulosti, ktoré sú staré viac ako desať rokov a doteraz neboli nikde zverejnené. Poznáme sa už dlho, intuitívne som Karlosa začal nakrúcať pred mnohými rokmi v Londýne. Takže ho nemáme natočeného ako celebritu, ale ako skutočného chlapca z Olomouca, ktorý sa pretĺka životom, hovorí režisér Michal Samir.

Keďže sa režisér pozná s Karlosom už takmer pätnásť rokov, ich vzťah umožnil tvorcom väčšiu otvorenosť, úprimnosť a možnosť odpovedať na otázky: Kto je to vlastne Karlos Vémola a odkiaľ sa vzal? Sám Karlos Vémola poskytol do filmu aj archív svojich súkromných fotografií.

Je to film o extrémnom človeku v extrémnej dobe. Karlosov život je fascinujúci, extrémny a úplne odlišný od toho, na čo sme zvyknutí. Náš dokument reflektuje Karlosa nielen ako bojovníka a hrdinu davov, ale aj ako otca, partnera, nežného milovníka zvierat a zároveň ako tvrdohlavého, hraničného človeka, ktorý od svojho okolia často žiada nemožné – prispôsobiť sa jeho životnému štýlu a tempu, hovorí režisér Michal Samir.

Vémolov život bol vždy plný priepastných protikladov a od detstva žil za hranou, či už v dobrom, alebo v zlom. Ako chlapec sa bil v uliciach Olomouca, po škole odišiel do Londýna, kde sa živil ako vyhadzovač, stal sa slávnym, išiel do väzenia, opäť sa stal slávnym, vypredal O2 arénu a stal sa celebritou.

Film je, rovnako ako Karlosov život, nebezpečnou jazdou, ktorá sa začína v olomouckých Hodolanoch, pokračuje cez kluby na londýnskej periférii a graduje na križovatke, na ktorej sa teraz Karlos ako človek a zápasník vo svojom veku ocitol, uzatvára Michal Samir.

Do slovenských kín očakávaný film na začiatku roka 2024 prinesie distribučná spoločnosť Bontonfilm.